16 Temmuz 2017 Pazar

Yağ Enjeksiyonu


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda yağ enjeksiyonundan ve yüze yağ enjeksiyonundan bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Yağ Enjeksiyonu
Yağ enjeksiyonu, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma amacı ile kullanımı için yapılan işlemdir.  Yağ enjeksiyonunun başlıca uygulama alanları; 

  • vücut hatlarını düzeltmek
  • yüzdeki yaşlılık çizgilerinin derinliğini azaltmak
  • dudakları dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak 
  • herhangi bir travma sonrası oluşan çukurlukları doldurmaktır. 


Vücudu saran yağ dokusundaki herhangi bir nedenden kaynaklanan eksiklik, o bölgede istenmeyen bir görünüm oluşturur. Yağ enjeksiyonu - yağ doldurma - lipofiling uygulamaları ile yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu 

Yağ enjeksiyonu yüz bölgesinde en sık olarak yaşlılığa bağlı belirginleşen yüz çizgilerini hafifletme amacı ile uygulanır. Yüzde yaşın ilerlemesine ve güneşin etkisine bağlı olarak çizgiler meydana gelmektedir. Yaşlanma süreci hiçbir şekilde durdurulamaz, engellenemez ve sonuç olarak yüzdeki dokular sarkmaya başlar. Dokuların sarkması ile oluşan çizgilenmeler ve katlanmalar, ancak yüz germe ameliyatları ile düzeltilebilir, yağ enjeksiyonu ise bu görünümü sadece kamufle edici bir yöntemdir. Yağ enjeksiyonu işlemi, yüz germe ameliyatları ile kombine edilerek her ikisi de bir arada uygulanabilir. Kombine girişimlerde, yağ dışında, yapılan ameliyattan artan dokuları da kullanabilme imkanı olduğu için doku enjeksiyonu da yapılabilmektedir. Kombine girişimlerde elde edilen sonuçlar oldukça etkilidir. 

Yağ enjeksiyonu, tüm yüze, burun kenarındaki çizgilerin altına ya da sadece dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için de uygulanabilir. Yüzü zayıf görünen kişiler bu işlemi tercih etmektedirler ve daha dolgun bir yüze sahip olmaktadırlar.Aynı şekilde sadece dudakların dışarıdan görünen kısımlarının içine yapılan enjeksiyonlar dolgun bir dudak görünümü verir. Yağ enjeksiyonu ayrıca bacaklarda ince olan kısımların dolgunlaştırılması amacıyla da uygulanabilmektedir. Yağ dokusu dışında, yüz bölgesinde kullanmak üzere dolgu için üretilmiş collagen, silikon gibi hazır preparatlar da mevcuttur. Bu gibi hazır preparatlar, uygulanışından sonra geç dönemde olumsuz sonuçlar doğurmasından dolayı gün geçtikçe daha az tercih edilir olmuştur. En güvenilir teknik, kişinin kendi dokularının kullanıldığı tekniktir.

Yağ Enjeksiyonu Zararlı Mıdır ?


Yağ enjeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposuction işlemi ile elde edilir. Alınacak miktar, enjeksiyon yapılacak doku miktarına göre değişir.  İşlem duruma göre lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır.  İyileşme süresi enjeksiyon yapılan bölgeye göre değişmektedir. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı şikayeti olmaz, enjeksiyon bölgesinde hafif şişlik ve morarma oluşabilir, ödem ve morarma 7-10 gün içinde geçmektedir. Enjeksiyon sonrası ilk 6 ay içinde enjeksiyon yapılan yağların yaklaşık % 50-70′i vücut tarafından emilir, kalan yağ miktarı ise kalıcıdır. Doku aktarımı (dermofet greft) yapıldığında ise, vücut tarafından emilim oranı ise çok daha azdır. Ancak doku aktarımı ile sınırlı hacim veya boyutta uygulamalar yapılabilmektedir. Doku hacmi azaldıkça erimeden kalıcı olma olasılığı artmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...