11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Mantarı


Sizlere bu yazımızda tırnak mantarı nedir, tırnak mantarı nasıl anlaşılır, tedavisi, ilaçları ve kesin çözümü hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 


Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı yani Onikomikoz genelde ayak tırnaklarında görülen ve tedavisi zor olan bir bakteri enfeksiyonudur. Yıllarca geçmek bilmeyen bu rahatsızlığın çözümü için bir çok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçlar; excilor, nibulen, oceral, venofamed, wartner nailexpert ve terbinafin gibi ilaçlardır. Bu ilaçları uzun süre kullanımı sabırla beraber tırnak mantarı sorununa gene de çözüm üretemez.

       Mantarlar


El tırnaklarının veya ayak tırnaklarının çoğunda görülen değişiklikler, insanların onikomikoz veya tinea unguium olarak bilinen tırnak mantarı enfeksiyonu olduğunu düşünmelerine neden olur. Tırnakların mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir durumdur ve zayıf hijyenle ilişkindir. Aslında, Batı ülkelerindeki tüm yetişkinlerin% 10’una kadar tırnak mantarı enfeksiyonu vardır. Bu oran, 60 yaş veya üstü olan yetişkinlerin% 20’sine yükselir. Ayak tırnak mantarları tırnak mantarları arasında daha yaygındır ve genelde baş parmaklarda görülür.

Gerçekte, anormal görünümlü tırnaklar, mantar enfeksiyonu dahil olmak üzere bir çok probleminde habercisi olabilir. Tırnaklarınızın farklı görünmesine neden olabilecek başka birçok sebep ve hastalık vardır. Ancak siz bir anormallikle karşılaşırsanız ilk iş olarak bir doktordan profesyonel yardım alın. Sağdan soldan duyulan bilgiler, internetteki araştırmalarınız asla konunun uzmanı olan doktorun yerini tutmaz.

En İyi Tırnak Mantarı İlacı

Size en etkili tırnak mantarı ilacı için bir tarif vereceğiz. Sonuçta tırnak mantarınız varsa ev yapımı kocakarı ilaçlarını çok denemişsiniz ve bir sürü ıvır zıvır bitki ve yağ kullanmışsınızdır. Bu uygulamalar işe yaramadıysa üzülmeyin ve bir de asit ile tırnak mantarlarınızı geçirmeyi deneyin.

Mantar olan tırnağınızı veya tırnaklarınızı tek kullanımlık törpülerle iyice törpüleyin. Tek kullanımlık törpüler hem hijyenik hem de mantarın yayılmasını önleyici oldukları için kullanışlıdırlar. Tırnağınızı üstler ve yanlar olmak üzere iyice törpülemelisiniz. Tırnak üstlerini törpülemek mantarın içeride açtığı kanallara girmenizi sağlayacak. Daha sonra mantarlı bölgeye kulak çubuğu yardımıyla %40 tca kimyasal peeling asidini sürüyoruz. Bu sürme işlemini haftada bir yapmalısınız. Daha sonra tarifini vereceğim merhemi sabah akşam tırnağımıza uyguluyoruz.

Tırnak Mantarı Kremi

Tırnak mantarı kremi için evde hazırlayacağımız merhem oldukça iyi gelecektir.

 • 2 kutu vicks krem
 • 1 kutu vazelin 100 gr
 • 10 ml lavanta yağı
 • 10 ml çay ağacı yağı
 • 30 gr çinko oksit (3 adet 10 gr lık)
 • 20 gr salisilik asit (2 adet 10 gr lık)
Önce vicks ve vazelini benmari usulü eritin, ama çok ısınmasınlar eridiğinde ise hemen ısıdan alın ve boş bir krem kabı veya saklama kabına dökün, arkasından içerisine uçucu yağları döküp iyice karıştırın, sonrasında salisilik asit ve çinko oksiti ilave edip iyice karıştırın karışım pelte ve koyu bir hale geldiğinde hemen buzluğa koyun ve donmaya bırakın. İşte evde kullanacağınız, ev yapımı en etkili tırnak mantarı kreminiz hazır.

Tırnak Mantarı Solüsyonu

Kremi yaptık ama etkisini arttırmak istiyoruz, işte bu noktada gene adı bolca geçen bir malzemeyi kullanarak onu daha zenginleştireceğiz. Bu malzememiz sirke, içerisinde de laktik asit kullanacağız. Özellikle elma sirkesi kullanabilirsiniz, çünkü bu sirkenin içindeki asetik asit (acetic acid) antifungal özellikleri olan bir maddedir, sirke ayak tırnaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Gelelim Tarifimize, bu tarifte laktik asiti bir çok tırnak mantarı ilacında adı geçtiği için kullanacağız.

