11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Mantarı İlaçları

Yazımızda sizler için mantarlar nelerdir, tırnak mantarı ve tırnak mantarında kullanılan ilaçlar , kesin çözümü ve nasıl geçer hakkında bilgiler vermekteyiz. Tırnak mantarları bir çok insan için sıkıntılı bir sorundur ve bundan kaynaklı yazımızın sizler için faydalı olacağını umuyoruz. İyi okumalar dileriz. 

Mantarlar


Mantar hastalığı, vücudumuza dışarıdan gelen ve vücudun oluşturmuş olduğu mantar hastalığı olarak ikiye ayrılır.

1.Vücuda Dışarıdan Gelen Mantar Hastalığı

Bu mantar hastalığına sebep olan bakteriler aktif hastalığa sahip olan mantarlardır. İnsanların toplu yaşadıkları yerlerde özellikle hamamlarda, sahunalarda, havuzlarda vb. yerlerde sıkça görülür. Kişisel eşyaların ortak kullanılması da mantar hastalığının bulaşmasına neden olabilmektedir. Genelde bayanlar arasında kullanılan ortak iç çamaşırları, kıyafetler ve makyaj malzemeleri buna örnektir. Ayrıca kişisel olarak mantar bakterisi vücuda girebilir. Genel hijyenin sağlanamaması , ayakların nemli tutulması ve hava almayan ayakkabılar giyilmesi buna örnektir. 

2.Vücudun Oluşturduğu Mantar Hastalığı


Her canlı makro organizma gibi insan metabolizması da kendisine faydalı mikro organizmaları vücudunda bulundurur. Bu bakteriler vücutta savunma mekanizması tarafından kontrollü olarak belirli sayıda tutulur. Hastalandığımız dönemlerde ilaç ve antibiyotik kullanımı, gebelik, adet kanamaları, yoğun çalışma temposu, günlük hayatın getirmiş olduğu sinir ve stres, yaşam koşulları ve bir çok neden vücut savunmasını zayıf bırakarak bağışıklık sistemi zayıflatırlar ve bu mikro organizmalar vücutta üreyebilir ve çoğalabilir. Dengeli bir sayıda tutulan bakteri sayısı bağışıklık sisteminin yok olmasıyla kontrolsüz olarak çoğalmaya başlar ve vücutta mantar hastalığı olarak kendisini göstermeye başlar.


Tırnak Mantarları


Mantarlar sıcak nemli bölgelerde yaşayan bir organizmadır. Ayak tırnaklarının mantarı, her yaştan insanı etkileyebilecek yaygın bir sorundur, ancak yaygın olarak yaşlı bireyleri daha çok etkilemektedir. 
Ayak teli mantarları genellikle tinea pedis (ayrıca atlet ayağı olarak bilinir) derisinde bir enfeksiyon olarak başlar. Mantar çivinin sonunda çivi kıvrımının altında başlar. Zamanla tırnağın altında büyür ve görünümünde sarı veya kahverengimsi renk değişikliği gibi değişiklikler yapar. Ayak tırnağının kalınlaşmasına ve deformitesine neden olabilir. 

Ayak tırnak mantarı nemli ortamlar da üremektedirler. Bundan kaynaklı İzmir , Eskişehir, Balıkesir, Muğla, Adana, Mersin, Manisa ,Samsun, Sakarya gibi illerimizde bu rahatsılık daha çok baş göstermektedir. Tırnak mantarları için hem bitkisel tedaviler-sarımsak, soğan, elma sirkesi, limon hem de ilaç tedavileri terbinafin vb. vardır. İlaç kullanımı bitkisel tedavilere engel olmaz ve destekleyici olarak kullanılabilinir. İbrahim Saraçoğlu gibi dermatolog'lar tırnak mantarı tedavisinde bitkisel kürleri uygulamaktan yanadırlar. 

Tırnak Mantarı Kremleri

Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan kremler , soğuk algınlığında da kullanılan kremleri içermektedir. Fakat bu kremler tırnak mantarları için oldukça etkilidir.

