1 Ağustos 2017 Salı

Aids Nedir? Nasıl Bulaşır ve Nasıl Tedavi Edilir?


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda sizlere; AİDS nedir , AİDS belirtileri, AİDS tanısı, AİDS tedavisi ve AİDS için öneriler başlıkları altında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

AİDS Nedir? 


AIDS, Acquired Immuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltması olarak ortaya çıkmış ve Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu türkçe karşılığıdır. AIDS   virüs yoluyla bulaşan bir hastalıklar türüdür. Virüs kan yolu, damar yolu(şırınga), anneden bebeğe plasenta veya emzirme ile, en yaygın olan cinsel yolla bulaşmaktadır. AİDS sizi direk öldürmemektedir. Bağışıklığınızın çökmesi ile diğer hastalıklara karşı zayıf düşersiniz ve dolaylı olarak AİDS'ten etkilenirsiniz. 

AİDS Belirtileri


HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalık belirtileri 3-4 yıl kadar vücutta meydana çıkmayabilir. Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Tüberküloz, pamukçuk, diğer bakteri, mantar ve protozoon hastalıkları fırsatçı enfeksiyonlar daha çok gözükmeye başlamaktadır. Kişide bu belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir. Kaposi sarkomu ve bazı lenfomalarda HIV enfeksiyonunu düşündüren önemli belirtilerdendir. Kesin tanı için anti-HIV testi yapılır.

AİDS Tanısı 

Tanı yalnızca test sonucuyla konulabilir. Vücuttaki lezyonlar ve şikayetler tanı koymada düşündürücüdür ama hiçbiri HIV/AIDS’ e özgü değildir.Tanı ELISA yöntemiyle yapılan kan testiyle ortaya koyulmaktadır. Bu test virüsün bulaşmasından 2-12 haftaya kadar doğru sonuç vermeyebilir. Test 3 aylıkken yapıldığında verdiği sonuç neredeyse kesindir; fakat birçok kuruluş 6. ayda testin tekrarının yararlı olacağını düşündüğünden bir daha yaptırılmasının ister. Sadece Elisa ile tanı konmaz; doğrulama testleri yapılmalıdır(Western Blot). Test yapılırken kişilerin kimlikleri gizli tutulur.

AİDS Tedavisi

AİDS hastalığının kesin çözümü yoktur. Tedavisi bağışıklığın çökmesinden kaynaklı bağışıklık sistemini korumak için düzenli  ilaç kullanımıdır.  AİDS hastaları artık kendilerini daha iyi korumaları , beslenmelerine dikkat etmeleri ve aşırı yorucu işlerden kaçınmalıdırlar. 

AİDS için Öneriler

  • Kan nakli sırasında, AIDS testi yapılmamış kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır.
  • Eğer kan bağışında bulunmak istiyorsanız, dövme yaptırıyorsanız mutlaka sizin üzerinizde kullanılacak ekipmanların ve şırıngaların yeni paketten açıldığına dikkat edin. 
  • Beden kişiye aittir. Uygulanacak işlemler sırasında akla takılan soruları sormaktan çekinmemek gereklidir.
  • HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.
  • HIV’li sperm sıvısı, genital sıvı ya da kanın bulaştığı alet ve eşyanın yaralı dokuya teması ile de HIV bulaşabilir.
  • Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...