29 Eylül 2017 Cuma

Alfa-Hidrosi Asit (Aha) Peeling

 
Bir çok cilt sorununa karşı çözüm amaçlı kullanılan peeling yöntemlerinde asıl amaç cildin yenilenmesini sağlayarak ciltteki problemlerin giderilmesi amaçlanır. Sizlere bu yazımızda alfa-hidroksi asit peeling hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızın yararlı olmasını umuyoruz. 

Alfa-Hidroksi Asitler (AHA) Nedir ? 


Alfa-hidroksi asitler (AHA), besin maddelerinin içerisinde bulunana doğal asitlerdir. Bu gruba dahil asitlerin çoğu meyvelerden elde edildiği için "meyve asitleri" olarak da adlandırılır.  Alfa-hidroksi asitler  grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.(AHA) Alfa-hidroksi asitler’ler glikolik, laktik, sitrik, malik, mandelik ve tartarik asitlerdir. Bunlardan glikolik, malil, sitrik ve laktik asit birçok meyvede doğal olarak bulunurlar. Glikolik asit topikal olarak uygulanması en basit ve daha etkili olan doğal asittir. Ancak şeker kamışının dışında Alfa-hidroksi asitler kategorik olarak  aşağıdaki doğal ürünlerde bulunurlar; 
  • Laktik asit - domates ve  süt 
  • Glikolik asit - şeker kamışı 
  • Oleik asit - zeytin ve zeyin yağı 
  • Malik asit - Elma ve elma sirkesi  
  • Tartarik asit - üzüm ve üzüm sirkesi 
  • Sitrik asit - limon, narenciye, ananas 
  • Asetik asit -olgunlaşmamış üzüm  

Alfa-Hidroksi Asit ile  Peeling


Alfa-hidroksi asitler bahsi geçen meyvelerde yoğun olarak bulunmakla beraber, peeling işlemlerinde aynı yoğunlukta cilt problemlerini gidermek adına peeling işlemlerinde kullanılmaktadır. Peeling işlemlerinde bu doğal asitler su ile karıştırılır ve seyreltilir. Bu sayede cilde daha yararlı bir etki sunar. 

Alfa-hidrosi asit grubunun tıbbi çevrelerce en çok tercih edilen asitleri olan Laktik asit ve glikolik asitler bu yöntemle kullanıldığında egzama ve sedef hastalığının tedavisinde etkili sonuçlar verebilmektedir. Ancak cildin hassasiyetine bağlı olarak  % 10, %25, %40,%50,%60,%70 derecelerde deiyonize su ile karıştırılarak uygun kullanım talimatları ile kullanılmalıdır. 

Bunun yanında Beta-hidroksi asitler (örneğin söğüt kabuğunda bulunan salisilik asit ) büyük ölçüde alfa hidroksi asitlerle benzeri etkilere sahip olmakla beraber , kozmetik kullanımda cilt kırışıklıklarını gidermede , sivilce sorunlarının çözümünde ve nemlendirme işlemlerinde kullanılmaktadır. 

Laktik ve Glikolik Asit Tedavisi

Bu asitler üst deride soyma işlevi yaptıkları için dikkatli kulanılmalı, uygulandıktan sonra iyi muhafaza edilmeli ve uygulanan bölgelerin bakımları yapılarak, güneşe maruz bırakılmamalıdır, SPF 20+ güneş koruyucu kremlerle ile güneşin UVA ve UVB ışınlarına karşı cilt korunmalıdır. 

Cilt dengesinin sağlanması açısından peeling uygulamalarının tümünde olduğu gibi, soyulma süreci ve devamında B5-vitamini (de-pantenol) ve çinko oksit oranı yüksek pişik krem ve solüsyonlarının kullanılması, cildin kendini  daha sağlıklı yenilemesi açısındna oldukça önemlidir. 

Her ne kadar alfa-hidroksi ve beta-hidroksi asitleri hafif ve orta dereceli asitler grubuna dahil olsalar da, peeling uygulama sürecinde dikkatli olumalı ve peeling destekleyici vitamin-minerallerin kullanılması ihmal edilmemelidir.

Peeling uygulaması olarak kullanılacak asit derecesinin artması, ters orantılı olarak ciltte kalma süresinin azaltılmasını ve kullanım peryodu da aynı mantıkla düzenlenmesini gerektirmektedir. Standart uygulamalarda 5-10 dk arasında bekletme ve haftalık periyotlarda uygulama en doğrusudur. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...