5 Ekim 2017 Perşembe

Vajinada Kaşıntı ve Tedavisi


Kadınların yaşadığı sıkıtılar arasında bulunan vajina kaşıntısı hakkında hazırladığımız yazımızda; vajina kaşıntısı nedenlerinden, vajina kaşıntısını nasıl geçireceğinizden , vajina kaşıntısını nasıl önleyebileceğinizden bahsedeceğim. İyi okumalar dilerim. 

Vajinada  Kaşıntı

Vajinada kaşıntı  bir çok sebepten meydana gelmektedir fakat en çok bilinen nedenleri arasında cinsel ilişki vardır. Vajina da kaşıntı durumunda çoğu kadın çekincelerinden kaynaklı doktora çıkmamaktadır. Bundan kaynaklı kaşıntı giderek artmakta ve daha büyük problemlere dünüşmektedir. Ön bilgi olması açısından sizlere vajina kaşıntısı nedenlerini ve kaşıntıyı geçirmede kullanacağınız bir kaç tedavi metodunu paylaşacağız. 

Vajina Kaşıntısı Nedenleri

Mantar enfeksiyonu : Koyu, beyaz, peynirimsi bir akıntınız varsa vajina bölgesinde tahriş ve kaşınma söz konusudur. Mantar enfeksiyonu çoğu kez antibiyotik veya doğum kontrol hapları aldıktan sonra ya da hamilelik sırasında gelişmektedir.

Tampon ya da diyaframın unutulması : Yoğun bir akıntınız var, ancak başka belirti yok. Tampon veya diyafram unutup unutmadığınızı kontrol etmelisiniz. Bu gibi durumlar daha sonra daha büyük problemlere dönüşebilmektedir. 

Leğen kemiği iltihabı/salpenjit : Renksiz, çürük kokulu vajina akıntınız ve/veya leğen kemiği ağrınız olabilir.Düşük ateş ve ürperme, yorgunluk, sırtın alt kısmında ağrı, düzensiz adet kanaması ve iştahsızlık da görülebilir. Leğen kemiği iltihabı ve salpenjit (fallop tüpleri iltihabı) derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Menopoz: Menopoz döneminde görülen değişiklikler vajinal kaşıntıya neden olmaktadır.

Cinsel İlişki: Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar vajinal kaşıntılara neden olabilir. 

Stres: Stres durumu kadınlarda bir çok etkene neden olavağı gibi vajinal kaşıntıya da neden olabilmektedir. 

Ayrıca dar ve uygun olmayan kıyafetlerin giyilmesi adi kumaşların kullanılması ve bölgenin fazla terlemesi kaşıntı sebepleri arasındadır. 

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer? 

Doktorunuz aksini tavsiye etmedikçe, duş almamaya özen göstermelisiniz. Cinsel yolla bulaşan bir kaşıntı durumu varsa hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Vajina kaşıntısı varsa, kaşımaktan kaçının ve bölgeyi günde iki kere sade suyla yıkayın. Pamuklu külot giyin ve korse ya da sıkı pantolondan uzak durun. Külot giymeden uyuyun.

Vajinal Kaşıntıyı Önleme

  • Güvenli cinsel ilişki ve erkek partnerin lateks prezervatif takması cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmaya yardım eder. 
  • Mantar enfeksiyonuna eğilimliyseniz, antibiyotik kullanırken mantar geçiren ilaçlar kullanabilir veya evde mantar geçirmek için sarımsak, elma sirkesi , limondan yardım alabilirsiniz.  
  • Canlı aktif kültürlü yoğurt yemek de faydalı olabilir.
  • Diğer yadan kimyasallar ve sabunlar da vajinal kaşıntılara neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı kullandığınız ürünlere dikkat edin ve hijyeninize önem verin.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi kadınlar açısından genital hijyen ve bakım çok önemlidir. Bu açıdan Genital Hijyeni Korumanın 10 Kuralı başlıklı yazımızın sizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...