5 Ekim 2017 Perşembe

Yaşlılarda İşitme Sorunu


Yaşlılık sorunlarından işitme sorunu ve prsbiakuzi hakkında hazırladığımız yazımızda daha sağlıklı bir yaşlılık geçirmeniz için yaşlılıkta işitme sorunu tedavisinde de bahsedeceğim. İyi okumalar dilerim. 

Yaşlılarda İşitme Sorunu ve PresbiakuziGenellikle yaşlılıkta ortaya çıkan bu rahatsızlık, zaman zaman hayatın oldukça zorlaşmasına neden olabilir. Özellikle yaşlı insanlarda artan bu şikayetler kesinlikle çözümsüz olmadığını öncelikle  belirtmek gerekmektedir.  Diğer yandan yaşlılıkta en belirgin işitme sorunu arasında  Presbiakuzi gelmektedir. Ve bu işitme kaybı anlamını taşır.  Kulak damarlarının çalışmaması ve kan taşyamaması , sinirlerin yıparnması, beyinde işitme merkezinin zarar görmesi, küçükken geçirilen bir kulak rahatsızlığı bu duruma sebep olabilmektedir.  Diğer yandan yaşlılarda Presbiakuzi görünmese de yüksek sesten, kirlenmeden kaynaklı kulakta duyma kaybı oluşabilmekte veya duymada güçlük çekilebilmektedir. Bundan kaynaklı duyma kolaylığı sağlamak için tane tane ve çok yüksek olmayan sesle konuşulmalıdır. Dudak hareketlerinden anlayıp anlamadığı belirlenmeli ve gerekirse bu yolla iletişim sağlanmalıdır. Gerekirse işitme cihazı kullanmaları önerilir. Cihaz kullanan kişilere gece cihazı çıkarmaları ve kulağa takılan kısım kirlenince üzerindeki kılıf çıkarılıp sabunlu suyla yıkamaları söylenmelidir.

Yaşlılarda İşitme Sorunu ve Tedavisi

Bir Kulak Burun Boğaz(KBB) Uzmanı tarafından muayene edildikten sonra kulakta oluşan kir (buşon) varsa bu doktor tarafından temizlenir. Bu uygulama sırasında dış kulak yolunun zedelenmemesi ve hasar görmemesi gerekmektedir. Özellikle su ile kulak yıkanması son yıllarda terkedilmiş yerine aspirasyon yada küçük aletler yardımıyla kirin temizlenmesi uygulanır olmuştur.

İşitme kaybı Odyolojik olarak test edilerek değerlendirilmeli ve ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Bu sonuçlara göre yaşlının işitme rehabilitasyonu uygulanmalıdır. Bir diğer uygulama Odyometri sonrası yaşlıya en uygun bir işitme cihazının takılmasıdır. İşitme aygıtı yaşlının toplumsal yaşama yeniden dönmesini sağlar. Yaşlı kişi çevresinde olan biteni anlayamama nedeniyle genelde kendini soyutlar ve kabuğuna çekilir. Bu durumda psikolojik olarak yaşlıları yıpratır bundan kaynaklı herhangi bir işitme , görme veya sağlık sorunu ile karşılaşılırsa doktora çok geç olmadan başvurmak gerekir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...