11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı bir çok insanı sıkıntıya sokan bir rahatsızlıktır. Bundan kaynaklı bu yazımızda tırnak mantarı başlangıcı , neden olur, ne iyi gelir, tırnak mantarı tedavisi, tırnak mantarında kullanılan ilaçlar hakkında bilgiler içeren bir yazı derledik. İyi okumalar dileriz.

Tırnak Mantarı TedavisiTırnak mantar enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmez ve tırnak mantarı enfeksiyonları için uygulanan tedavi süreci oldukça uzundur, fakat antifungal kremleri cilt çok kolay bir şekilde emebildiği için tedavinin süresini kısaltabilir. Antifungal kremleri kendiniz de hazırlayıp kendiniz de uygulayabilirsiniz. Diğer yandan tırnak mantarı tedavisinde bitkisel reçeteler destek amacı ile kullanılabilir. Tırnak mantarı tedavisinde en ciddi olanı tırnağa derin yayılan mantarı söküp atmak için tırnağı TCA ile eritmek ve törpülemektir. Bu aşamaya gelmeden sizlerde tırnak mantarı için erkenden tedavilere başlamalısınız. Tırnak Mantarı BaşlangıcıTırnak mantarları bir bakteriler tarafından geliştirilen ve bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. Tırnağın ucunda beyaz veya sarı nokta olarak başlar. Ardından tırnak üzerinde yayılmaya başlar ve tırnak kalınlaşır. Tırnak kırılmaya, donuk bir renk almaya devam eder. İleri aşamalarında tırnak, tırnak yatağından ayrılarak havaya kalkmaya başlar. Tedavi edilmemesi halinde tırnak mantarı ömür boyu sürebilir ve diğer tırnaklarınıza da sıçrayabilir. 

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir 

Tırnak mantarı çok çeşitli yöntemler ile tedavi edilebileceğini açıklamıştır. Tırnak mantarın hafif düzeyde ise sert kimyasallara gerek kalmadan çay ağacı yağı, sarımsak veya kekik yağı gibi doğal içerikler ile tedavi edebilirsiniz. Bunun dışında tırnak mantarı solüsyonları ve kremleri kullanabilirsiniz. ( Aşağıda açıklanmıştır. )

Son olarak tırnak mantarı ciddi boyutta ise TCA ile tırnağınızı yavaş yavaş eriterek ve törpü yaparak tırnak mantarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Antifungal Losyon Uygulaması
Uygulama öncesi, mantar rahatsızlığına maruz kalan parmaklardaki tırnaklar kolonya yardımı ile temizlendikten sonra, bir parça pamuk ile silinir. Pamukla silme işlemi bittikten sonra kuruma işlemi için beş dakika beklenir.
Tırnak hijyenik olarak temizlendikten sonra, tırnağa yerleşmiş mantara neden olan bakterilerin yok edilmesi amaçlı boş ve temiz bir kaba 50 ml'lik kolonyaya ile 10 gr salisilik asit, karıştırılıp bir miktar çalkalandıktan sonra, bu karışıma 20 mm 'lik saf laktik asit ve 10 ml' lik çay ağacı yağı ilave edilerek elde edilen karışım iyice karıştırılır ve daha sonra tırnaklardaki mantarlı yüzeylere sürülür.
Ortalama on ila on beş dakika beklendikten sonra, çinko oksitli bebek pişik kremi b5, b3 ve ( E )vitamini karıştırılarak bu karışım krem muhtevasına geldiğinde mantarın nüfus ettiği tırnağa, tırnağın yeniden sağlıklı gelişimi sağlanması amaçlı sürülür.
Tırnak mantarı etkili bir hastalık olması sebebi ile tedavisinin de uzun sürdüğünü yazımızda belirtmiştik, kendi hazırladığınız bu ile Tırnak Mantarı rahatsızlığından üç ay gibi bir sürede çözüme kavuşturmuş olursunuz.
Antifungal losyon uygulaması için yukarıdaki verdiğimiz malzemeleri,
https://doakimya.com/ firmasından gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Tırnak Mantarına En Etkili İlaç


Aslında tırnak mantarı ilaçları çok kullanılır, ancak genelde sonuç vermezler, şimdi size yazdığım uygulama ile tırnak mantarından ellerde 2 ayda, ayaklarda ise 4 ay da kurtulabilirsiniz. Peki bu nasıl olacak. TCA solüsyon genital siğiller gibi inatçı siğilleri bile öldüren bir asittir ve cilt yenileme özelliği vardır. Sivilcer izleri, ameliyat izleri, nasır, cilt lekesi gibi cilt problemlerinde ve hasarlarında Tca asit uygulaması oldukça etkilidir. Ayrıca tırnak mantarı tedavisinde de kullanılabilinir. TCA kullanılan mantar bölgesinde soyulma gerçekleşecek ve bir süre sonra enfeksiyon bölgesi soyularak tamamen ortadan kalkacaktır.


Çinko oksit, cilt besleyici güçlendirici bir madde, aynı zamanda anti fungal ve anti bakteriyel bir maddedir. Bölgedeki soyulmayı hızlandırırken tırnak oluşumu hızlandırıp mantarların üremesine engel olmak için kullanılır. madecassol bölgede hızlı iyileşme yapacaktır, e vitamini ve b5 vitamini de tırnağın beslenmesini ve hızlı iyileşmesini sağlayan maddelerdir. Laktik asit ise ciddi bir antifungal maddedir. Hazırlayacağınız bu merhemi TCA uyguladıktan sonra sabah akşam sürmeniz durumunda 3-4 ay içerisinde ayak tırnaklarınızda mantardan eser kalmaz ve tırnaklarınızı yenilemiş olursunuz.

TCA tırnak mantarı öldürdükten sonra hazırladığınız merhem mantarın yeniden üremesini engelleyecek ve ikinci seans tca uygulamasında (TCA yı tırnak mantarları için 15 günde bir uygulayın) tırnaklarınızı daha arındıracak ve sürecin sonunda yenilenmiş ve mantarsız tırnaklara kavuşmanızı sağlayacaktır. 
Konuyla ilgili olarak daha uzun anlatımın olduğu yazı başlığımı okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...