5 Ekim 2017 Perşembe

Yaşlılık Sorunları


Vücudumuz biyolojik olarak yaşlandıkça yıpranmakta ve bir takım aksaklıklar yaşamaktadır. Yaşlılık döneminde bu aksaklıklar daha belirgin bir hal alırken, görme sorunları da meydana gelmektedir. Size yaşlılık dönemi sorunlarına karşı nasıl çözüm üretebileceğinizi ve sağlıklı bir yaşlılık için beslenmenin öneminden bahsedeceğim. İyi okumalar dilerim. 

Yaşlılıkta Sağlık Sorunları :Görme Bozuklukları

Düşünülenin aksine yaşlı kişilerin 80li yaşlarda dahi iyi bir görüş yetisine sahip olabildiklerini biliyor muydunuz? İlerleyen yaş kişinin gözlerinde her zaman sorun yaşayacağı anlamına gelmemektedir. Yine de yaşlılık ile beraber kişinin görüşünde bazı ufak sorunlar ortaya çıkabilir. Ciltte sarkmalar ve yaşlanmalar yaşlıları rahatsız edebilmektedir. En çok bilinen sorunların başında ise katarakt gelir. Yaşlılıkta göz sağlığı son derece önemlidir. Yıllar geçtikçe yavaşlayan vücut parçaları ciddi sorunlara yol açabileceğinden, tedaviler mutlaka zamanında yapılmalıdır.

Yaşlılıkta Döneminde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümü

Yaşlı kişiler bazı ufak bakım yöntemleri ile bu süreçte sağlıklı gözlere sahip olabilirler. Her yıl düzenli olarak bir göz doktoruna görünmek göz kusurlarının en kısa sürede iyileştirilmesine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra özellikle diyabet rahatsızlığı olan yaşlılar göz kontrollerini hiçbir zaman aksatmamalıdır. 

Yaşlılık evresinde karşılaşılan bazı genel göz problemleri mevcuttur. Bunlardan en önemlileri katarakt, glokom, diyabet retinopatisi, sarı nokta hastalığı, retina yırtılması, kornea rahatsızlıkları, göz kapağı problemleri ve atardamar yangısıdır. Bu rahatsızlıklar düzenli doktor kontrolleri ile erken safhalarda teşhis edilebilir ve erken başlanan tedavi yöntemleri ile bu hastalıkların yaratacağı olumsuz etkilerden kurtulunabilinir. 

Sağlıklı Yaşlılık ve Beslenmenin Önemi

Katarakt, retina yırtılması, kornea rahatsızlıkları, göz kapağı problemleri, ve atardamar yangısı özellikle yaşlılarda sık görülür. Özellikle katarakt yaşlılıkta oldukça artar. Gözlerinde ağrı ve acı şikayeti olan yaşlı sayısı oldukça çoktur. Ayrıca göz numarası bu yaşlarda oynamaz sadece yakını görmelerde sıkıntılar artabilir.Yaşlılıktaki sorunlar bunlarla sınırlı kalmamakta sosyal ve kültürel çevre değişmektedir. Özellikle aile yaşamındaki değişimler yaşlıları çok etkilemektedir. Hatta bu sorunlar psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Zaten biyolojik olarak sorun yaşayan ve sağlıklı yaşam açısından sıkıntı çeken yaşlılar bide ekonomik sorunlar ile karşı karşı ya kaldıklarında iyice bunalmakta ve büyük sıkıntılar yaşmaktadır. Burada aileye büyük sorumluluklar düşmektedir. 

Yaşlıların biyolojik sorunları doğru beslenme ve diyetle bir miktar aşılabilmektedir. Yaşlılar diyetlerinde tuz, şeker gibi gıdalar olmamalı tuzu ve şekeri yediği besinlerden doğal olarak almalıdır. Ayrıca ağır yağlı yiyecekler ve et tüketimi kalp, damar sorunları ve kolesterol sorunu yüzünden önerilmemektedir. Fakat en önemlisi aile içindeki sosyal yapının korunması ve yaşlıların mutlu olması gerekir. Bu yaşlıların ömrünü uzatacaktır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...