8 Temmuz 2017 Cumartesi

Vitamin C Nedir


Sizler için hazırladığımız yazımızda C vitamini yararlarını ve bu yararları en doğru şekilde sağlamanız için c vitaminin kullanımının nasıl olacağını aktaracağız. Ayrıca c vitamini eksikliği yaşamamanız için c vitamini içeren besinleri paylaşacağız. İyi okumalar dileriz. 

Vitamin C (Askorbik Asit)Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid, 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Askorbik asit (ascorbic acid) olarak da bilinen vitamin c vücudumuz için önemli bir antitoksidan kaynağıdır. Antitoksidan yapısı sayesinde bağışıklık sistemimizi ve cildimizi korumaktadır. Suda fazla bekletildiği zaman bozulma yapan ascorbic acid suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir. Vücutta depolanmayan ve suda çözünen bir vitamin olan vitamin c fazla tüketilmesi durumunda idrar yoluyla atılır. Vitamin c en çok kuşburnu, biber ve maydanozda bulunur.

Çoğu hayvanlar ve bitkiler, kendi c vitaminlerini glukozdan üretebilirler. İnsanlar vitamin c üretemediklerinden c vitaminini dışarıdan almak zorundadırlar.Vitamin C Yararları


Vitamin c insan dokularının gelişiminde rol oynayan hayati vitaminlerden biridir. Vücut dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması gerekmektedir.  C vitamini antitoksidan yapısı ile serbest radikallere karşı savaşmaktadır ve vücudu korumaktadır. Vitamin c yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu korumaya alır. Askorbik asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak kullanılır.

Vitamin c vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir. Askorbik asidin kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkili olduğu düşünülmektedir. Vücudumuzdaki demir mineralinin dengelenmesinde rol oynamaktadır. 

Vitamin c özellikle cilt bakımında çok önemli bir vitamindir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir vitamindir.

Vitamin C Kullanımı


Vitamin c cilt ve saç bakımında oldukça sık kullanılır. Saç bakımında c vitamini kullanımı oldukça yaygındır. Saç rengini açmada, saç boyası akıtmada, kıl köklerini beslemede ve tırnak bakımlarında c vitamini oldukça yararlı bir vitamindir. Cilt bakımında vitamin c kullanımı genellikle cilt lekeleri, kırışıklıklar, anti oksidan, yaşlanma karşıtı, cilt aydınlatma ve egzama ile sedef hastalığına karşı oldukça yaygındır.

Vitamin C Eksikliği


Vitamin c eksikliğinde ciltte kolajen üretimi azalır ve kanamalar görülür. Yaralar geç iyileşir, kıl kökleri zayıflar, saç ve kirpik dökülmeleri olur, dişetleri kanar ve dökülür. Vitamin c eksikliğinde kan damarları zayıflamakta ve ufak darbelerle yaralanmalar ve kanamalara daha çok oluşmaktadır. Vücutta yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik c vitamini eksikliğinden kaynaklı görülebilmektedir. Ayrıca eklem ağrıları ve nefes darlığı c vitamini eksikliğinde görülebilen rahatsızlıklardır.  Vitamin c eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de bitkinliktir.

Vitamin c (askorbik asid), insanlar için zorunlu bir besindir. Bitkisel ağırlıklı beslenen insanlarda eksikliği çok fazla gözlemlenmez.

Vitamin C İçeren Besinler


Askorbik asit bütün canlı dokularda bulunur. Doğada çok yaygın şekilde bulunan bu vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler ve çiğ et oluşturur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içermesine rağmen c vitamini ihtiyacının tamamı bu besinlerden de karşılanabilir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir.

Sebzeler, özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elması askorbik asit bakımından en zengin kaynaklardandır.

100 gr bitki c vitamini mg

 • Kuşburnu 450
 • Kırmızı biber 340
 • Maydanoz 180
 • Yeşil biber 100
 • Kara lahana 94
 • Kivi 90
 • Karnabahar 80
 • Çilek 70
 • Kızılcık 55
 • Ispanak 50
 • Portakal 50
 • Greyfurt 43
 • Limon 30
 • Mandalina 30
 • Şeftali 28
 • Domates 23
 • Ahududu 22


Vitamin C Zararları


Besinlerdeki askorbik asit, vücuda alındıktan birkaç saat sonra ince bağırsaktan emilerek kana geçer. 100 mg ve daha az vitamin alındığında bunun %80-90'ının emildiği belirtilmiştir. Bu esnada kandaki düzeyi kısa süre için yükselir. Kan dolaşımı ile dokulara taşınır. C vitamini fazla alınması idrarla atılmasından kaynaklı zararlı değildir.  Gereğinden fazla alınan askorbik asidin bir bölümü de monosakkaritlerde olduğu gibi karbondioksit ve suya okside olur.

Vitamin c vücutta depolanmayan bir vitamin olduğu için zararları çok fazla değildir, uzun süreli ve yüksek miktarlarda kullanımında sindirim sisteminde hasarlara neden olabilmektedir. Ayrıca uzun süreli yüksek kullanımlarda böbrek taşı ve ishal gibi durumlar söz konusudur.Yardımcı olması açısından C Vitamini Yararları başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...