1 Ağustos 2017 Salı

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir ?


Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan AİDS insanları doğrudan öldürmese de bağışıklığınızı çökerttiği için başka hastalıkların sizi öldürmesine neden olmaktadır. AİDS tedavisi daha çok bağışıklık sistemini korumaya yöneliktir, net tedavisi yoktur. Sizlere aşağıda AİDS bulaşma ihtimallerini, AİDS Bulaşma yollarını ve AİDS 'in hangi yollar ile bulaşmayacağını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Aids Bulaşma İhtimalleri


Aids hastalığı günümüz dünyasında cinsel ilişki ve kan ile bulaşan bir hastalık tipidir.  İnsanların cinsel ilişkilerinde korumasız ve dikkatsiz davranması bu hastalığın bulaşmasına kapı aralamaktadır. AİDS hastalığı dış ortamda yaşayan virüsleri içermez. Öksürük, hapşırık ve toklaşma gibi temaslar ile Aids hastalığı bulaşmaz. Aids hastalığının bulaşması için, vücut sıvılarının doğrudan teması gerekmektedir.HIV; kan ve kan ürünleri, sperm veya diğer cinsel sıvılar üzerinden insandan insana bulaşır. Ayrıca plasenta ya da süt yoluyla anneden bebeğine bulaşabilir. Öksürükle, hapşırıkla ya da el sıkışmak gibi olağan temaslarla bulaşmaz. Bu virüs oldukça hassastır ve vücut dışında havada ve suda uzun süre yaşayamaz. Bu nedenle bulaşması için vücut sıvılarının doğrudan teması gerekir. Frengi, genital herpes (uçuk), bel soğukluğu (gonore) ve klamidya gibi cinsel hastalıkların cinsel bölgelerde yol açtığı yaralar ve doku bozulmaları, HIV bulaşma riskini artırır.

AİDS Bulaşma Yolları 

Aşağıda sizlere AİDS bulaşma yolları ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. 

Cinsel İlişki İle HIV Bulaşması


Virüsün bulaşması vajinal, anal veya oral seks sırasında gerçekleşebildiği gibi, ateşli öpüşme sırasında tükürük transferi ile çok çok az da olsa bulaşma ihtimali vardır. Bununla birlikte tükürükteki HIV miktarı çok düşüktür ve dünyada kayıtlı milyonlarca AIDS vakasından sadece ‘bir’ tanesinde bulaşma yöntemi öpüşmedir. Bu durumda da diş eti kanaması gibi bir rahatsızlık söz konusu olduğundan yine kan yolu ile bulaşmaya girmektedir.  Şu an dünyada HIV’in en yaygın bulaşma yöntemi heteroseksüel cinsel ilişkidir. Ayrıca korunmasız anal ilişki esnasında HIV bulaşma riski, korunmasız vajinal ilişkiden daha yüksektir.

HIV/AİDS cinsiyet ayırmaksızın hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir. Herhangi bir cinsel hastalık, HIV virüsünün bulaşma ihtimalini daha yükseltir. HIV virüsünün iki tipi mevcuttur. Tip II de kadından erkeğe bulaşma ihtimali Tip I de ise erkekten kadına bulaşma ihtimali daha yüksektir. Afrikada 2. tip, Avrupa ve Amerika da ise 1 nci tip daha sık görülür.

Kan Nakli ve Ortak Şırınga Kullanımı HIV Bulaşması


Özellikle şırınga ile bulaşan AİDS uyuşturucu kullanan bireylerde görülmektedir. Kanda HIV’i tespit ve ısı ile yok etme yöntemlerinin geliştirilmesinden önce virüs, kan nakli ile de bulaşmaktaydı ve geçmişte birçok hemofili hastası bu nedenle virüse yakalandı. Günümüzde kan nakli ile HIV bulaşma riski çok çok düşüktür. Çok nadiren sağlık personelinin de enfekte olmuş iğnelerin kazara batması sonucu bu virüse yakalandığı görülmektedir.

Anne Sütü ve Plasenta ile HIV Bulaşması


HIV, plasenta ya da  annenin bebeği emzirmesi ile bebeklere direk bulaşabilmektedir. Günümüzde doğuma yakın dönemlerde anneye ve bebeğe uygulanan antiretroviral ilaç tedavileriyle bebeğin virüse yakalanma riski azaltılabilmektedir.

HIV/AIDS Nasıl Bulaşmaz


Aids/HIV bulaşması konusundan çoğu bireyde hatalı görüşler vardır. Özellikle HIV aynı ortamda bulunmak  ile bulaşmamaktadır ve derinizden geçerek bulaşamaz. Aşağıdaki diğer durumlarda da HIV bulaşmaz. 

  • El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, sosyal öpüşme ile AİDS virüsü bulaşmaz. AİDS sağlam deriden geçerek bulaşmaz. 
  • Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı,Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon vs. ile AİDS bulaşmaz. 
  • Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam vs. gibi alanların ortak kullanımı ile AİDS bulaşmaz.
  • Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması. HIV pozitif bir kimse ile aynı ortamda kedi, köpek ve diğer hayvanlarla birlikte yaşamak AİDS hastalığına neden olmaz
  • Öpüşme sırasında diş kanaması vb kan temasında da Aids hastalığı bulaşmaktadır. 
  • Aynı evde yaşamak ve aynı mekanları kullanmak AİDS ile bulaşmaz

Konumuzla alakalı olarak AİDS'ten Korunma Yöntemleri başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...