21 Temmuz 2017 Cuma

Yenilebilir Mantar Nasıl Olur?

 
Bildiğiniz gibi her mantar yenilmemektedir ve bir çok mantar zehirlidir. Bundan kaynaklı bu yazımızda yenilebilir mantarların özelliklerine ve yetişme yerlerine değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Yenilebilir MantarKültür mantarları haricinde bilmediğimiz mantarları tüketmemiz gerekmektedir. Çünkü doğada yetişen bir çok mantar savunma sisteminden kaynaklı zehirlidir. Genelde; ağaçta yetişen, çayırlarda çıkan mantarlar zehirsizdir.   Bazıları sirkeli suda mantarı kaynatmanın zehrini yok edeceğini söyler ama bu her mantar için geçerli değildir. 


Yenilebilir Mantar Morfolojik Özellikleri


Şapka: Genç mantarlarda, tekerlek şeklinde, ortası hafif çukur kenarları sapa doğru kıvrık, gelişmiş mantar­larda ortadaki çukurluk ve şapkanın kenarlarının kıvrıklığı yine görülür. Mantarın rengi, sarımsı kırmızıdan kirli solgun kırmızıya kadar değişir. Şapka kenarlarındaki saçakları şapkanın üstünde de görebiliriz. Büyüklüğü: 5-10 cm. ça­pındadır. 
Lamelleri: Genç mantarlarda beyazımsı, gelişmiş mantarlarda sarımsı kırmızıdan solgun kırmızıya kadar de­ğişir. Lamellerin enleri dar (2-4 mm.), sap üzerinde 3-4 mm. kadar devam ederler. 
Sap: Solgun kırmızı renkli, üze­rinde küçük çukurluklar ve koyu renkli lekeler bulunur. Ka­lınlığı her yukarıdan aşağıya hemen hemen aynıdır, genç mantarlarda içi süngerimsi madde ile dolu, gelişmiş mantarlarda içi oyulur. 
Bü­yüklüğü: 4 - 6 cm. boyunda ve 1 - 2 cm. çapındadır. 
Etli kısmı: Şapka derisinin altı açık kırmızı (pembe), diğer kı­sımları ise beyaz renklidir. Etli kısmı, süngerimsi yapıda ve çok gevrektir. 
Mantarın sütü: Mantarın sütü genelde beyazdır mavi sür akıtan mantarlar zehirlidir. Mantarın sü­tüne FeS04 (1 gr. FeS04, 10 gr. suda çözündürülür ve içi­ne derişik H2S04′ten birkaç damla ilâve edilerek hazırlanır) damlatılırsa hafif sarımsı kırmızı, KOH ile (% 30-40 lık ha­zırlanır) 20 dakika sonra açık gri yeşile döner. 
Sporları: Ge­niş elips şeklinde, üzerinde diken gibi çıkıntıları görülür. Büyüklüğü: 8-10×6-7 mikrondur.

Yetişme Yeri Özellikleri


İlkbahar ve sonbahar aylarında ışık alan orman altlarında, yol kenarlarında özellikle huş ormanları altında, çayırlıklarda  yetişmeyi tercih eder.

Yenilebilir mantarlar hakkında daha çok bilgi almak ve nasıl pişirildiklerini öğrenmek adına aşağıdaki yazılarımızı da sizler için paylaşıyoruz. Umarım yararlı bilgiler elde edinebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...