8 Temmuz 2017 Cumartesi

Vitamin C Saç Bakımı


Saç bakımı özellikle kadınlar için önemli bir konudur ve saç bakımında vitaminlerin kullanımı oldukça yaygındır. C vitamini ile saç bakımı hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıda c vitaminin saç dökülme sorununa karşı da etkili olduğunu sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Saç Bakımında C Vitamini


Antitoksidan etkisi ile bir çok yararı bulunan c vitaminin saç bakımında da çokça tercih edilen bir vitamin olduğu ortadadır. Kalıtsal saç dökülmesine karşı vitamin c (ascorbik asit) bir çözüm olmamakla birlikte, vitamin c eksikliği saçtaki kan dolaşımını azaltacağı için saç köklerinin zayıflamasına, saç uzamasını gecikmesine ve saç dökülmesine neden olur. Kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi diğer kıl köklerinde de c vitamini faydalanabilecek bir vitamindir. Saç boyasının akıtılmasında kullanılan vitamin c, saç bakımında kullanımı pek bilinmeyen bir vitamindir.
C Vitamini ile Saç Beyazlaması


Vitamin c melanin salgılanmasını normale döndüren saç beyazlamasına karşı kullanılan bir vitamindir.  Saçlar rengini veren melanini yeterince üretemezse saçlar beyazlar.  Cilt lekelerinde fazla olan melanini normale döndürerek azaltığı gibi, saç beyazlamasında ise az salgılanan melanini arttırarak saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olur. C vitamini dengeleyici bir rol oynamaktadır. Saç beyazlamasına karşı c vitamini gibi, çinko oksit, b3 ve b5 vitaminlerinden yararlanabilirsiniz. Bakır da saç beyazlamasında oldukça etkili bir önleyicidir.

C Vitamini ile Saç Dökülmesini Durdurma


Saç dökülmesine neden olan etkenin bilinmesi oldukça önemlidir. Saç dökülmeleri kıl köklerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkar. Bu durum kalıtsal olduğu gibi vitamin eksikliğinden veya stres gibi durumlarda da meydan gelmektedir.  Saçlarınız dökülüyorsa, kıl köklerinin beslenmesi önemlidir. Vitamin c saç dökülmesinde karşı kıl köklerini besleyen bir vitamin olarak kullanabilirsiniz. Vitamin c sadece saçlar için değil kirpik, kaş, bıyık, sakal dökülmelerinde de oldukça faydalı bir vitamindir. B3 vitamini, b5 vitamini, biotin, e vitamini, c vitamini saç dökülmesine iyi gelen vitaminlerdir.

Vitamin C Saç Rengi Açma


Saçlarınızın rengini oksidant denen açıcılar kullanmadan daha doğal yöntemlerle açmak için c vitamini kullanmalısınız. C vitamini aynı zamanda saçlarınızdaki keratin tabakasını korur ve hasara uygulamasını engeller. Bolca vitamin c, karbonat, keratin ve b5 vitamini kullanarak yapacağınız bakımlar hem saç renginizi açacak hem de saçlarınızdaki yıpranmaya önleyici etkileri olan bakım yapacaktır.


C vitamini ayrıca cilt bakımında son derece etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Vitamin C Cilt Bakımı başlıklı yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...