5 Ekim 2017 Perşembe

Yemeklerin Kalorisini Düşürmek İçin Öneriler


Diyet yapıyor olmanız veya olmamanız önemli değildir. Yemeklerinizi daha lezzetli hale getirmek tamamen sizin elinizdedir. Üstelik yemeklerinizi daha lezzetli  yaparken kalori miktarınızı da düşürebilir bu sayede fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Aşağıda yemek kalorisini düşürmek için önerilere yer verilmiştir. İyi okumalar dileriz.

Kalori Azaltmak için Yapılması Gerekenler 

Kalori  hesabı ile yediklerinize dikkat etmeniz sizin daha sağlıklı bir kiloya ulaşmanızı sağlar. Diğer yandan daha lezzetli yemekler yemek için kalorisiz ürünler, bitkiler ve baharatlar ile yemeklerinizi süslemek de sizin elinizdedir. Genel bir kanıya değinecek olursak yağ kilo almanızı değil kilo vermenizi sağlar fakat buradaki yağ doğal yağ olmalıdır ve yağ yakılmamalıdır. Diğer yandna ekmek yerine lifli gıdalar tüketmeniz daha tok kalmanızı sağlayacağı için lifli gıldarın tüketilmesine özen gösterilmelidir. Doğal beslenmeniz ve doğal ürünler kullanmanız abur cuburdan uzak kalmanız zaten sizin ideal kiloya ulaşmanızı sağlayacaktır. Aşağıdaki önerileri  de dikkate alarak yemeklerinizi  daha lezzeti bir hale getirebilir ve sancılı kalori hesaplamalarını bırakabilirsiniz. 


