1 Ağustos 2017 Salı

Varis nedir?


Bu yazımızda sizlere varis  hakkında bilgi vereceğiz.  Varis nedir, varisin nedenleri , varis tedavisi başlıkları altından varis konusundan sizleri bilgilendireceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Varis Nedir ? 

Varis, genelde bacaklarda toplardamarlardaki aksaklıklardan kaynaklı meydana gelmektedir. Bacaklardaki toplardamarlar hem derinden, hem de yüzeyden geçerler. Variste bundan kaynaklı bacak damarlarında mor mavi renkler meydana gelir.   Varisin sebepleri arasında kanın bacaklara fazla gitmesi durumu ve bacaklardaki damarlarda basıncın artmasıdır. 

Varis Belirtileri 

Varisin en belirgin belirtisi mavi veya mor damarlar olsa da ilk zamanlarda varis belirtilerinde bu durum gözükmeyebilir. Varisin genel belirtileri arasında ; 
  • Bacaklarda ağrı ve yorgunluk hissi meydana gelmektedir. Yürürken bu hissedilir. 
  • Bacaklarınızındaki damarların şişmesi gibi , bacaklarınızın da şişebilmektedir. Ağrıya sebep olan şeyde budur. 
  • Varisli damarların görünür olması; toplar damarlarınızın genişlemiş, mor renkte, şiş ve gergin bir şekilde cilt üzerinde belirginleşmektedir. 
  • Bacaklarda karıncalanma  hissi ve duyarsızlaşma meydana gelebilmektedir. 
  • Bacaklarda kramp meydana gelebilmekte, bunun sonucu ağrılarınız da katlanabilmektedir. 
  • Bacaklar da bazen şişmeden kaynaklı su tutulması ve ödemler meydana gelebilir. 
  • Eklem ağrıları oluşabilmektedir. 

Varis Tedavisi 

Varis tedavisinde; lazer, iğneli tedavi veya ameliyat ile tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavilerin yan etkileri yoktur. Fakat bazı tedavi yöntemleri ciddi maddi külfeti beraberinde getirmektedir. Bundan kaynaklı ileri olmayan varislerde , bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilmektedir. 

Varise Bitkisel Tedavi 

Varise karşı bitkisel tedavide ülkemizde bitkiler konusundan uzman olan İbrahim Saraçoğlu'nun küründen yararlanacağız. Bu kür için bazı malzemelere ihtiyacınız vardır. Bunlar ; 20 tane at kestanesi ve 2 litre saf zeytinyağı'dır. (antitoksidanı sayesinde cildinizi de kendine getirecektir).At kestanelerini soyarak  blender ile iyice ezeceğiz.  Ardından bir kaba alarak içerisine zeytinyağı ekliyoruz. Varisli bölgelerimize bu karışım biraz bekletildikten sonra sürüyoruz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...