5 Ekim 2017 Perşembe

Yanlış Diyetler Saç Döküyor


Yanlış beslenmeden kaynaklı saç dökülmesi  hakkında hazırladığımız yazımızda saç dökülmesinin nedenlerinden, erkek ve kadınlarda ayrı ayrı saç dökülmesinden ve saç nakli ve ekiminden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Saç Dökülmesi ve Diyet 


Çoğu araştırmacı tarafından ayda 4 kilodan fazla vermenin sakıncaları belirtilmektedir. Bu sakıncalar arasında cilt sarkması vb. gibi durumlar bulunurken saç dökülmesi gibi durumlarda meydana gelmektedir.  Saç dökülmesi genetik sebeplerden, stresten ve saç hastalıklarından kaynaklı olabileceği gibi yanlış diyetten yani beslenmeden kaynaklı da olabilir. Eksik vitamin ve minerallerce oluşmuş bir diyet saç dökülmesine neden olabiliyor. 


Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkek ve kadında bakımlı saç güzel ve cinsel yönden de sağlıklı oluşun göstergesi olarak kabul ediliyor. Saç özellikle kadında seconder seks karakteri olarak kabul ediliyor. Kalça ve göğüsten sonra en seksi bölge kadınlar açısından saçtır. İstatistiklerde erkek dolu bir odaya güzel bir kadın girdiğinde bütün erkeklerin ilk hareketinin saçlarını düzeltme şeklinde olduğu görülmüş. Mağara adamının kadını saçından tutup sürüklemesi boşuna değildi. Çünkü saçı sağlam kadın, hormonu sağlam kadın anlamına gelmektedir. Bol östrojen hormonu olan kadın aynı zamanda çok çocuk doğurabilecek kadın olarak kabul edilmiştir. 

Erkeklerde Saç Dökülmesi 

Erkekte, görevini bitirmiş erkeklik hormonu testesteron vücuttan atılış formu olan DHT (dihidrotestosteron) dediğimiz şekle dönüşünce ciltte biriken DHT saç kökü hücrelerini zayıflatıyor ve saç köklerinin saç üretmesini durduruyor. Bu durumda saç kaybına neden oluyor. 

Kadınlarda testesteron hormonu olmadığı için kadınlar doğal olarak buna karşı korunuyorlar. Ama saç dökülmesinin sebebi erkeklik hormonunun fazla olmasıyla ilgili bir durum değildir. Bu testesteronun DHT’ye dönüşmesine yol açan enzimin vücuttaki miktarıyla alakalı olan bir durumdur. Genetik olarak bu malzeme sizde varsa ve fazlaysa saçınız dökülmeye maruz kalabilmektedir.

Saç Nakli - Saç Ektirme

Saç dökülme sorunu kalıtsal bir durum ise saç nakli yani saç ekimi yaptırılabilinir. Fakat bazı durumlarda başkasından saç nakli yapılamıyor. Vücut reddediyor. Saç nakli yapılan alanda küçük kırmızılıklar oluşur. Bu küçük kabuklar operasyondan sonraki günlerde yıkanmaların ardından kepek gibi baştan düşerek iyileşirler. Nakledilen saç teli kökünün uzaması için gereken süre ise 4- 6 aydır. Üç ay sessizlik dönemidir ondan sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar saçlar.

Saçlar dökülmeye başlar başlamaz uzmana başvurulursa daha erken tedbir alanabiliyor. İki kulak arasında ensenin hemen üzerindeki saç kökleri baştaki diğer saçlar ne kadar dökülürse dökülsün mutlaka kalıyor. Bu saç kökleri başka bir yere nakledildiğinde de aynı karakteristik özelliklerini koruyorlar.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda  da bir miktar testesteron üretimi vardır. Daha fazla testesteron bulunan kadınlarda daha fazla DHT olunca kadınların da saçı erkek tipi dökülüyor. Türkiye’de kadınlarda saç dökülmesinin ardındaki en yoğun sebep triod bozukluklarıdır. Nodülü olanlar özellikle bu riske açıktır.

Diğer yandan belirtmek gerekir ki saç dökülmesinde en önemli faktör genetiktir. Ama beslenme ve diyet biçimi de çok önemlidir. Hanımlar genellikle crash diyeti yapmayı severler. Bu diyetlerde ayda 5-6 arasında kilo verilir ama saçlar da bu hızlı kilo verilmesi  durumunda dökülmeye başlar. Enerji alımı bin kalorinin altına düştüğünde, vücut derhal bir kıtlık moduna girmektedir ve sağlık açısından vücudu yıpratmaktadır. Bu kıtlık modunda da ilk önce saçtan malzeme çekiyor. Saçlar zayıflıyor ve hızlı bir dökülme dönemine girebiliyor. Ayrıca vejeteryanlarında saçları çok dökülmektedir. Bol protein almıyorsanız eninde sonunda daha seyrek saçlı olmanız kaçınılmazdır . Saç tahıldaki proteini çok sever. Hiç olmazsa B vitamini içerikli tabletler almak gerekmektedir.


Saç dökülmesi sorunlarınıza karşı aşağıdaki yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...