20 Temmuz 2017 Perşembe

Zehirlenme


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda zehirlenme durumlarında yapmanız gerekenleri paylaşacağız. Bunun için zehirlenme belirtilerini de aktaracağımız yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

ZehirlenmeZehirlenme insan sağlığı açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur hafif zehirlenmeler olduğu gibi ağır zehirlenmelerde geçirebilirsiniz.  Bu yüzden zehirlenme belirtileri ve bulgularının bilinmesi ve zamanında gerekenin yapılması için, bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Zehirlenme özellikle zehrin alınması ile birlikte sonuçlarını göstermeyebilir. Bu yüzden en ufak şüphe ve olguda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Zehirlenme Belirti ve Bulgular 


Zehirlenmenin genel belirtileri arasında ;
  • Ağız yolu ile olan zehirlenmelerde ilk belirti gastrointestinal sistemin iritasyonuna bağlıdır. 
  • Ağız, boğaz ve midede yanma, bulantı, kusma, ishal olarak kendini gösterir. 
  • İlacın emilimine bağlı olarak solukluk, siyanoz, filiform nabız, konvülsiyon, şok ve koma gözlenebilir. 

Başlangıçta hastanın belirti vermemesi durumun ciddi olmadığını düşündürmemelidir.Her zehirlenme vakası ciddi bir şekilde takip edilmelidir bazı belirtiler kendini göstermeyebilir ve hastanın ölümcül sonuçlar yaşamasına neden olabilir. 

Zehirlenme Tanı ve Tedavi


Bilinci kapalı olan hastanın durumu hakkında ilk değerlendirme arkadaşlarından bilgi alınarak yapılır ardından gerekli testler yapılır. İdrar tahlili, pH, dansite, protein, hepatotoksik ilaç zehirlenmelerinde karaciğer fonksiyon testleri, akciğer ödemi ve aspirasyon pnömonisini saptamak için akciğer grafisi, nefrotoksik ilaçlar akut böbrek yetmezliğine sebep olabileceğinden elektrolit ve kreatinin ölçümleri, hastanın tanısının kesinleşmesinde ve yapılan tedavinin yeterliliği hakkında bilgi sağlamak için toksik ilacın dozunun bilinmesi, ritm ve ileti bozukluklarını saptamak için EKG çekilir.

Hasta özenle takip edilmeli ve herhangi ani bir durumda müdahale edilmelidir. Özellikle bazı vakalarda bir şey olmaz diye doktora başvurmayan insanlarda daha sonra kalıcı hasarlar meydana geldiği unutulmamalı, ne olursa olsun, mutlaka bir hekime danışmalısınız. Hastanın izlenmesi ise önemli olduğundan kesinlikle bir şeyim yok denmemelidir.


Ayrıca farklı zehirlenme durumları hakkında bilgi almak adına aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...