1 Ağustos 2017 Salı

HIV Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda sizlere AİDS/ HIV hastalığının tespiti için kullanılan HIV testinden ve HIV testinin gerekliliğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

HIV Testi Nasıl Yapılır ?


AIDS testi için  kan, tükürük ya da idrardan alınan örnekler ile HIV virüsü bulunup bulunmadığına bakılır.   Bu testler antikor, antijen veya RNA temelli yapılır. Pencere dönemi olarak bilinen bir dönem vardır ve bu dönem ; HIV'in bulaşmasından yukarıdaki testlerden birinin herhangi bir değişikliği tespit edebileceği ana kadarki dönemi kapsamaktadır.


HIV-1 antikor testinin (B tipi alt tür için) yaklaşık pencere dönemi 25 gündür. Antijen testleri ise pencere dönemini 16 güne kadar düşürebilir. RNA temelli NAT (Nükleik Asit Testi) ise bu süreyi yaklaşık 12 güne kadar indirebilir.
Test sonucu kesindir eğer HIV virüsü var ise test sonucu pozitif çıkacaktır. Tanı koymak için kullanılan tüm testlerin kısıtlı olduğu yerler bulunmaktadır ve bazen bu testler, yanlış veya kuşku uyandıran sonuçlar sunabilir. Bu testlerde çok az bir ihtimal olsa dahi yanılma payı vardır isteyen bireyler 2. testi yaptırabilirler. 


Yanlış sonuçlara genelde belirgin olmayan tepkimeler, hipergamaglobulinemi, ya da HIV'e benzer diğer enfeksiyon unsurlarına karşı üretilen antikorlar neden olur. Otoimmun (Kendi dokularındaki antijenlere karşı antikor oluşması)  rahatsızlıkları da, sistemik lupus eritematozis gibi, nadiren de olsa yanlış pozitif sonuçlara sebep olabilir. Çoğu yanlış negatif sonucun ise pencere döneminden ötürü olduğu düşünülmektedir.

HİV Testinin Gerekliliği 


HIV testleri sadece AİDS'ten kuşkulanan kişilere yapılmamaktadır. Kızılay da dahil hastanelerde kan alınmasında da kanda HIV virüsü olup olmadığına bakılmaktadır.  Antikor, antijen ve nükleik asit testlerinin bir kombinasyonu olan bu yöntem  Türkiye 'de dahil dünyanın bir çok ülkesinde kullanılmaktadır. 

Bu uygulama kan nakillerinde sağlıklı kanın kişilere ulaştırılması ve AİDS olduğundan haberi olmayan bireylerin HIV pozitif taşıdığını öğrenerek tedaviye erken başlama şansından kaynaklı oldukça önemlidir.

Hastalık hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...