22 Ağustos 2017 Salı

Fazla Kilolardan Kurtulma


Bir çok uzman sağlıklı koşullarda hazırlanmış dondurmanın diyet yaparken kullanabileceğini belirtmektedirler. Fazla kilolardan kurtulmak için uygulanacak dondurma diyeti sağlık açısından da bir çok ögeyi içerisinde barındırmasından kaynaklı oldukça yararlıdır. Sizlere aşağıda çocuklarınıza ve kendinize uygun yaz aylarında yapabileceğiniz dondurma diyeti hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. Dondurma Besin Değerleri 

100 gram dondurma içerisinde bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir ; 

Kalori (kcal) 207 Karbonhidrat 24 g
Toplam yağ 11 g Diyet Lifi 0,7 g
Kolesterol 44 mg Şeker 21 g
Sodyum 80 mg Protein 3,5 g
Potasyum 199 mg Magnezyum 14 mg
A Vitamini 421 IU C Vitamini 0,6 mg
Kalsiyum 128 mg Demir 0,1 mg
D Vitamini 8 IU B12 vitamini 0,4 µg
Dondurma Zayıflama Diyetleri


Bilinenin aksine şişmanların da dondurma yiyebileceğini söyleyen uzmanlar ; dondurma yiyerek de zayıflanabiliceğini belirtmektedirler . Zayıflama diyetlerinde  dondurma doğal ürünler ile yapılmış olmalıdır tek kıstas budur. 

Sabah

Şekersiz çay, iki kibrit kutusu peynir, bir dilim kepekli ekmek, domates, salatalık

Öğle

2 adet ızgara köfte, 4 yemek kaşığı sebze yemeği, salata, 1 çay bardağı yoğurt, bir dilim kepekli ekmek

İkindi

100 gram dondurma (keçi sütünden)

Akşam

Bir kepçe çorba, 2 adet biber dolma, salata

Gece

Meyve (200 gr), bir çay bardağı süt ya da bir top sade dondurmaYukarıdaki diyet örnek bir diyettir ve düzenli uygulanması zararlıdır. 1 hafta arayla tüm yaz boyunca uygulanması daha doğrudur. Dondurma diyeti ile zayıflanabilinir.   Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktarı ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir.Dondurmanın kalori değeri diğer baklava, pasta gibi hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür, daha besleyici bir seçimdir.

Eğer sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız, egzersizinizi yapıyorsanız dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.Dondurmanın üzerine konulan soslar fazladan kalori almanıza neden olur, 100 gramı geçmeyen sos içermeyen porsiyonları tercih ederseniz kilo vermeniz önünde engel oluşturmamış olursunuz. Zayıflama diyeti uygulayanlar da dondurma tüketebilir. Bu kişilerde tatlı ihtiyacını gidermenin, süt gereksinimini karşılamanın bir yolu olarak aynı zamanda diğer tatlılara göre düşük enerji içermesi nedeniyle önerilmektedir. Dondurma yaz mevsiminde tercih edilse de kışın tüketilmesinde bir sakınca yoktur. 

Diyabet hastaları da dondurma yiyebilirDiyabet hastalarında da tatlandırıcı ile hazırlanmış dondurma piyasada bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda laktoz intoleransı olan kişilerde günde 2 kez dondurma tüketildiğinde intoleransa bağlı belirtiler saptanmamıştır. Dondurma yavaş sindirildiği için bu kişiler tarafından rahat tolere edilir.

Vitamin, mineral ve kalsiyum deposu olan dondurma değerleri  yukarıda tablodan vermiştik. Sağlıklı ve dengeli beslenmenizde dondurma oldukça yararlı bir besin olacaktır. 


Çocuklar için çok faydalı bir besin olan dondurma ; 

  • Kalsiyum açısından kemik ve diş sağlığı için önemlidir. 
  • Dondurma aç karnına tüketildiğinde, iştah kapanmasına neden olabileceği için tokken tüketilmelidir. Midede kramp oluşturmaması içinse yavaş yenmelidir. Dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına ve kasılmalara neden olur. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir. yara yerine zarar veren sıcak gıdalardan kaçınılması içinde durum böyledir. 
  • Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonları azaltır. Ancak solunum enfeksiyonu sırasında, yutak ve bademcik iltihaplarının tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

Ayrıca Yemeklerin Kalorisini Düşürmek İçin Öneriler hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...