21 Temmuz 2017 Cuma

Tok Tutan Yiyecekler


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda tok tutan yiyeceklere ve sahurda tok tutan yiyeceklere değineceğiz. Ayrıca sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin önemini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Verme

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için beslenmenize dikkat etmeli vitamin, mineral, protein, yağ, karbonhidrat içeren öğünler ile doğru ve orantılı beslenmelisiniz. Kilo vermede en zor yöntem aç kalmaya alışamamaktır. Bundan kaynaklı aşağıda sizin için tok tutan yiyecekleri aktaracağız. 

Tok Tutan Yiyecekler 

  • Avokado, tekli doymamış yağ asitleri, diyet lifi, potasyum ve fitokimyasallar bakımından zengindir. Avokado yiyen insanlar,  bir çalışmaya göre, avokado yemeyen insanlardan daha düşük BMI, vücut ağırlığı ve bel çevresine sahip olma eğilimindedir. Avokado diğer meyveler ve sebzelerden daha fazla kalori alırken, doyurucu yağ ve lif barındırması zayıflatmanıza yardımcı olabilir.  
  • Yumurtalar vitamin D ve kolin gibi yüksek kaliteli protein, yağ ve temel besin bakımından zengindir. Protein, özellikle kahvaltıda tüketilmelidir. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapmak kilo vermeyi teşvik eder, çünkü protein, açlık ve iştahın hormonlarını düzenlerken doygunluğu artırır, öğle saatine kadar açlığınızı hafifletmeye yardımcı olur.  
  • Tüm baklagiller lifte yüksektir, kilo vermeyi denediğinizde arkadaşınızdır, çünkü daha dolgun hissetmenize ve böylece açlığı kontrol etmenize yardımcı olur. Fasulye ve baklagillerin tüketilmesi de kan basıncını düşürmek, LDL kolesterolü azaltmak ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Fasulye kalorilerde oldukça düşüktür ve protein verir.  
  • Yoğurt, protein doludur ve bağırsak sağlığı için iyi olan ve kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilecek probiyotiklerle doludur. Bağırsak sağlığınız kilonuzu etkileyebilir ve daha fazla lif ve probiyotik tüketmek bağırsak bakterilerinizi mutlu etmenize yardımcı olur, bu da metabolizmanız için iyi olabilir. 
  • Somon, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır ve bol miktarda "iyi" yağ sağlar: omega-3 yağ asitleri. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, insanların iştahı kapatacağı için kalorilerinizialırken daha fazla memnun olmalarına yardımcı oldu. Somon yemek, önerilen iki haftalık porsiyon kalp sağlığı açısından da önemlidir. 
  • Meyve bazen doğal olarak şeker içerdiğinden kötü bir içerik olarak karşınıza çıkar. Ancak, meyve yerken, özellikle işlenmiş gıdalar veya diğer sağlıksız atıştırmalıklar için taze meyvede yer değiştirdiğinizde kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Doğal tatlı bir muamele görürsünüz, ayrıca lif ve antioksidanların faydalarından da yararlanabilirsiniz.    
  • Bademler mükemmel bir lif kaynağıdır ve protein bakımından yüksektir. Bir iki diyet yumağı ve protein ile beslenmek, daha uzun ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir; bu da yemekler arasında sağlıksız bir atıştırmalık için daha az cazip olmasını sağlar. 
  • Yulaf ezmesi , genellikle kahvaltıda tüketilen bir yulaf lapası veya sıcak tahıl türüdür. Bu inanılmaz yiyecek  doyma indeksi   üzerinde üçüncü sırada yer almaktadır. Bu esas olarak yüksek lif içeriği ve su emmesi yeteneğidir.Yulaf, sindirimi yavaşlatmaya ve karbonhidrat emilimine yardımcı olan, beta-glukan adı verilen çözünebilir bir lif kaynağıdır. Yemeye hazır kahvaltı gevreği ile karşılaştırıldığında, yulaf ezmesi iştahı bastırmakta, tokluğu arttırmakta ve gün boyunca kalori alımını azaltmakta daha iyi olmuştur. 
  • Yağsız etler protein ile çok dolgundur. Aslında, yüksek proteinli diyetler, düşük kalorili diyetlerden daha düşük genel kalori alımına yol açar. Bir çalışma, öğle yemeğinde yüksek proteinli et yedikten sonra insanların öğle yemeğinde yüksek karbonhidratlı öğle yemeği yiyenlere kıyasla% 12 daha az yemek yediğini bulmuştur . Sığır eti doygunluk indeksi üzerindeki tüm protein açısından zengin gıdaların en yüksek ikinci puanını almıştır. 


Sahurda Tok Tutan Yiyecekler 

Sahurda tuzlu yiyeceklerden sucuk,salam gibi uzak durun. Gün içerisinde fazla susam-anıza neden olmaktadır. Tok kalmak istiyorsanız protein ağırlıklı yemelisiniz. Yumurta tüketimi oldukça önemlidir. Tatlı veya karbonhidrat oranı yüksek kek , börek vb. gibi şeyler çabuk acıkmanıza neden olacağı için tüketmemelisiniz. Bol salata tüketebilirsiniz. Ayrıca bol su içmelisiniz.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...