11 Temmuz 2017 Salı

Vücut Mantarı

Vücut mantarı hakkında hazırladığımız bu yazımızda vücut mantarı için bitkisel tedavi yöntemlerinden, vücut mantarı ilaçlarından ve vücut mantarı için kullanılacak spreylerden söz edeceğiz. Umarım vücut mantarları ile ilgili hazırladığımız bu yazı sizler için yararlı olur. İyi okumalar dileriz.

Vücut Mantarı


mantarın tedavisiMantar enfeksiyonları, bir veya daha fazla mantar türü tarafından dokularınistila edilmesi sonucu oluşmaktadır. Yüzeysel, lokalize cilt koşullarından daha derin doku enfeksiyonlarına, ciddi akciğer, kan (septisemi) veya sistematik hastalıklara kadar değişirler. Bazı mantarlar fırsatçıdır, diğerleri ise patojeniktir ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olmadığı zaman hastalıklara neden olur.
Mantarlar dört ana mikroorganizma grubundan (bakteri, virüs, parazit ve mantar) biridir. Doğada iki formdan birinde bulunanlardır: tek hücreli mayalar ya da dallara bağlı ipliksi kalıplar ("kalıplar" olarak da ifade edilebilir). Bazı mantarlar dimorfiktir - çevreye bağlı olarak bir formdan diğerine değişirler. Mayalar gözle görünmezler  çürümüş meyve veya eski ekmek üzerinde lekeler şeklinde ortaya çıkarlar. Banyo duşlarında küf olarak meydana gelirler.  Çevrede 50.000'den fazla mantar türü vardır.Bunlardan sadece 20-25 tür yaygın enfeksiyon nedenleridir.


Vücut Mantarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vücut mantarlarını bitkisel yöntemler ile tedavi etmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Fakat bu bitkisel içerikler genelde erken mantar tedavilerinde işe yararlar ve nüks etme olasılığını engellemek adına destekleyici başka tedaviler de gerekmektedir. Bunun dışında mantarın bir enfeksiyon olduğunu ve hijyen ile büyük ölçüde giderilebileceğini de unutmayınız. 

1. Zerdeçal

evde mantar tedavisiZerdeçal, dünyadaki en etkili anti-fungal otlardan biridir. Zerdeçal aktif maddenin curcumin'in candida yayılımını ve büyümesini durdurduğunu gösteren bir çalışma yayınladı . Curcumin'nin reçeteli bir anti-fungal ilaçtan (flukonazol) daha iyi çalıştığı bir çok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Curcumin, sporcu ayağı da dahil olmak üzere çeşitli fungal enfeksiyon türlerini başarıyla tedavi etmek için kullanılabilir .

2. Pau D'Arco

Bu ot çoğu zaman  Avrupa ülkelerinde çay olarak tüketilir.  Günde bir fincan mantar enfeksiyonlarına karşı korunmanın harika bir yoludur.

3. Zeytin Yaprağı Özü

mantarın bitkisel tedavisiBir dizi çalışma zeytin yaprağı ekstraktındaki aktif bileşen olan oleuropein'in mantarların aşırı büyümesi ile mücadelede oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Candida gibi sağlıksız işgalcilere karşı dokunulmazlığınızı geliştirerek, zeytin yaprağı özütü, kan şekerini düşürür, böylece maya enfeksiyonlarının önlenmeye yardımcı olur. Bir düzine bitki ekstraktını içeren bir başka çalışmada zeytin yaprağı mikotoksijenik funguslardan ve patojen funguslardan daha fazla koruma sağladığını bulmuştur.Vücut Mantarı İlaç İsimlerimantar ilaçlarıAntifungal kremler, sıvılar veya spreyler (topik antifungallar)  cildin, kafa derisinin ve tırnak mantarı ve tırnak mantarı ilacı oluşan enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bunlar;
  • klotrimazol 
  • ekonazol 
  • ketokonazol 
  • mikonazol 
  • tiyokonazol 
  • terbinafin 
  • amorolfin 
Bu kremlerden ve ilaçlardan bazıları kombine olarak kullanılabilir. 

Vücut Mantarı Spreyi

en iyi mantar ilacıMantar enfeksiyonları kızarıklık, kaşıntı gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Bundan kaynaklı mantar spreyleri hem kaşıntıları geçirmede hem de mantarın neden olduğu kızarıklıkları gidermede oldukça etkilidir. Bir çok vücut mantarı spreyi bulunmaktadır ve  bu spreyler mantar sorunun bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. Bundan kaynaklı vücut mantarınız için sprey alırken öncelikle bir dermatoloğa danışmalısınız. Ve bu sayede size en uygun vücut mantarı spreyini alabilirsiniz. 


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...