11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Mantarı


Sizlere bu yazımızda tırnak mantarı nedir, tırnak mantarı nasıl anlaşılır, tedavisi, ilaçları ve kesin çözümü hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Tırnak Mantarı


Tırnak mantarı '' nail fungus '' bedenimizde yer alan küçük bir alanda oluşmalarına rağmen, tırnaklarda küçümsenmeyecek kadar büyük bir hasarlara yol açabilmektedirler. Rahatsızlığın kendisi , katlanılması çok güç şiddetli sancılara değin uzayan bir sürecin sebebi olabilmektedirler.

Onikomikoz


Onikomikoz tedavisi onikomikozu oluşturan duruma da bağlıdır. Etkilenen tırnak sayısına ve tırnak tutulumunun ciddiyetine de ayrıca bağlıdır. Proksimal subungual onikomikoz ve lunula bölgesini ilgilendiren distal lateral subungual onikomikozda sistemik bir tedavi her zaman gereklidir. Beyaz yüzeyel onikomikoz ve distal tırnağa sınırlı distal lateral subungual onikomikoz, topikal bir ilaç ile tedavi edilebilir. Sistemik ve topikal tedavinin bir kombinasyonu, tedavi oranın da başarıyı arttırmaktadır.

Ayrıca onikomikoz tedavisinde bitkisel tedaviler de kullanılmaktadır. Sarımsak , sirke , limon tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca Ferudun Kunak'ın ayak banyosunu mutlaka denemelisiniz. Ayaklarınızı ve tırnaklarınızı temiz tutmanız bakteri oluşumunu engelleyecektir. Diğer yandan ülkemizde oldukça meşhur olan ve bitkisel kürleri ile bilinen İbrahim Saraçoğlu' nun tırnak mantarı için önerdiği soğan kürünü uygulayabilirsiniz.

Diğer önemli olan konu ise ayaklarınızda ve tırnaklarınızda onikomikoz oluşumu olsun istemiyorsanız nemlendirciler kullanırken dikkat etmeli ve ayaklarınızı nemli bırakmamalı kuru tutmalısınız.

Tırnak Mantarı Hastalığı Nedenleri


Yavaş ve kronik seyreden tırnak mantarı en sık rastlanılan tırnak hastalığıdır. Mantar genellikle , tırnağın altına girerek burada etkili olmaya başlamaktadır. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir. Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Enfeksiyona neden olan mantarlar ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde bulunurlar. Hamamlar, Masaj salonları, soyunma kabinleri, yüzme havuzu, ortak kullanılan duş ve banyolar, bahçe,berberler, kuaförlerde, manikür veya pedikür aletleri tırnak mantarı bulaştırabilirler.
 • Zedelenme.
 • El ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması.
 • Ayak tırnağına basılması.
 • Tırnakların çok dipten kesilmesi.
 • Ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ucu sivri ayakkabılar.
 • Sağlık açısından uygun olmayan malzemelerden yapılmış çoraplar, ayakkabılar.
 • Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş basma kalıp ayakkabılar. tırnak mantarına yol açabilir.

Tırnak Mantarı Hastalığı Belirtileri

Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtiler vardır bu belirtiler şöyledir.
Tırnaklarda Kırılganlık

 • Tırnaklarda kalınlaşma
 • Renk ve şekil bozuklukları
 • Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık oluşması
 • Enfeksiyon nedeni ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması

Tırnaklarınızda mantar olduğunu anlamanız oldukça kolaydır. Tırnak mantarı çok bariz belirtileri olan bir hastalıktır. Özellikle tırnaklarda sarımsı yeşilimsi veya kahverengimsi bir görünüm oluşur, ilerleyen aşamalarda tırnaklarda pul pul kalkma ve ayakta koku oluşumu yapar. Tırnak mantarının ileri aşamasında tırnaklarda şişme ve acı görülmektedir.

Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı tedavisi için genellikle ağızdan alınan antifungal (anti mantarik) haplar veya tırnağa sürülen antifungal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların etken maddeleri nistatin, pimarisin (natamisin), griseofulvin, imidazol, triazol, ketokonazol, tiokonazol, flukonazol, itrakanazol, naftitingibi etken maddeler içeren oldukça fazla sayıda ilaç kullanılır.Tırnak Mantarı Tedavisiİlaç harici olarak lazer ile mantarlar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca kimyasal peeling işleminde kullanılan asitlerle mantarlı bölgenin yakılarak hem mantarın kurutulması hem de cildin yenilenmesi sağlanır.

Tırnak mantarı tedavisi amacıyla internette bir çok bilgi var ama ben size tirnakmantar.wordpress.com sitesinden size bir alıntı yapacağım. oldukça faydalı bir yazı.

Tırnak Mantarı KremiTırnak mantarı kremi için evde hazırlayacağımız merhem oldukça iyi gelecektir.
 • 2 kutu vicks krem
 • 1 kutu vazelin 100 gr
 • 10 ml lavanta yağı
 • 10 ml çay ağacı yağı
 • 30 gr çinko oksit (3 adet 10 gr lık)
 • 20 gr salisilik asit (2 adet 10 gr lık)

Önce vicks ve vazelini benmari usulü eritin, ama çok ısınmasınlar eridiğinde ise hemen ısıdan alın ve boş bir krem kabı veya saklama kabına dökün, arkasından içerisine uçucu yağları döküp iyice karıştırın, sonrasında salisilik asit ve çinko oksiti ilave edip iyice karıştırın karışım pelte ve koyu bir hale geldiğinde hemen buzluğa koyun ve donmaya bırakın. İşte evde kullanacağınız, ev yapımı en etkili tırnak mantarı kreminiz hazır.

