8 Temmuz 2017 Cumartesi

Vitamin C Cilt Bakımı


Cilt bakımı özellikle kadınlar için vazgeçilmez bakımlardan bir tanesidir. Bundan kaynaklı sizler için cilt bakımında c vitamini kullanımını, c vitaminin cilt için yararlarını, cilt kırışıklıklarına, cilt çatlaklarına karşı nasıl kullanılması gerektiğini aktaracağız. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

Cilt Bakımında C VitaminiCilt bakımında bilinirliği artan c vitamini özellikle antitoksidan yapısı ile cildinizi korumaktadır.  Cilt üzerindeki etkileri anlaşıldıkça dermokozmetik ürünler arasında c vitamini serumları yapılmış ve raflarda yerini almaya başlamıştır. Cilt lekesi, antiaging, antioksidan, kırışıklık karşıtı önlemler için c vitamini kullanabilirsiniz.Vitamin C Cilt Çatlakları


Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasının yırtılması sonucu meydan gelmektedir. Vitamin c hem bu çatlakların oluşmasını önleyici özellik taşımaktadır  hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için a vitamini ile birlikte kullanımı çok daha yaralı olacaktır.  Örneğin a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımından hazırlayacağınız yağı 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz oluşumunu azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız çatlaklardan kurtulmanızı sağlaycaktır. Vitaminler ise bu bakımlardan sonra cildiniz daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Vitamin C Cilt Kırışıklıkları


Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt problemidir. Özellikle 27 yaş ve sonrası düzenli kullanılacak c vitamini ile bu sorun uzun yıllar engellemiş olacaktır. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alnınıza sürmeniz kırışıklıkların giderilmesi ve oluşacak kırışıklıkların önüne geçilmesi açısından yararlıdır.  Ama az kullanmaya özen gösterin. Ayrıca l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumunun oldukça yararını görürsünüz.

Vitamin C Cilt Lekeleri


Cilt rengini oluşturan melanin tabakasındaki pigment artışına cilt lekesi denilir. Vitamin c melanin salgısını dengeleyerek ciltte leke oluşumunun önüne geçmektedir. ayrıca güneşin UV ışınlarından kaynaklı leke oluşumuna karşı da koruma sağlamaktadır.  Vitamin c hem leke oluşumunu engellemek hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. L-ascorbic acid (Vitamin c) çok çabuk bozulan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar hazırlanmalı ve hemen kullanılmalıdır. Vitamin c çözdükten sonra bekletmeyiniz. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alıp kullanabilirsiniz. Bu formlar bozulmadıkları için kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozulmayan form ise ascorbly palmitate ise c vitamininin yağda çözünen formudur bu da c vitaminli yağ olarak satılır. Daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağ cilt altında 48 saate kadar etki gösteren bir form olduğu için c vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanmalısınız.

Vitamin C Antioksidan


Gün içinde  çevresel etmenlerden kaynaklı bir çok zararlı madde cilde temas etmektedir. Vitamin c bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi korumaya alır. Cildinizin çeşitli ağır metaller ve mineraller tarafından oksidasyona maruz kalmasını önler ve zararlı toksinleri ciltten uzaklaştırır. 

Vitamin C Faydaları ve Kullanımı


Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. Vitamin c ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapın. Vitamin c ile gündüz bakımlarında güneş maruziyetinden kaynaklı cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır ki Vitamin c içeren ürünleri veya en etkili bakım olan c vitamini serumlu bakımları gece yapınız.C vitamini faydaları ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza da sizlere sunuyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...