1 Ağustos 2017 Salı

HIV'le Yaşamak ve Beslenmenin Önemi Nedir?


Bu yazımızda sizlere AİDS nedir, AİDS hastalığında beslenmeden ve AİDS  hastalığında hijyenin öneminden bahsedeceğiz . Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

AİDS Nedir? 


AİDS  , HIV virüsünün yaratmış olduğu, bulaşıcı olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. AİDS bulaşan kişilerde bağışıklık sistemi çökmektedir. Bundan kaynaklı bu kişiler bir çok hastalık karşısında daha dayanıksız olmaktadırlar.  AİDS hastalar cinsel ilişki sırasında, kan yolu ile ve HIV virüsü taşıyan şırıngadan kaynaklı bulaşabilmektedir. AİDS ve Beslenme

AİDS  hastalarında beslenme oldukça önemlidir.  Beslenme şekli, kişinin HIV taşıyıcısı olmaya başladığı andan itibaren değişmelidir. Vücut kendisini hastalıktan korumaya çalışırken, iyi beslenme sağlığı korumak için büyük önem arz eder. Hastalığın yol açtığı enerji ve besin kaybının yerine konması için dengeli beslenmek gerekmektedir. İyi beslenme, dinç ve sağlıklı olma hissi oluşturarak, kişinin iyileşme azmini güçlendirici etki yaratır.

HIV  virüsü ile yaşayan kişiler için bir çok yiyecek ve diyet önerileri bulunmaktadır. Fakat bir uzmana danışarak besinlerin seçilmesi , kişinin kendi öznel durumundan kaynaklı oldukça önemlidir. HIV'in ve alınan ilaçların yan etkileri nedeniyle oluşan sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmek için de beslenmenin önemi kritik seviyededir. 

Beslenme hastalığın tedavisi değil desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenme, özellikle  bağışıklık sistemi açısından önem taşır.Çünkü, immün sistemin ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinin organizmaya sağlanması tedavinin ön şartıdır.  AİDS özellikle bağışıklık sistemine saldıran bir hastalıktır. Bundan ötürü  dengeli ve sağlıklı  beslenme sağlık açısından oldukça önemlidir. Ayrıca dışarıdan gelebilecek diğer tehdit içeren hastalıkların önlenmesinde yardımcı olmaktadır. 

AIDS , vücut için net bir katabolik süreç (yıkım süreci ) yaratan bir hastalıktır. Bunun önemli bir nedenide iştahsızlık(hatta anoreksiya),vücut çalışma hızında ve dolayısıyla enerji harcamasında anlamlı artış,vücut proteinlerinde ve yeni protein sentezinde azalma,kas yıkımı,yağ oluşumunda azalma  olarak  özetlenebilir.

Yapılan çalışmalar AIDS hastalığında ve diğer enfeksiyon hastalıklarında dengeli beslenmenin iyileştirici etkisini kanıtlamıştır.

AİDS hastası olan bireyin diyeti uygularken ; porsiyonlarına dikkat etmesi, vitaminlerce zengin gıdalar alması, protein, yağ, karbonhidrat, mineral alımlarında eksiklik olmaması gerekmektedir. 

AİDS 'li Hastalarda Hijyen

AİDS  hastasının genel hijyeni sağlanmalıdır. Bu hem mikropların hastaya daha kolay bulaşmasından kaynaklı hemde yiyeceği yemeklere bu mikropları taşıyıp yiyeceklerin de yararlı bileşenlerini azaltmamasından kaynaklı önemlidir. AİDS  'li hasta hijyende aşağıdakilere dikkat etmelidir; 

  • Hasta her gün cilt ve tırnak bakımını yapmalıdır. (mantar hastalığı AİDS'li hastaya daha çabuk bulaşmaktadır. ) 
  • Tuvaleti kullanmadan önce ortamın temizliğine , kullandıktan sonra el temizliğine önem vermelidir. 
  • Yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra eller yıkanmalı
  • Sebze ve meyvelerin yıkandıktan sonra soyularak tüketilmeli, yemekler iyi pişirilmeli.
  • Yemek yapılacak malzeme çok iyi temizlenmeli
  • Az pişmiş hayvansal besinler asla tüketilmemeli.
Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...