1 Ağustos 2017 Salı

AİDS Taşıyıcıları ve AİDS Hastaları ile Evde Yaşam


Bağışıklık sistemi etkileyen AİDS hastalığı hakkında hazırladığımız yazımız da sizlere ; AİDS'li hasta ile yaşamdan, AİDS'ten korunma yollarından , AİDS' hastası ile aynı evde yaşamanın HIV pozitifi neden olup olmadığından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Aids Nasıl Bir Hastalıktır? AİDS hastalığı günümüzde  korumasız cinsel ilişkilerden , dövme yaptırırken temiz şırınga kullanılmamasından ve damar yolu ile alınan uyuşturucu kullanımının artmasından kaynaklı yayılmaktadır. AİDS hastalığı kan yolu, emzirme ile, anneden bebeğe, şırınga ile ve cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. . AİDS hastalığının  Türkçe karşılığı Edinimsel Bağışıklık Sistemi Yetmezliği olarak bilinmektedir. AİDS hastalığı insanın bağışıklık sistemini yok eder ve enfeksiyonlara maruz bırakır.Bu rahatsızlık  insanların başka hastalıkları daha ağır geçirmesine ve ölümlere yol açabilmektedir. 

AİDS Korunma Yolları


Antikor testi pozitif çıktığında hastanın ailesi ve çevresinin duyduğu endişe,  hastanın endişelerinden farklı olabilmektedir. .AİDS taşıyıcı kişi ailesi tarafından desteklenmeli ve soyutlanmamalıdır.  Korku ve endişelerine karşın yakınları ve eşi onunla yaşamaya devam edebilir. Bu durum eşler için daha zor olacaktır fakat aile üyeleri için az bir dikkat ile başarılabilinir.   

AİDS  Öldürür Mü? 


AİDS  hastası HIV pozitif kanıtlanınca ölecek diye bir durum yoktur. Sadece hastalıklara daha çabuk yakalanacak ve bağışıklığı yeterli olmadığı için zor atlatacaktır. Bazı hastalıklar öldürebilir. Fakat AİDS  hastası için kalan süreyi şu kadar ay veya şu kadar yıl şeklinde tanımlamak güçtür. Her AİDS hastası kendine özgü bir süreç yaşayacaktır. Kişinin AİDS tablosu içinde ne kadar süre yaşayacağı, hangi hastalıkların baş göstereceğine, doktorların enfeksiyonlarla ne ölçüde baş edebileceklerine bağlıdır. AİDS’le ilgilenen doktorlar hastaların kendilerine oldukça geç başvurduklarından, böylelikle enfeksiyonla mücadelede şanslarını oldukça azalttıklarından yakınmaktadırlar. Tıbbın bütün olanaklarının seferber edilmesine karşın pek çok hasta hastalığın ortaya çıkışından üç ile beş yıl sonra pek çok enfeksiyondan biri nedeniyle kaybedilmektedir.

AİDS'li Hasta ile Aynı Evde Yaşam


AİDS'li hasta ile aynı evde yaşamak , aynı tuvaleti, banyoyu kullanmakta bir sakınca yoktur.  Fakat diş fırçası, tıraş takımı, manikür aletleri ortak kullanılmamalıdır.  Bu aletlerin ortak kullanımından hastanın yaralarından bulaşabilecek kan ile bulaşma sağlanabilir. Kandaki HIV virüsü bile belirli bir saate kadar yaşamasına rağmen önlem almak önemlidir. 

AİDS Ev Ortamında Bulaşır Mı?


AİDS yani HIV virüsü dışarıda yaşayamayan bir virüstür bundan kaynaklı aynı evde ve ortamda olmak ile bulaşmaz. 


Konumuzla alakalı olarak AİDS'ten Korunma Yöntemleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

AİDS Cilt Yaraları ile Bulaşır Mı? 

AİDS  cilt yaralarında 2 tarafta da varsa ve aynı noktalardan temas ediyorsa bulaşır. AİDS virüsü normalde sağlam ciltten geçemez fakat yaralardan kan yoluyla bulaşır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...