11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Batması Tedavisi

Sizlerle bu yazımızda tırnak batması  gibi illet ve acı verici durum hakkında bilgiler vereceğiz.  Bundan kaynaklı tırnak batması nedir, tırnak batması tedavileri nelerdir ve tırnak batması ameliyatı hakkında bilgileri sizlere sunacağız. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Batması


tırnak batması nedirTırnak batması, tırnakların cilde doğru büyümesi sebebiyle cilt etrafında oluşan can sıkıcı ve ağrılı durumlardır ve ardından iltihaplanma durumu da görülür. Etrafında enfeksiyona bile sebep olabilir.Genelde tırnağa baskı yapan dar ayakkabılar veya tırnağın yanlış kesimi sonucu tırnak batması sorunu yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ayakkabılarınızı özenle seçmeniz ve tırnaklarınızı düzgün kesmeniz önemlidir. Daha ciddi durumlarda doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz tırnak batığını çıkarmada farklı yöntemler kullanacaktır. Eğer durum ciddi ise tırnağın alınmasına kadar gidebilir. Bundan kaynaklı her durumda olduğu gibi erken müdahale son derece önemlidir.tırnak batması nasıl geçerTırnak Batması Tedavisi • Etkilenen ayağın ıslanması, şişliğin azalmasına ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayağınızı, bir seferde 20 dakika boyunca günde üç kez ılık ve sabunlu suya batırabilirsiniz. Kastilya sabunu iyi bir seçenektir. Suya Epsom tuzları ilave etmek ilave bir rahatlama sağlayabilir. 
 • Elma sirkesi , günümüzde tırnak batmasını da içeren hemen hemen her şey için bir halk ilacıdır. Bilimsel kanıtlar en iyi şekilde sınırlı olsa da, antiseptik, antienflamatuar ve ağrı kesici yeteneklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu ilacı denemek için, 1/4 bardak elma sirkesi ile birlikte ılık su havzası hazırlayın. Etkilenen ayağı günlük 20 dakika kadar bekletin. Islattıktan sonra ayağınızı iyice kurulayın.
 • Uygun tırnak büyümesini teşvik etmek için tırnak batığı olan parmağınızın kenarının altına küçük parça pamuk veya mumlu diş ipi konulmasını önerilmektedir.  
 • Reçetesiz satılan antibiyotik merhem veya krem ​​kullanılması, iyileşmeyi teşvik edebilir ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Merhemi, üreticinin talimatlarını izleyerek, genellikle günde üç kereye kadar etkilenen ayak tırnağına uygulayın. Bu merhemler Neosporin, Polysporin ve Bactroban'ı içerir. Uygulamadan sonra ayak tırnağını sıktığınızdan emin olun. 
 • Çok sıkı olan ayakkabı ve çoraplar parmak uçlarınızı kapatabilir. Bu tırnak batmasının önde gelen bir nedeni olarak kabul edilir. İç içe geçmiş bir ayak tırnağının gelişmesini veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için, ayak yatağına yeterli miktarda alan bırakacak şekilde ayakkabı ve çorap veya çorap giyin. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarınızdaki baskıyı sınırlamak için ayakkabılardan kaçının veya sandaletler giyin. 


tırnak batması tedavisi
 • Bir ayak koruyucusu, tırnak batığı için bir yastıklama bariyeri sağlar. Ayak koruyucuları , etkilenen alanın etrafına oturan halkalar veya tüm ayak parmağı için bir kılıf olarak mevcuttur. Bazı ayak koruyucusu markaları, tırnaklarını kolayca düzeltmek için ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olmak için tıbbi bir jel ile birlikte gelir.   
 • Tırnak batması, ev ilaçları ile iyileşmezse, tırnağın kısmi veya tam olarak çıkarılması gerekebilir. Bir lokal anestezi kullanarak doktor, çivinin sınırının bir kısmını, altta yatan çivi yatağını veya orta büyüme plakasının bir kısmını çıkarabilir. 

Ayak Tırnak Batması


tırnak bakımı nasıl yapılırTırnak batmasını engellemeniz için bazı önerilerde bulunacağız. Bu önerileri dikkate almanız tırnak batmasından sizi koruyacaktır. İşte öneriler; 

 • Tırnaklarınızı her zaman düzgün şekilde kesin,tırnak etlerinizi de çok derin olmamak kaydıyla kesiniz. Kestiğiniz tırnağın kenarlarının keskin ve sert kalmaması için mutlaka törpü kullanın.
 • Çok sıkı ayakkabılar giyinmekten kaçının, bunun yerine ayağınızın doğal şekline uygun olanları tercih edin. Hava geçirgen olduklarına ve ayağınızın nefes alacağından emin olun. Yüksek topuklu ve parmaklarınızı sıkıştıran ayakkabılardan uzak durmalısınız. 
 • Eğer birisi ayağınıza basarsa, durum ciddi görünmese de verdiğimiz doğal tedavi yöntemlerini uygulayın.
 • El ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin, bunun için E vitamini veya bitki yağları içeren kremleri kullanın.
 • Tırnak batması olan bölgede mantar oluşmuşsa, her gün bir damla saf çay ağacı yağı damlatın, bu enfeksiyon kapan bölgenizde mantar oluşumunu da engelleyecektir.

Tırnak Batması Ameliyatı

tırnaklar nasıl kesilmeliTırnak batması ameliyatı olmuş olan hasta, ilk gün pansumanlı olan parmağını kullanmamalıdır. Ve ayağını mümkün olduğunca yukarıda tutmalıdır.  Pansumanın devam ettiği süreç içerisinde, ayak tarağını sıkmayan, rahat ve düz bir ayakkabı veya terlik seçilmelidir. İyileşme süreci boyunca her türlü dezenfektasyon sağlanarak, ameliyat olunmuş olan bölgeyi enfeksiyon  kapmasından korumalıdır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...