30 Eylül 2017 Cumartesi

Bebeklerde Beslenme


Bebeklik döneminde ,  çocukluk döneminde şişmanlık ve  zayıflık bebeğin beslenmesi ile doğrudan bağlantılıdır. Anne karnından okul çağına kadar, çocuğun gereksinimleri ve beslenme şekli, büyüme ile birlikte değişir. Bu farklı dönemlere göre de şişmanlığın önlenmesi için farklı beslenme önerileri verebiliriz.

Bebek Beslenmesi  


Gebeliğin başlangıcından itibaren annenin yanlış beslenme alışkanlıkları düzeltilmeli, gebelik için gerekli besin ögelerini içeren dengeli bir beslenme planı yapılmalı ve anne vitamin, mineral ve proteinleri dengeli bir şekilde almalıdır. Gebelikte annenin fazla kilo alması önlenmeli, kilo alımı izlenmelidir. Annelerin gebelik süresince 9-14 kg ağırlık artışı normaldir. Eğer anne gebeliğin başında şişman ise fazla ağırlık artışına gerek yoktur.Gebeliğin son üç ayında anne şişman ise, enerji kısıtlanmamalıdır. Bu uygulama anne karnındaki bebeğin büyümesini olumsuz etkileyecektir. Anne diyabetik ise, kan şekerinin kontrolü şişman bebek doğumunu önlemek için gereklidir.

Bebeklik Döneminde Beslenme (0-6 ay ve 1-2 Yaş) 


İlk 6 ay kesinlikle bebek için en gerekli ve tek besin anne sütüdü. Bebeğin yaşına uygun ağırlık kazanması, yeterli büyüme ve gelişmesinin sağlaması için ilk  altı ay tek başına, altıncı aydan sonra da uygun ek besinlerle beraber iki yaşına kadar emzirmeye devam edilmesi gereklidir.Anne sürü bebek için bir çok mineral, vitamin ve protein kaynağı sağlarken aynı zaman da 6 aylık bir bebeğin sindirimi için oldukça yararlı bir besindir. Merak edenler için anne sürün değerleri aşağıdaki gibidir: 


100 gr Anne Sütü  Besin Değerleri 
        
Karbonhidrat (g )         
7.2
Protein (g)                        
1.3
Yağ (g)                           
4.1
Lif (g)                            
00
Kolesterol (mg)                          
00
Sodyum (mg)                    
14
Potasyum (mg)                          
58
Kalsiyum (mg)                     
34
Vitamin A (iu)                
241
Vitamin C (mg)                   
3.7 
Demir                                   
0.07

 • Yeterli anne sütü alan bebeklerin bebeklik ve çocukluk döneminde ve yaşamının daha sonraki döneminde “şişman” olma riski azdır.
 • İlk 6 ay sonrası bebek için ek besinlere başlananabilir. 
 • İlk ek besin tatlı olmamalıdır. Bu bebeğin sürekli tatlı ve şekerli besinlere istek duymasına, dolayısıyla gereğinden fazla enerji almasına sebep olabilir.
 • Ek besin olarak karbonhidrat ağırlıklı değil vitamin ve protein ağırlıklı lif bakımından da zengin olmalıdır.Muhallebi yerine yoğurt, bisküvi-süt karışımı yerine ekmek-süt karşımı seçilmelidir.Süte; şeker, bal, vb. katılması fazla enerji alımı ile şişmanlığa neden olacağından eklenmemelidir.
 • Bebek asla fazla yemek için zorlanmamalıdır. 
 • Bebek ek besinler ile beslenirken kaşık ve bardak kullanmalıdır. Biberon kullanımı anne sütü alımını olumsuz etkilediği gibi fazla besin alımına neden olabilir.
 • Bebeğin yediği besinlerin miktarı, aynı aydaki başka bebeklerle kıyaslanmamalıdır.
 • Bebeğin büyüme ve gelişmesi izlenmelidir. Bebeğin beslenmesinde yapılacak değişiklikler için bu izlemi yapmak gereklidir.

Okul Öncesi Dönemde Beslenme

Çocuğun yaşına ve olması gereken ağırlığa uygun dengeli bir diyetle beslenmesi sağlanmalı, yanlış beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir. Bu yaş grubu çocuklar için  kilo alma korkusu ile az besin vermek sakıncalıdır. Çünkü bu dönemde çocuklar kıpır kıpırdır. Ailenin diğer üyeleri doğru beslenme alışkanlıkları ile çocuğa örnek olmalıdır. Çocuğun yediği besin miktarı başka çocuklarla karşılaştırılmamalıdır. Her öğünde dört besin grubundan yiyecek bulundurulmalıdır. Çocukların beslenmesinde besin gruplarını bilmek önemlidir; 
 • Süt ve Ürünleri
 • Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagil, fındık, vb.
 • Taze sebze ve meyve
 • Tahıllar (ekmek, pirinç, bulgur, bisküvi vb.)

Çocuk oyunla, pazarlıkla, masallarla beslenmemelidir.Aile beraber yemek yemeli ve alışkanlık edinmelidir. Televizyon reklamlarından etkilenerek, enerji yoğunluğu yüksek, şeker ve yağ içeriği fazla olan hazır besinler (çikolata, şeker, cips, vb.) verilmemelidir.  Bu tür besinler yerine; ara öğünlerde hem çocuğun iştahını kesmeyecek, hem de sağlıklı beslenmesi için gerekli olan meyve, sıkma meyve suyu, ayran ya da süt gibi besinler seçilmelidir.  Yaşamın ileri dönemlerindeki beslenme alışkanlığının bu dönemde yerleştiği unutulmamalıdır.  Oyun oynarken, televizyon izlerken beslemek çocuğun farkında olmadan fazla besin tüketmesine sebep olabilir.   Yemek öncesi çocuğa fazla besin verilmemeli yemeğin daha sağlıklı yenmesi sağlanmalıdır. 

Okul Döneminde Beslenme

Çocuk hafif şişman ise; büyüme ve gelişme sürdüğü için, düşük enerjili zayıflama diyetleri kesinlikle uygulanmamalıdır.  Daha doğru besinler ile sağlıklı beslenmesi çocukta kilo vermeyi ve dengeli kiloya ulaşmasını sağlayacaktır.  Çocukların öğün atlaması önlenmeli ve her öğünde dört besin grubundan da yiyecek bulunmalıdır. Çocuğun yaşına uygun besin gruplarından tüketmesi sağlanmalıdır.

Çocuk ileri derecede şişman ise;  Yeterli, dengeli yaşına uygun diyet uygulanmalıdır.  Yanlış beslenme alışkanlıkları düzeltilmeli, büyüme ve gelişme takip edilmeli mutlaka doktordan veya bir diyetisyenden destek alınmalıdır.  Okul dönemi, çocuklarda spor yapmak ve bunu bir yaşam biçimi olarak yerleştirmek için en uygun yaşlardır.


Bebeğiniz ve çocuğunuz söz konusu olduğundan her zaman bir uzmandan veya doktordan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...