Kalori Hesaplama - Yemeklerin Kalorisini Düşürme

 • Çok fazla kalori yemediğinden emin olmanın bir yolu onları saymaktır.Geçmişte, kalori günlüğü oldukça zaman alıcıydı. Bununla birlikte, modern telefon uygulamaları, yediğinizi izlemek için daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay hale getirmiştir.
 • Yemeğinize ketçap veya mayonez ekleyerek sandığınızdan daha fazla kalori alırsınız. Aslında, sadece 1 yemek kaşığı mayonez yemeğinize fazladan 57 kalori katacaktır. Çok fazla sos kullanırsanız, yediğiniz kalori sayısını azaltmak için biraz daha az yemeyi (ya da hiç kullanmama) deneyin. 
 • İçecekler, diyetinizde unutulmuş bir kalori kaynağı olabilir. Kola gibi şekerle tatlandırılmış içecekler kalorilerce yüksektir. Ayrıca obezite ve tip 2 diyabet gelişimi ile bağlantılıdırlar. Tek bir yarım litrelik Coca cola şişesi, 44 gram şeker dahil olmak üzere yaklaşık 200 kalori içermektedir.  Diğer yüksek şeker, yüksek kalorili içecekleri de tüketmemeniz önemlidir.  
 • Çay ve kahve sağlıklı, düşük kalorili içeceklerdir.  Ancak, sadece bir çay kaşığı şeker ekleyerek içeceğinize yaklaşık 16 kalori ekler. Bu kulağa pek hoş gelmiyor olsa da, birkaç fincan kalori alımınızı arttıracaktır.  
 • Bir başkası tarafından hazırlanan yiyecekleri aldığınızda, her zaman içinde ne olduğunu bilmezsiniz. Sağlıklı veya düşük kalorili olduğunu düşündüğünüz yemekler bile, kalori içeriklerine çarparak gizli şeker ve yağ içerebilir. Kendi yemeğinizi pişirmek, yediğiniz kalori miktarı üzerinde daha iyi bir kontrol sağlar. 
 • Eğer abur cuburları kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutarsanız , yemek için daha kolay olur.Stresli veya sıkıldığınızda yemek yiyen kişi iseniz özellikle sorunlu olabilir. Sağlıksız atıştırmalıklara ulaşmanızı engellemek için onları evden uzak tutun. 
 • Bugünün yemek tabakları, ortalama olarak, 1980'lerde olduğundan yaklaşık% 44 daha büyüktür.  Bir çalışmada, açık büfede, daha büyük yemek tabaklarına alan insanların, daha küçük tabak boyutunu kullananlara göre% 45 daha fazla yiyecek yedikleri bulunmuştur. Daha küçük bir tabak seçmek, porsiyon boyutlarınızı  azaltacak ve az yemenizi sağlayacaktır.  
 • Çoğu insan yeterince sebze yemiyor. Tabağınızın yarısını sebze ile doldurmak, daha yüksek kalorili yiyecekleri keserken sebze alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur. 
 • Bir yemekten önce içme suyu , daha az kalori almanızı sağlayarak daha memnun hissetmenize yardımcı olabilir.  
 • Çalışmalar, çorba veya salata gibi düşük kalorili bir yiyecekler seçmenin sizi aşırı yemekten koruyabildiğini göstermektedir. Aslında, bir çalışmada ana yemek öncesi çorba yemenin yediğiniz toplam kalori miktarını% 20'ye kadar azaltabildiği bulunmuştur. 
 • Yemeğe zaman ayırmak ve yavaşça çiğnemek , daha çabuk tok hissetmenize yardımcı olabilir. Bu daha az yemeye yardımcı olabilir.  
 • Bazen salatalar gibi sağlıklı, düşük kalorili yemek seçenekleri bile kalorilerde aldatıcı bir şekilde yüksek olabilir. Bu salata, üzerine büyük miktarda yüksek kalorili sosu dökülürse, özellikle doğrudur. Salatanızda bir sos seviyorsanız,  daha doğal ürünleri sos olarak kullanın.  
 • Çok miktarda yiyecekle yüz yüze kaldıkça, insanların daha fazla yemek yemesi daha olasıdır.  Aşırı yemekten kaçınmak için, porsiyonlarınızı tartarak veya ölçerek veya yukarıda önerildiği gibi daha küçük tabak  kullanarak tüketmelisiniz. 
 • Çevre, günden güne insanların ne kadar yemek yediği konusunda büyük bir rol oynamaktadır.Çalışmalar, yemek yerken dikkatinizi dağıtırsanız, daha sonraki öğünlerde bile daha fazla yiyeceğinizin daha muhtemel olduğunu göstermektedir. Aslında, yakın zaman önce yapılan bir incelemede, yemek yerken dikkati dağılan insanlar, yemeklerini önemseyenlere göre% 30 daha fazla aperatif tüketmişlerdir. Yemek yerken sağlıksız rahatsızlıklar arasında televizyon seyretmek, kitap okumak, cep telefonunuzu kullanmak veya bilgisayarınızda oturmak sayılabilir. 
 • Çoğu insan, önlerine konan her şeyi yiyecek şekilde hazırlanır.Ancak, aç değilseniz, tabağınızdaki tüm yiyecekleri yememeniz gerekir. Bunun yerine, dikkatli bir şekilde yemeyi deneyin. Bu, ne yaptığınıza ve nasıl hissettiğine dikkat ederek yemek anlamına gelir. Bu farkındalık sayesinde  tabağınızı temizleyene kadar yemeye devam etmeyebilirsiniz.  
 • Çok sayıda popüler dondurma ve çikolata markası, küçük boy "çocuk" boyutlarında ve ayrıca tam boy versiyonlarda barındırır. Eğer tatlı bir ikram isterseniz, en sevdiğiniz tatlıyı daha küçük bir şekilde seçerek daha az kalori alabilirsiniz.   
 • Daha fazla protein yemek kilo kaybı   için yararlı bir araç olarak kabul edilir. Bunun bir nedeni, proteinin sizi diğer besin maddelerinden daha fazla tok  hissetmenizi sağlamasıdır.  Bu faydaları elde etmek için , öğünlerin çoğunda   yüksek proteinli bir gıdaya yer verin.   
 • Kendi yemeklerinizi pişirmek yemeklerinizi sağlıklı ve kalori alımınızı kontrol altında tutmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, kalorileri azaltmaya çalışıyorsanız, bazı pişirme yöntemleri diğerlerinden daha iyidir. Yemeğinize eklediğiniz fazladan kalori miktarını azaltmak için ızgarada kızartma, buharda kızartma, haşlamayı seçin.  
 • Uygun olmayan tüm yiyecekler sağlıksız değildir, ancak çoğu gizli yağlar ve şekerler içerir. Gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı biliyorsanız , sağlıklı seçenekleri tespit etmek daha kolaydır. Ayrıca , porsiyon başına düşen kalori sayısını ve porsiyon büyüklüğünü de kontrol etmelisiniz , böylece gerçekte ne kadar kalori harcadığınızı bilirsiniz. 
 • Bütün meyveler bol miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan içerir, bu yüzden diyetinize gerçekten sağlıklı bir katkı sağlarlar.  Mümkün olduğunda, tüm meyveleri meyve suyu yerine  seçin. Daha az kalori ile daha fazla doygunluk ve daha fazla besin içerirler. 
 
Yemeklerinizin kalorisini  düşürürken bir yandan da sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için Bilinçsiz Zayıflamayın başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...