Excilor Günde bir kez sabah ve akşam olmak üzere tüm tırnak yüzeyini ürün kaplayacak şekilde tırnak mantarına uygulanmalıdır. Excilor içersinde bulunan maddeler ise şu şekildedir; Etilaktat, su (7%), asetik asit, film-oluşturan ajan, penetrasyon artırıcı, paraben içermeyen koruyucular içermektedir.Nibulen Tırnak Mantarı Cilası

NIBULEN tırnak cilası enfekte olan tırnağınızın üzerine genelde 1-3 ay arası sürülen bir tırnak mantarı tedavi kremidir. Sadece enfekte olan tırnağa sürülmeli ve fazla kullanılmamalı aksi durumda hemşire veya doktora danışılmalıdır. Doktorunuz nibulen tırnak cilasını ne kadar kullanacağınızı aktaracaktır. Daha öncesinde bırakmamakta fayda vardır. Genelde azaltarak kullanılır ve tırnak üzerine sürüldükten sonra yıkanmaz. 

Venofamed Tırnak Mantarı İlacıTırnağın kusurlu görünümünü kısa sürede onararak tırnakların daha güzel ve de sağlıklı görünmesini sağlar. Venofamed hassas tırnak yapısını güçlendirir. Ürünün kullanıcı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca tırnak mantarı tedavisi ve iyileştirmede oldukça etkilidir ve gerekli süre zarfında kullanılmalıdır. 


Ama tırnak mantarı İlaçları ve bitkisel tedavileri genelde sonuç vermeyebilir. 


Tırnak Mantarı Kesin ÇözümüŞimdi size sagliklibakim.com sitesinden oldukça etkili bir tırnak mantarı tedavisi alıntısı yapacağım.


Tırnak Mantarı Tedavisi

İlaç harici olarak lazer ile mantarlar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca kimyasal peeling işleminde kullanılan asitlerle mantarlı bölgenin yakılarak hem mantarın kurutulması hem de cildin yenilenmesi sağlanır.
Tırnak mantarının tedavisi için kullanılan geleneksel yöntemlerle bilimsel yöntemleri birleştirerek oldukça etkili bir bakım yapacağız. Bunun için kullanacağımız bakım ürünleri şunlar.
 • Elma sirkesi 
 • Laktik asit 
 • Vicks 
 • Çamaşır suyu 
 • Ketoral şampuan 
 • TCA 
 • Menthol 
 • Kafur 
 • Çay ağacı yağı 
 • Çinko oksit 
 • Salisilik asit 

Tırnak mantarı tedavisi için kullanacağımız bu malzemelerin nasıl kullanılacağını ve yapılacak bakımı şimdi yazacağım.

Tırnak Mantarı Kesin Çözüm 

Tırnak mantarı ilaçları veya bitkisel tırnak mantarı tedavisinden sonuç alamayan arkadaşlar bu yazacağım bakımla oldukça etkili sonuçlar alabilecek.
Bakımın ilk aşaması çamaşır suyunu kullandığımız aşama olacak. Bunun için ilk işlem çamaşır suyu uygulaması.
1) Tırnak mantarına Çamaşır Suyu Sürmek 
Her duştan önce mantarlı tırnağa kulak çubuğuyla çamaşır suyu süreceksiniz, Duşa girmeden beş dakika önce kulak çubuğu yardımıyla tırnağınıza çamaşır suyu (domestos) süreceksiniz. Çamaşır suyu uygulaması, tırnak alanında mantarın diğer tedavilere direnç geliştirmesini önlemek için yapıyoruz.
2) Duşta Tırnağın Yıkanması 
Tırnak mantarı geçene kadar tırnağınızı her duşta ketoral veya fungoral şampuanla yıkayacaksınız. Yani önce tırnağımıza çamaşır suyu sürdük, sonra duşa girdik, ayağımıza suyu tuttuk, sonrasında tırnağımıza ketoral şampuanı sürdük ve bir dakika kadar bekledikten sonra duşumuza devam edeceğiz.
3) Tırnak Mantarına Vicks Krem Sürmek 
Tırnak mantarımıza her sabah vicks ile yapacağımız bir krem karışımı süreceğiz, buradaki amacımız salisilik asit ve diğerlerinin yardımıyla tırnağın daha incelmesini sağlarken, krem karışımımız sayesinde mantarın yayılmasını da engellemek. Şimdi kremin tarifini veriyorum. Gerekli malzemeler;
 • 2 kutu vicks 
 • 1 kutu vazelin 100 gr 
 • 10 ml çay ağacı yağı 
 • 40 gr çinko oksit (4 poşet) 
 • 20 gr salisilik asit (2 poşet) 

