5 Ekim 2017 Perşembe

Tırnak Nasıl Uzar

Tırnak nasıl uzar başlığı altında hazırladığımız yazımızda sizlere ; tırnak , uzun tırnak, takma tırnak ve tırnak bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın tırnak sağlığı açısından yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

Tırnak

tırnak bakımıTırnak organı parmaklarımızın  ayrılmaz bir parçasıdır. Parmak ucunu koruyan, parmak ucuna karşı bir kuvvet uygulayarak dokunsal duyuma katkıda bulunan ve tırnak yuvası ve matrisindeki glomus cisimcikleriyle periferik termoregülasyona yardımcı olan çok yönlü bir alettir. Formu ve işlevselliği nedeniyle tırnaklarda birden fazla problem ortaya çıkabilmektedir. Tırnağı tanımlayan ve üreten yapılar (steril ve germinal), proksimal tırnak katmanı, eponychium, paronychium ve hiponychium matrisini (tırnak plağı) içerir . Toplamda tırnak yatağı (steril matris), tırnak katlama, eponychium, paronychium ve hiponychium perionychium olarak adlandırılır.

Uzun Tırnak

tırnak nasıl çabuk uzarEskiden tırnakların, el ve ayak parmaklarını darbelerden koruma amacıyla var olduğu düşünülürdü. Ama uzun yıllardan beri bir estetik destek aracı olarak da kabul edilmektedirler. Bu nedenden ötürü tırnak bakımına karşı olan talepler ve bu konuda üretilen ürünler artmaktadır.  Manikür denilen tırnak bakımı fikri büyük talep görmeye başlamıştır. Tırnakların insanlar tarafından güzel görünmenin bir parçası olduğunun fark edilmesi bunun başlıca sebebidir. Manikür 4-6 haftada bir yapılabilir. Manikürcülerin çoğu tırnak bakımından iyi paralar kazanır. Tırnak bakımı önerileri tırnaklarınızın kırılmasıyla başa çıkma, güçlü ve bakımlı görünmeleri konusunda yararlı bilgiler sağlayacaktır. Çünkü uzun tırnaklar darbe almaya ve kırılmaya çok müsaittirler. 

Takma Tırnak


takma tırnak kullanımıKadınlar tırnak  uzun tırnaklara sahip olmak istemektedirler fakat kadınların bir çoğu uzun tırnaklar yüzünde sıkıntı yaşamaktadır. Tırnaklar kırılabilmektedir ve acı verebilmektedir. 


1. Akrilik tırnak2. Jel tırnaklar3. Fiberglas veya ipek tırnak sarımlarıAkrilik Tırnak 


Akrilikler, modern güzellik endüstrisinde tırnak genişlemesinin en eski şeklidir ve uzun zamandan beri kendi kalıcı güçlerinden ötürü bir zımba olmuştur. Akrilik, sıvı monomer ile bir toz polimerinin bir karışımıdır ve kombine edildiğinde doğal tırnakların üzerinde heykele edilen bir sert koruyucu tabaka oluşturur.

Akrilik tırnak uzantıları  havaya maruz kalınca sertleşmektedirler. Bu uzantılar daha zor kırılmakta ve daha dayanıklı olmaktadırlar. Prosedür genellikle doğal tırnağınızı temizleme, şekillendirme, parlatma ve kütikül işi ile hazırlamayı içeren, daha sonra yapay ipuçları uygulayarak (eğer gerekliyse) ve akrili tepesine koymak olan çok aşamalı bir işlemdir.

 • Akrilik tırnaklar çok güçlü ve dayanıklıdır ve uzun süre kullanılabilirler.
 • Profesyonel yardım almadan akrilik tırnaklarını evde istediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz.
 • Genellikle jel tırnak uygulamasından daha ucuzdur.
 • Tırnak teknisyeni yardımı olmadan sabitlenebilir.
 • Kısa tırnaklara uzunluk katmak için idealdir.

Tırnak Bakımı


  tırnaklara nasıl bakılmalı
 • Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına sebep olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık  yıkıyorsanız tırnakları korumak için eldiven kullanmalı ardından ellerinizi  ve tırnaklarınızı  nemlendiriciler ile nemlendirmelisiniz.
 • Hızlı uzayan tırnaklar için, evde tırnak bakımı yapabilirsiniz. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarınızı ovalayabilirsiniz. Bu uygulama tırnak renginizi de yerinize getirecektir. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır.
 • Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz.
 • Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal üründür. Ayrıca antifungal yapısı ile tırnaklarınızı  bakterilere karşı korumaktadır.  Tırnaklarına tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsan kısa sürede faydasını görebilirsin.
 • E vitamini, tırnağın uzamasında son derece etkilidir. Eczanelerde kapsül şeklinde bulabileceğin iz E vitaminin  krem ile karıştırıp  tırnaklarına günlük masaj yapabilirsiniz. Kısa sürede güçlü tırnaklara sahip olacağını söyleyebiliriz.

Tırnaklarda görülen en yaygın sorun olan Tırnak Mantarı hakkında bilgi almak için linkimize tıklamanız yeterlidir. Sağlıklı günler diler,yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...