20 Temmuz 2017 Perşembe

Yüksek Tansiyon Sebebi


Yüksek tansiyon ciddi sağlık problemlerine neden olan bir durumdur. Bu nedenle bu yazımızda yüksek tansiyonun nedenlerini ve yükselen tansiyonunuzu nasıl düşüreceğinizi aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Tansiyon Nedir


Tansiyon , kan basıncını ifade eder. Damarın içinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekir. Bu basıncı, kalbin kasılmasıyla kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur.Kalp kasıldığı zaman atardamarların içine kanı belirli bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içindeki basınç en yüksek düzeye ulaşır. Bu basınca tıpta sistolik basınç, halk arasında büyük tansiyon adı verilir.Kalbin gevşemesiyle, damar içine pompalanan kan durur. İşte bu sırada devreye damarın elastikliği girer. Önce genişlemiş olan damar, kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesi anında da kan akımını sağlar. İşte bu sırada oluşan en düşük basınca da tıpta diastolik tansiyon, halk arasında da küçük tansiyon denilir.
Tansiyon neden yükselir ?

  • Kalp ağrısı veya baş ağrısı 
  • Stres ve yüksek ses tansiyon yükseltir. 
  • Tansiyon sigara ve alkol gibi durumlardan kaynaklı da yükselebilir. 
  • Ayrıca fazla kilolu oma yüksek tansiyon riskidir. 

Tansiyon nasıl düşürülür?


Sarımsak tansiyonu düşürmez ama tansiyonunuzu dengelemenize yardımcı olur yani yükselmesini önler.Soğanda iyi bir tansiyon ayarlayıcısıdır. Yüksek tansiyondan yakınanlar yemeklerine bol bol soğan ve sarımsak doğranmalıdır. Ve salatalarınıza limon koymanız oldukça faydalı olacaktır. 
Tansiyonunuz yükseldiğinde yapacağınız ilk şey kollarınızı dirsekten bileklere kadar soğuk su ile yıkamak olmalıdır.Bu önlem tansiyonunuzu en az bir ,iki derece kadar düşürür. Ayrıca nar suyu , greyfurt suyu veya pancar suyu tansiyonunuzu düşürür. Ancak bunlar tansiyon normalken çok içilirse bu sefer de tansiyonunuz fazla düşer. Dengeli bir şekilde tüketmek gerekir. Ayrıca tansiyonunuzun yükselmemesi için ;yağlı ve yağda kızartılmış besinler ,hamur işleri,hamur tatlıları,et ve etten yapılmış pastırma,sucuk,salam gibi ürünler,sakatattan uzak durmanız gerekmektedir. Yüksek tansiyondan şikayetçi olanların sofrasında daha çok sebze yer almalıdır.Yemekler sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.Katı yağlardan uzak durulmalıdır.Hafif spor yapmak iyi gelir.


Yüksek tansiyonun ciddi bir risk durumu olduğunu unutmayınız ve tansiyon ölçümlerinizi düzenli bir şekilde yapınız. Ayrıca Hipertansiyon hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...