22 Ağustos 2017 Salı

Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları


Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için sağlıklı bir şekilde beslenmeli ve  diyet yapmalısınız. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı mevsimsel olarak ne yiyeceğinizi bilmektedir. Bu sayede dengeli bir beslenme sağlamış olur ve fazla kilolarınızdan kurtulmuş olursunuz. Aşağıda sizlere bu konular hakkında bilgiler verilmiştir. İyi okumalar dileriz. 

Fazla Kilolardan Kurtulma


Yaz aylarının olduğu bu günlerde daha açık kıyafetler giydiğimiz ve yüzme gibi aktivitelere katıldığımız göz önüne alınırsa fazla kilolarınızdan kurtulmak isteyebilirsiniz . Kendimizi serin sulara bırakmanın planlarını yaparken fazla kilolar estetik kaygımızı güçlendirebilmeltedir. Kışın alınan ufak tefek yağları eritmenin tam zamanıdır desek yalan olmaz.  Aslında mevsimin de fazla bir önemi yok ama özellikle yaz mevsimi zayıflamak için birebir ve bahane götürmez.  Bundan kaynaklı kilo vermek için bazı yol ve yöntemler denenebilir. Yaz döneminde zayıflarken ve kilomuzu korurken nelere dikkat etmemiz gerektiğini  uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Bu konular arasında en önemlisi dengeli ve mevsimsel beslenmedir. 

Dengeli Beslenme


Dengele beslenmekten çok lezzet ile ilgilenmemiz bizim için bazen olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir.  Örneğin buğday; çeperiyle, kepeğiyle doğal bir yiyecektir. Sadece un, makarna, börek, ekmek olarak tüketildiğinde vücut tarafından çok hızla emildiği için kan şekerini yükseltiyor ve pankreasın insülün salgılamasına yol açıyor. Buda hem sağlıksız bir beslenmeye  hemde kilo almanıza neden oluyor. Kan şekeri yapıcı maddeleri birdenbire işleyen insülün, kişiyi bu kez çikolata, pasta, kek, çörek gibi hızlı karbonhidratlara  yönlendirerek katlanarak gelen bir şeker ihtiyacına ve kilo alımına yol açıyor. 

Beden Tipine Göre Beslenme


Herkesin beden tipi farklı olduğu için, kişi beden tipine göre her mevsim farklı bir beslenme uygulanmalıdır. Kişi kendine uygun olarak protein, yağ, vitamin , minerallerden yeteri kadar almanız gerekmektedir. 
Kış sonu, ilkbahar ve yaz aylarında beslenmenize dikkat etmeniz ve vücudunuza uygun gıdalardan mevsimine göre almanız gerekmektedir.  Hangi mevsim hangi vücut yapısı olursa olsun; şekerden, fazla yağdan ve tuzdan uzak durmak gerekmektedir.  Çağla badem, nektari, erik, vitaminli yeşillikler, semizotu gibi sebzelerle beslenmek, kahvaltılarda az yağlı peynir, zeytin ve yumurta tüketmek , akşam yemeklerinde haşlama tavuk veya et tercih etmek gerekmektedir. 


Mevsimsel Beslenme


Mevsimsel beslenme hem zamanında yenilen sebze ve meyvelerden maksimum yararı almak hem de sağlıklı olmak açısından önemlidir. Karpuz, kavun, salatalık gibi dönemsel yiyecekler tüketilmelidir. Her mevsime uygun, vücudun ihtiyacı olan vitaminler doğanın içinde bulunmaktadır.  Vücudumuzun istemediği gıdalara kendimizi alıştırmaya başladığımız ve endüstriyel ürünlerin hat safhaya geldiği bu günlerde mevsimsel besinlerin sebzelerin ve meyvelerin değeri son derece artmaktadır. Beyaz un, ekmek, çok fazla miktarda ayrıştırılmış katı yağlar, sanayi katkı maddeleri eklenmiş ürünlerden uzak durmakta da fayda vardır. 

Doğru Diyet Sağlıklı Beslenme

Doğru ve sağlıklı bir diyet yukarıdaki önerilere uyarak elde edilebilinir. Bunun dışında düzenli öğünler yemek yeterlidir. Sağlıklı beslenmeniz zaten kilo dengenizi korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca hafif egzersizler ve kas çalışmaları yaparak estetik bir vücuda da sahip olabilirsiniz.


Konumuzla alakalı olarak sağlıklı kilo vermek isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...