Önce yaklaşık 300 gram malzememizi alacak ağzı kapalı sağlam bir kavanoz bulun, vazelini ve 2 kutu vicks kremi kavanozun içine ilave edip sıcak suda benmari usulü eritin. Her ikisi de eriyince kavanozu dışarıda soğumaya bırakın. Kavanozumuz soğuduğunda diğer malzemeleri içerisine ilave edin ve bir kaşıkla iyice karıştırıp, kapağı sıkıca kapadıktan sonra iyice çalkalayın. Bu işlemi karışım hafiften donmaya başlayana kadar tekrarlayın, artık pelte kıvamına geldiğinde buzluğa atın ve 15 dakika sonra kremimiz hazır olacak. Bu hazırladığınız kremin iyi karışması önemli.
Kremi sabahları mantarlı tırnak veya tırnaklara süreceğiz. Tabi yukarıdaki diğer işlemleri de ihmal etmiyoruz, duş öncesi ve duştaki bakımlara devam.
4) Tırnak Mantarına Elma Sirkesi Sürmek 
Tırnağımıza akşamları elma sirkesi süreceğiz. Sabah hazırladığımız kremimizi akşamsa elma sirkeli karışımımızı süreceğiz. Böylelikle inatçı mantarımız neye uğradığını şaşırıp yavaş yavaş yok olacak. Ama elma sirkesini tek başına kullanmayacağız, etkisini arttırmak için içerisine laktik asit ilave edeceğiz. Gerekli malzemeler;
 • 1 su bardağı elma sirkesi 
 • 20 ml saf laktik asit 
Boş ve ağzı sıkı kapanan bir şişe bulup elma sirkesini ve laktik asiti karıştıracağız. İşlem bu kadar. Sonrasında akşamları tırnak mantarımıza kulak çubuğu yardımıyla bu elma sirkeli karışımı süreceğiz.
5) Tırnak Mantarına TCA Sürmek 
İşte tırnak mantarına kesin çözüm sunacak son adıma geldik. Bu işlem mantarı öldürürken bulaştığı yerlerden de uzaklaştıracak. Bu işlem için %50 TCA (trichloroacetic acid) kullanacağız. Aslında tca uygulaması ilk yapacağımız uygulama, ama diğerleri rutin yapılacağı için en sona yazdım, çünkü asiti ilk aşamada haftada bir yapacağız, sonrasında 20 günde bir uygulama yapacağız.
Tırnak mantarına tca uygulamadan önce tek kullanımlık törpü ile tırnağın üzerini iyice törpüleyin ve sonra tırnağınıza çamaşır suyu sürüp tırnağı iyice yıkayın. Tırnağı iyice yıkadıktan sonra kulak çubuğu ile tca %50'yi tırnak etlerine gelmeyecek şekilde tırnağın üzerine sürün. Bu ilk aşamalara tırnak etine değdirmemek önemli. Tırnak etinize değerse yıkamak zorunda kalırsınız, tırnak asit sürdükçe incelecek o aşamaya kadar ete değmemesi önemli. Tca'yı haftada bit tırnakları törpüleyip sürdünüz.
Devamında yukarıdaki çamaşır suyu, ketoral, laktik asit elma sirkesi karışımı ve vicks ile hazırladığınız bitkisel tırnak mantarı kreminizi yukarıda tarif edilen şekilde kullanmaya devam edeceksiniz. Altı hafta (1,5 ay) sonunda tırnaklarınız incelecek hatta daha erken de incelip düşebilir. İşte bu aşamada tırnak etlerinize ve tırnak alt derinize asit süreceksiniz, buradaki amaç tırnak mantarının yenilemesini önleyerek, ete bulaşan mantarı da öldürmek. Tırnağınız incelip ete tca sürdüğünüzde canınız yanacak, toplam 2 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla yıkayacaksınız.
Bu aşamadan itibaren yukarıdaki işlemleri bırakıp etin iyileşmesini bekleyeceksiniz. Et iyileşene kadar bölgeye madecassol krem süreceksiniz. Et iyileşip deri soyulduktan sonra ki bu yaklaşık 10-15 gün sürer, iyileşmeden sonra yukarıdaki işlemlere 15 gün kadar daha devam edeceksiniz, birinci ayı doldurduğunuzda etleri bir daha tca ile yakacaksınız, o da iyileştikten sonra 15 gün kadar daha yukarıdaki bakım ürünlerini bitirene kadar devam edeceksiniz. 
Oldukça uzun bir alıntı yaptığım yazım burada bitiyor, aklınıza takılan konuları yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Hepinize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...