22 Ağustos 2017 Salı

Kilo Vermek Kabus Değil


Kilo vermek bir çok kişinin sıkıntı duyduğu bir konu olsa dahi ufak adımlarla başlanarak başarılı sonuçlar alınabilir. Kışın bir diyetisyenin gözetiminde yapılacak zayıflama diyeti ve bilinçli bir sporla yaz aylarında daha sağlıklı ve enerjik aynı zamanda daha güzel bir vücutla çıkabilirsiniz. 

Kilo Verme Teknikleri   


Kilo vermede kardiyo hareketleri tek başına yeterli gelmemekle beraber; kas çalışmaları da yaparak vücudun sarkmasının engellenmesi ve kas yerine yağ yakmanın sağlanması gerekiyor. Aşağıda bazı teknik kilo verme yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar çeşitli alanlarda profesyonel kişiler tarafından yapılsa da uygulanması kolay tekniklerdir.

PNF


Balerin ve baletlerin  kullandığı yöntemde kaslar gerilip gevşetilmektedir. 

Statik Streching: Bu klasik teknikle, yaylanma ve sallanma yapılmadan, 10-30 saniye arasında tutuluyor.Vücut ısındıktan sonra uygulamanın daha uygun olacağı kesindir.  O sırada kaslar sıcak ve pompalanmış olduğu için, streching uygulanmazsa kısalmaya meylediyor.

Dinamik Streching: Bu metot, gerginleştirme esnasında yaylanmayı öngörüyor. Özellikle kaslar soğukken yapılabilecek fazla sert bir yaylanma hareketi, biçim değiştirme ve lif yırtılmalarına yolaçabiliyor. Bu yöntem ancak ısındıktan sonra, kas dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak için uygulanmalı.

Bu tekniklerin dışında sporu sevmek ve yararlarının farkına vararak benimsemek gerekiyor. Diyet yapan kişilerin germe egzersizi yaparak zayıflamasında bazı püf noktaları var. Örneğin germe egzersizini yarım saatten başlayarak bir saat 15 dakikalık bir süreye yaymanız gerekiyor. Bunun dışında kilo vermenizi sağlayan bir beslenme diyetinin de uygulanması gerekiyor. 

Göğüs kaslarınızı çalıştırmanız gerekmektedir. Bunun için bacaklarınızı hafifçe bükerek dengenizi kurun. Her iki kolunuzu da geriye doğru gergin bir şekilde uzatın. 5-10 saniye böyle durduktan sonra kollarınızı aynı gerginlikte öne doğru uzatın. Bu pozisyonda da 5-10 saniye durduktan sonra ilk pozisyona dönün. Hareketi 5 kez tekrarlayın.

Ayrıca baldırların çalışması da önemlidir. Sol bacağınızı geriye doğru uzatın. Sol kolunuzu gergin bir şekilde yana doğru uzatın. Sağ kolunuzla da bir duvardan destek alın. Vücudunuz dik durumdayken öne doğru esneyin ve bu arada sol bacağınızı da arkaya doğru gergin olarak esnetin. Bu şekilde 5 saniye kalın ve daha sonra doğrulup başlangıç pozisyonuna gelin ve 5 saniye de bu pozisyonda kalın. 5 kez tekrarlayın.

Kol çalışmalarınız için ; bacaklarınızı hafif aralayarak durun. Ellerinizi omuz hizasında yanlara doğru gergin uzatın. Kollarınızı önce içe sonra dışa doğru 5-10 kez döndürün. 

Yan karın kaslarınız için ellerinizi ensenizde birleştirin daha sonra sağa ve solo çift hareketler şeklinde dönün. 

Kalça çalışmalarınız için en etkili yöntem ise yarım oturuşta eğilme ve kalkma hareketi olan squattır. 

Zayıflama Önerileri

  • Haftada 1 kez yarım saat yerine her gün 5-10 dakika egzersiz yapılması daha yararlıdır. Ağrı oluştuğunda egzersizi hemen bırakmak gerekir. Eğer çok yorulursanız egzersize bir kaç gün ara verebilir veya sadece yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Her egzersizde doğru ölçüyü bulmaya çalışın. Çok  azın bir yararı yoktur, fazlası da zararlıdır. Cesaretinizi yitirmeyin.Ani sonuçlar beklemek yerine sağlıklı sonuçlar için sabırlı olun. 
  • Nefes alıp vermeye özellikle dikkat edin. Zorlanarak soluk alıp verme yerine, düzenli aralıklarla soluk alıp vermeye devam edin.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak kas ağrılarını azalttığı gibi, hem fiziksel hem de ruhsal rahatlamayı sağlaycaktır.
  • Sadece tek bir hareket ile kilo vermeye çalışmayın. Bütün vücudunuzu çalıştırmak için uğraşın.
  • Sağlıklı bir diyet uygulaması için diyetisyene gidin ve yemek alışkanlıklarınıza uygun diyet isteyin.

Yardımcı olması için Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...