11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Kırılması

Sizlere bu yazımızda tırnak bakımı nasıl olmalı, tırnak kırılması sebepleri, tırnak sararması, tırnak güçlendirme hakkında bilgi vereceğiz.  Bu bilgiler ışığından tırnaklarınızda meydana gelen darbeler veya travmalar sonucu sorun yaşamanız engellenecektir. Yazımızı okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Bakımı

tırnaklara nasıl bakım yapılmalıHiçbir şey yapmadan önce, tırnaklarınızın ve çevresindeki cildin kirsiz olduğundan emin olmak önemlidir. Daha sonra aseton içermeyen bir sökücü ile ojelerinizi temizleyebilirsiniz. Bir diş fırçasına sabun uygulamayı, ardından tırnaklarınızı ve cildinizi  nazikçe fırçalamayı deneyebilirsiniz. Bu sert, kuruyan kimyasallar veya pahalı fırçalara gerek kalmadan kirleri kaldıracak ve ölü cildi pul pul dökecektir.

Evde Tırnak Bakımı

tırnak bakımı nasıl yapılırTırnaklarınız keratin adı verilen bir proteinden oluşmaktadır, tıpkı cildinizin berraklığı veya saçınızın parlaklığı gibi, diyetinizi düzelterek tırnaklarınızı geliştirebilirsiniz. Falcone, biyotin, E vitamini ve balık yağı gibi vitamin ve takviyeleri günlük rejimine eklemenizi tavsiye eden uzmanlar ayrıca fasulye, balık ve fıstık gibi protein açısından zengin gıdaları önermektedirler. Her uzman üzerinde mutabakata varılan bir şey vardır: Sizin için uygun olan bakımları yaptığınızda, daha güçlü ve daha net tırnaklarla ödüllendirileceksiniz.


Tırnak Güçlendirme

tırnak nasıl güçlenirZeytinyağı, zayıf tırnaklar için mükemmel bir çözümdür. Yağ, tırnakları nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca hasarlara karşı tırnaklarınızı korur ve  tırnak etlerini yumuşatır güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olursunuz.

Tırnağınızın  üstünü ve altını kaplayan sıcak zeytinyağıyla iyice masaj yapın. 15 dakika bekledikten sonra suyla yıkayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın. 

Tırnak Törpüleme

tırnak nasıl kesilmeliTırnaklar için profesyonel yardım alarak tırnak törpüleme işlemleri yapabilirsiniz. Bir salona giderek manikür veya pedikür yaptırabilirsiniz. Bu daha ciddi bir bakım olarak tırnak etlerinin alınması, tırnağınızın doğru kesilmesi ve tırnak içerisindeki pisliklerin temizlenmesi açısından önemlidir. Fakat evde tırnak kesimi yaptıysanız ve törpülemeyi doğru yapmak istiyorsanız cevap çok basittir, Tırnak yönünüze uygun törpüleme yapmalı tırnağı çok derinden kesmemeli ve törpüleme işlemine az bir beyaz kısım bırakmalısınız.  

Tırnak Sararması


Hem kadınlar hem erkekler arasında görülen tırnak sararması durumu. Çoğu zaman sarı tırnak cilasından kaynaklanmaktadır. Oje içinde kullanılan pigmentler, özellikle daha koyu renk tonları, zamanla tırnak lekeleri oluşturabilir.Bunun olmasını önlemenin en iyi yolu , en sevdiğiniz gölgeli tırnak cilasını uygulamadan önce daima açık bir taban kaplaması kullanmaktır. Tırnak renk değişikliğinin diğer nedenleri mantar enfeksiyonu , kronik karaciğer hastalığı, aşırı sigara içme ve kötü yaşam tarzı alışkanlıkları olabilir.

Tırnak Kırılması

tırnak sağlamlaştırmaÇatlaklarla bölünmüş veya katmanlara ayrılmış tırnak   kırılgan bir yapıya sahiptirler. Nüfusun yüzde 20'sinin bu durumdan müzdarip olduğu kesindir. . Bazı sağlık koşulları, hem tırnağın hem de tırnağın soyulmasına neden olabilir, ancak yalnızca tırnağınız etkileniyorsa, sebep muhtemelen harici olacaktır.
Tırnakta görülen sorunlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...