Tırnak Mantarı SolüsyonuKremi yaptık ama etkisini arttırmak istiyoruz, işte bu noktada gene adı bolca geçen bir malzemeyi kullanarak onu daha zenginleştireceğiz. Bu malzememiz sirke, içerisinde de laktik asit kullanacağız. Özellikle elma sirkesi kullanabilirsiniz, çünkü bu sirkenin içindeki asetik asit (acetic acid) antifungal özellikleri olan bir maddedir, sirke ayak tırnaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Gelelim Tarifimize, bu tarifte laktik asiti bir çok tırnak mantarı ilacında adı geçtiği için kullanacağız.
 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • %80’lik laktik asit 20 ml

boş bir tonik veya gül suyu şişesine elma sirkesini ve laktik asiti ilave edin iyice çalkalayın. Oldukça etkili solüsyonunuz hazır demektir.


Tırnak Mantarı Geçiren İlaç • Gelelim evde bu illeti kesin olarak nasıl çözeceğimize. Öncelikle bu iş için TCA denen bir asit kullanıp diğer yöntemlerden yardım alacaksınız. Size adım adım tedavi sürecini anlatacağım dediklerimi harfiyen yaparsanız, tırnak mantarının nasıl geçtiğini gözlerinizle 3 ayda göreceksiniz.
 • Her duş almanızdan önce kulak çubuğuyla tırnaklarınıza çamaşır suyu süreceksiniz. Eğer ayak mantarınız da varsa, elinize eldiven takı pamuk yardımıyla ayağınızı çamaşır suyuyla sileceksiniz. Ama ayak mantarı yoksa sadece tırnaklarınıza çamaşır suyu sürün. Üç dakika sonra duşa girin. bunu her duştan önce yapın.
 • Yukarıda anlattığım Elma sirkeli ve laktik asitli yaptığınız karışımı kulak çubuğuyla tırnaklarınıza sürün, işlemi sabah akşam yaparsanız daha iyi ama eğer vaktiniz yoksa sadece akşamları yapın.
 • Yukarıda anlattığım krem karışımını elma sirkesi laktik asit karışımı sürdükten sonra kulak çubuğuyla kremi tırnaklarınıza sürün. Bunda da sabah akşam olursa daha iyi olur ama en azından her akşam yapın. Kulak çubuğunu tırnağınıza değdirdikten sonra bir daha ürüne sokmayın. Her iki karışım içinde bu geçerli kulak çubuğunu tırnağınıza sürdükten sonra yenilemek için çubuğun diğer tarafını kullanın, her iki taraf da bittiğinde yeni çubuk kullanın, kulak çubuğunu tırnağa sürdükten sonra aynı yüzünü bir daha ürüne bulaştırmayın.
 • Tırnak mantarına en son ve öldürücü darbeyi TCA ile vuracağız. Bu madde en inatçı mantar siğil falan hepsini öldüren bir şey. Yukarıdaki işlemleri bir hafta boyunca yaptıktan sonra, TCA asiti süreceğiz. Haftada bir tırnaklarınızı bir törpü ile törpüledikten sonra %40 TCA’yı kulak çubuğu yardımıyla süreceksiniz. Ama tırnakların tam üzerine sürün, tırnak etine kesinlikle değdirmeyin. TCA’yı ilk zamanlar yıkamayacağız, ete değdirmeden inceden sürün.
 • Bu aşamada çamaşır suyu, elma sirkesi laktik asit karışımı ve en iyi tırnak mantarı kremini yukarıda anlattığım şekilde kullanıp haftada bir tırnağı törpüleyip tca asiti tırnağa sürüyoruz. Yaklaşık bir ayın sonunda tırnak iyice aşınıp artık ete gelmeye başlayacak. İşte bu aşamada tca asit canınızı yakmaya başlayacak, bu noktada tca asiti sürdükten sonra 3 dakika sonra yıkamanız lazım. Artık etlere, tırnak yatağına tca sürdüğümüz bu aşamada, çamaşır suyu, elma sirkesi ve kremi kullanmayın. Sadece tırnağa madecassol, beklazon, hametan gibi kremler sürün ki bölge kabuk bağlayıp atsın. Tırnak etini ve derinizi yaktığınız bu aşamada deriniz kabuk atana kadar beklemeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 20 gün yapar, deri kabuk attığında bir sefer daha tca uygulaması yapın.

Özetle tırnağın törpü ile inceldiği aşamaya kadar yukarıdaki işlemleri tırnağa haftada bir tca sürüyorsunuz, ama tırnak etinize kadar tırnağınız aşındığında, yani artık ete geldiğiniz aşamada, diğer ürünleri kesip sadece tca ile tırnak eti ve yatağını yakacaksınız. İşlemi 20 gün arayla 2 sefer veya yeterli gelmezse 3 sefer yapacaksınız. İşlemler 20 günde bir yapılacak. Sonra tırnaklarınız yeniden çıkacak, bu aşamada artık sağlıklı bir tırnak gelmiş olacak ve mantardan eser kalmayacak. Tırnak mantarı, tırnak yatağına yerleştiği için, tırnak yatağını da 2 yada 3 kere yakabilirseniz tca ile artık mantar öldü demektir, hadi geçmiş olsun.

Makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı bir başka kişinin de okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan sonra paylaşırsanız seviniriz, sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...