1 Ağustos 2017 Salı

Akciğer Hastalıklarının Belirtileri


Akciğer hastalıkları tehlikeli hastalıklar arasında yer almaktadır. Bir çok akciğer hastalığı bulunmaktadır. Akciğer iltihabından akciğer kanserine kadar oldukça geniş bire yelpaze mevcuttur. Biz bu yazıda  dispne'den bahsedeceğiz. Dispe nedenleri ve derecelerine de değineceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Dispne 


Dispne, nefes darlığı ve soluk almada güçsüzlük durumlarıdır. Akciğer parenkimasında ve solunum yollarında oluşan anormallikler dispnenin başlıca sebepleri arasındadır. Kalp hastalıklarının önemli bir belirtisi olan ortopne (alçak yatıldığında oluşan ve yüksek yatınca düzelen dispne) amfızem, kronik bronşit hastalarında ve ciddi astım nöbetlerinde de gözlemlenmektedir. Kalp hastalarında oluşan paroksismal nokturnal dispne gece uykularınızı kaçıracak kadar şiddetli olabilmektedir. 

Bazı vakalarda dispne “psikonörotik” niteliktedir. Bazı vakalarda or­ganik ve psikolojik etkenlerle birlikte bulunur. Örneğin bazı astım hastala­rında akciğer fonksiyon testleri normal olduğu halde dispne vardır.

Cheyne-Stokes solunumunda periyodik düzensiz bir dispne vardır. So­lunum giderek artarak hiperventilasyon, sonra solunum giderek azalarak hipo-ventilasyon, hatta apne oluşur. Hastalar heperventilasyon döneminde de nefes darlığından yakınırlar. Cheyne-Stokes solunumu genellikle kalp hastalığıyla il­gilidir. Kusmaul solunumunda ciddi bir hiperpne vardır, eforda oluşan bir dispneye benzer ve üremi, diyabet ve ciddi şok gibi vakalarda oluşan metabolik asidozla ilgilidir.


Dispne'ye Neden Olan Etkenler ve Solunum Sistemi Hastalıkları


Solunum sistemi hastalıkları: KOAH (astma, kronik bronşit ve amfı­zem), akciğer infeksiyonları, akciğerin yaygın parenkima hastalıkları, trombo-emboli ve obstrüktif üst solunum yolları hastalıkları,
Kardiyovasküler hastalıklar, ciddi anemi, aşırı şişmanlık, nöropsişik düzensizliklerin neredeyse hepsinde dispne meydana gelebilmektedir. Tabi bu hastalıklar başlı başlarına birer sorun olmakla beraber dispne ile daha zor bir hal alırlar. 

Kronik akciğer ve kalp hastalarında dispne derecesi prognoz bakımın­dan aydınlatıcı olur. Bundan kaynaklı aşağıda dispne dereceleri hakkında bilgi verilecektir. 

Dispne Dereceleri 

  • Birinci derece dispne'de hasta yokuş harici yollarda , kendi yaşıtlarından ayrı bir sıkıntı yaşamaz. Ama yokularda nefes darlığı yaşar. 
  • İkinci  derece dispne'de hasta normal yolda yaşıtlarına nazaran daha yavaş yürümektedir. 
  • Üçüncü derece dispne'de 100 metre daha uzun sürmektedir. 
  • Dördüncü  derece dispne  sıkıntılı olan bir durumdur ve kısa aktiviteler hatta elbise giymek, konuşmak gibi durumlar bile dispne'ye neden olmaktadır. 

Konumuzla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...