 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • %80’lik laktik asit 20 ml
boş bir tonik veya gül suyu şişesine elma sirkesini ve laktik asiti ilave edin iyice çalkalayın. Oldukça etkili solüsyonunuz hazır demektir.

Tırnak Mantarı Geçiren İlaç

Gelelim evde bu illeti kesin olarak nasıl çözeceğimize. Öncelikle bu iş için TCA denen bir asit kullanıp diğer yöntemlerden yardım alacaksınız. Size adım adım tedavi sürecini anlatacağım dediklerimi harfiyen yaparsanız, tırnak mantarının nasıl geçtiğini gözlerinizle 3 ayda göreceksiniz.

 • Her duş almanızdan önce kulak çubuğuyla tırnaklarınıza çamaşır suyu süreceksiniz. Eğer ayak mantarınız da varsa, elinize eldiven takı pamuk yardımıyla ayağınızı çamaşır suyuyla sileceksiniz. Ama ayak mantarı yoksa sadece tırnaklarınıza çamaşır suyu sürün. Üç dakika sonra duşa girin. bunu her duştan önce yapın.
 • Yukarıda anlattığım Elma sirkeli ve laktik asitli yaptığınız karışımı kulak çubuğuyla tırnaklarınıza sürün, işlemi sabah akşam yaparsanız daha iyi ama eğer vaktiniz yoksa sadece akşamları yapın.
 • Yukarıda anlattığım krem karışımını elma sirkesi laktik asit karışımı sürdükten sonra kulak çubuğuyla kremi tırnaklarınıza sürün. Bunda da sabah akşam olursa daha iyi olur ama en azından her akşam yapın. Kulak çubuğunu tırnağınıza değdirdikten sonra bir daha ürüne sokmayın. Her iki karışım içinde bu geçerli kulak çubuğunu tırnağınıza sürdükten sonra yenilemek için çubuğun diğer tarafını kullanın, her iki taraf da bittiğinde yeni çubuk kullanın, kulak çubuğunu tırnağa sürdükten sonra aynı yüzünü bir daha ürüne bulaştırmayın.
 • Tırnak mantarına en son ve öldürücü darbeyi TCA ile vuracağız. Bu madde en inatçı mantar siğil falan hepsini öldüren bir şey. Yukarıdaki işlemleri bir hafta boyunca yaptıktan sonra, TCA asiti süreceğiz. Haftada bir tırnaklarınızı bir törpü ile törpüledikten sonra %40 TCA’yı kulak çubuğu yardımıyla süreceksiniz. Ama tırnakların tam üzerine sürün, tırnak etine kesinlikle değdirmeyin. TCA’yı ilk zamanlar yıkamayacağız, ete değdirmeden inceden sürün.
 • Bu aşamada çamaşır suyu, elma sirkesi laktik asit karışımı ve en iyi tırnak mantarı kremini yukarıda anlattığım şekilde kullanıp haftada bir tırnağı törpüleyip tca asiti tırnağa sürüyoruz. Yaklaşık bir ayın sonunda tırnak iyice aşınıp artık ete gelmeye başlayacak. İşte bu aşamada tca asit canınızı yakmaya başlayacak, bu noktada tca asiti sürdükten sonra 3 dakika sonra yıkamanız lazım. Artık etlere, tırnak yatağına tca sürdüğümüz bu aşamada, çamaşır suyu, elma sirkesi ve kremi kullanmayın. Sadece tırnağa madecassol, beklazon, hametan gibi kremler sürün ki bölge kabuk bağlayıp atsın. Tırnak etini ve derinizi yaktığınız bu aşamada deriniz kabuk atana kadar beklemeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 20 gün yapar, deri kabuk attığında bir sefer daha tca uygulaması yapın.
Özetle tırnağın törpü ile inceldiği aşamaya kadar yukarıdaki işlemleri tırnağa haftada bir tca sürüyorsunuz, ama tırnak etinize kadar tırnağınız aşındığında, yani artık ete geldiğiniz aşamada, diğer ürünleri kesip sadece tca ile tırnak eti ve yatağını yakacaksınız. İşlemi 20 gün arayla 2 sefer veya yeterli gelmezse 3 sefer yapacaksınız. İşlemler 20 günde bir yapılacak. Sonra tırnaklarınız yeniden çıkacak, bu aşamada artık sağlıklı bir tırnak gelmiş olacak ve mantardan eser kalmayacak. Tırnak mantarı, tırnak yatağına yerleştiği için, tırnak yatağını da 2 yada 3 kere yakabilirseniz tca ile artık mantar öldü demektir, hadi geçmiş olsun.Makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı bir başka kişinin de okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan sonra paylaşırsanız seviniriz, sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...