11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Mantarları Neden Olur ?

Bu yazıda tırnak mantarı neden olur, nasıl geçer, çamaşır suyu, elma sirkesi, tırnak mantarı ilacı ve kesin çözümü hakkında bilgiler vereceğiz. Sonuçta tırnak mantarı tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Ve çözümü için iyi araştırmalar yapmak gerekir. Bir çok tırnak mantarı tedavisi vardır ve bunlardan bazıları sizin işinize yararken bazıları yaramayabilir. Bizler makalemizde hem tırnak mantarı nedenlerini anlatarak önlemeye yönelik adımlar atmanıza hem de tedavi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız. 

Tırnak Mantarları Neden Olur

Onikomikozu el ve ayaklarda meydana gelen tırnak mantarının bilimsel ismidir. Tırnak mantarı bir çok sebepten oluşmaktadır. Bu sebepler arasında ; ayaklarınızın nemli kalması, bakteri enfeksiyonu bulunan toplu alanlarda- havuz, hamam vb. - bu mikrobu kapmanız vardır.. Bu nüfusun yaklaşık% 10'unu etkilemektedir. Tedavi edilmezse, aile bireylerine de bulaşabilmektedir. Tırnak mantarı dermotolojik bir sorundur ve dermatologlar tarafından tedavi edilmelidir. Tırnak mantarına neden olan mantarlar genellikle dermatofit , nadiren Candida albicans gibi mayalardır. 

Tırnak Mantarı Nasıl GeçerTedavi 2 şekilde olabilir. Oral yollar ile alınan ilaçlar ve topikal olarak uygulanan ilaçlar olarak. Bu tedaviler, mantar enfeksiyonu ve derecesine bağlı olarak, ayrı ayrı ya da kombinasyon halinde kullanılabilinir. 


Tırnak mantarı tedavi bazen birkaç ay sürebilir. Hızlı verim elde etmek için, tırnak mantarının ilk belirtileri ortaya çıktığında tedaviye başlamak gerekir. Tedavi tamamen enfeksiyonu ortadan kaldırmak için 6 ile 12 ay arasında sürebilir. 

Tırnak Mantarı Tedavisi İlaçlarıTırnak mantarı tedavisi, tırnak dokusunda yerleşim gösteren bir grup küf mantarının sebep olduğu fungal(mantar enfeksiyonu) enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile mümkündür. Etkinliği kanıtlanmış hiçbir tedavi yönteminin bulunmayışından, kişiler üzerinde etkili olmuş tedavilerin bir derlemesi uygulanmaktadır. Genelde tırnak mantarı ilaçları ile 3-4 ay veya daha uzun süreler boyunca, günde iki kez oral yolla alınan itrakonazol grubu ilaçlar yada terbinafinler tedavi yöntemlerindendir. Itrakonazollar ayak tırnağı mantarlarında 7 gün ilaç alarak ve 21 gün ilaç alamadan tekrarlanan 3 periyot şeklinde uygulanır. Günlük doz ortalama 200mg olacak şekilde ayarlanır. Tırnak üzerine sürülerek uygulanan ilaçların tırnağın içine girememesi ve yüzeysel iyileşme sağlamasından dolayı tekara nüks edebilme durumu vardır. 

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm
Bazı gıdalar güçlü mantar önleyici özelliklere sahiptir ve olabildiğince tüketilmelidir. Anti-fungal gıdalar arasında sarımsak , soğan özellikle İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmektedir, hindistan cevizi yağı, saf ham bal ve havuç bulunur. Bir ayak tırnak mantar enfeksiyonundan kurtulmaya çalışırken günde bir karanfil ve bir soğan tüketmek önemlidir. Bu gıdalar antifungal ve antiseptik yapılarından kaynaklı mikropları uzaklaştırmaktadır. Ayrıca yemeklerinize sarımsak katabilirsiniz veya direk mantarlı bölgelere uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile ayaklarınızı her gün yıkarsanız çok daha iyi temizlemiş olursunuz . Unutmamak gerekir ki tırnak mantarının en iyi dostu nemdir. Bundan kaynaklı İzmir, Antalya, İstanbul , Mersin, Adana gibi illerimizde tırnak mantarı vakası daha çok görülmektedir. Her zamana ayaklarınızı kuru tutmalı ve nemlendiricileri asla parmak aralarına uygulamamalısınız.


Kaynak: ayakbakim.wordpress.com

Tırnak Mantarını Domestos ile Geçirme


Çamaşır suyu ciddi bir asitiktir. Çamaşır suyu ve bir galon suya bir miktar 1/3 oranında karıştırılır ve tırnak mantarı görülen alanlara uygulanır. Çamaşır suyunun diğer deri bölgelerine temasından kaçınılmalıdır. Gerekirse bir bez yardımı ile diğer yerler kapatılmalıdır. 


Çamaşır suyunun haricinde ketoral şampuanı da tırnak mantarı tedavisinde kullanabilirsiniz. Ama bunları yapılan işleme göre ara sıra denemek veya sadece bu yöntemlerle değil diğer yöntemlere de başvurmak oldukça iyidir.


Tırnak Mantarına Elma Sirkesi


Öncelikle tırnak mantarı tedavisi için elma sirkesinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle 1 su bardağı elma sirkesi ile %60 laktik asit karışımını tırnaklarınıza sürmeniz oldukça yararlı olacaktır. Elma sirkesinden tırnak mantarı tedavisinde tek başına değil ama diğer yöntemlerle birlikte yararlanabilirsiniz.

Tırnak Mantarına Salisilik Asit

Tırnak mantarı tedavisinde hem tırnağın aşındırılması hem mantarın öldürülmesi noktasında salisilik asit ile tırnak mantarı kremi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki maddeler ile bir tırnak mantarı kremi hazırlayabilirsiniz.

  • 2 kutu vicks 
  • 1 kutu vazelin küçük olanı 100 gr 
  • 30 gr çinko oksit 
  • 20 gr salisilik asit 
Bu maddelerle hazırlayacağınız tırnak mantarı kremini elma sirkesi ve laktik asit karışımından sonra sürebilirsiniz. 

Tırnak Mantarına TCA 

Tırnak mantarı tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi tca asittir genelde %40- %50-%60 gibi oranlarda tca asit tırnak mantarı üzerine sürülerek mantarın ölmesi sağlanır. BU yöntem de çamaşır suyu, elma sirkesi-laktik asit ve salisilik asit-çinko oksit gibi diğer karışım losyon ve kremlerle birlikte uygulanarak etkili bir çözüm sunar. 


Yazım burada bitiyor, sorularınızı yorumlar kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...