11 Temmuz 2017 Salı

Tırnak Batması Tedavisi

Sizlerle bu yazımızda tırnak batması hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bundan kaynaklı tırnak batması nedir, tırnak batması tedavileri nelerdir ve tırnak batması ameliyatı hakkında bilgiler paylaşacağız. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Batması


tırnak batması nedirTırnak batması, tırnakların cilde doğru büyümesi sebebiyle cilt etrafında oluşan can sıkıcı ve ağrılı durumlardır ve ardından iltihaplanma durumu da görülür. Etrafında enfeksiyona bile sebep olabilir.Bu yazımızda size bunun olası nedenlerini ve belirtilerini anlatacağız. Ayrıca evde hazırlayabileceğiniz, hiç de komplike olmayan birkaç tedavi yöntemini de sizinle paylaşacağız, üstelik kullanacağınız malzemeler genellikle mutfağınızda  halihazırda bulunan maddeler olacak: limon, tuz, kekik, soğan, yumurta veya havuç.

Tırnak Batması Tedavisi


tırnak batması nasıl geçerKekik pek çok yararı olan şifalı bir bitkidir.  İltihapla ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle de tırnak batması için mükemmel bir ilaçtır.Bir fincan su ve iki çorba kaşığı kekik ile çay hazırlayın. Beş dakika kaynatın ve çay soğuduğunda tırnak batması olan parmağı beş-on dakika kadar çayın içinde bekletin. Bunu gün içinde birkaç kez tekrarlayın.

Tırnak Batması Nasıl Geçer


Limon ve tuz


Limon antiseptik ve antifungal yapıya sahiptir bundan kaynaklı tırnak batmasından kaynaklı oluşan iltihaplanmayı ve enfeksiyonu engelleyecektir. Limonda bir delik oluşturun ve içine biraz deniz tuzu doldurun. Tırnak batması olan parmağı limona sokun, 20 dakika bekletin ve bunu tırnak iyileşene dek her gün tekrarlayın.Hem limon hem deniz tuzu, dezenfektan ve iltihap sökücü olarak görev görürler.

tırnak batması tedavisi

Soğan lapası


Soğan, pek çok hastalığı tedavi edebilen harika bir antiinflamatuardır. Tırnak batması durumunda da enfeksiyona karşı iyi bir savaş verir. Bir soğanı pişirin ve kaynadığında blendırda ezin. Halen ılık haldeyken steril gazlı bezin üzerine yayın.Yaralı parmağa bunu uygulayın. Bandajla veya plasterle kapatabilirsiniz, bu şekilde en az iki saat bekletin. Ardından ayağınızı yıkayabilirsiniz. Koku için limon kullanabilirsiniz. 

Ayak Tırnak Batması


tırnak bakımı nasıl yapılırTırnak batmasını engellemeniz için bazı önerilerde bulunacağız. Bu önerileri dikkate almanız tırnak batmasından sizi koruyacaktır. İşte öneriler; 

  • Tırnaklarınızı her zaman düzgün şekilde kesin,tırnak etlerinizi de çok derin olmamak kaydıyla kesiniz. Kestiğiniz tırnağın kenarlarının keskin ve sert kalmaması için mutlaka törpü kullanın.
  • Çok sıkı ayakkabılar giyinmekten kaçının, bunun yerine ayağınızın doğal şekline uygun olanları tercih edin. Hava geçirgen olduklarına ve ayağınızın nefes alacağından emin olun. Yüksek topuklu ve parmaklarınızı sıkıştıran ayakkabılardan uzak durmalısınız. 
  • Eğer birisi ayağınıza basarsa, durum ciddi görünmese de verdiğimiz doğal tedavi yöntemlerini uygulayın.
  • El ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin, bunun için E vitamini veya bitki yağları içeren kremleri kullanın.
  • Tırnak batması olan bölgede mantar oluşmuşsa, her gün bir damla saf çay ağacı yağı damlatın, bu enfeksiyon kapan bölgenizde mantar oluşumunu da engelleyecektir.

Tırnak Batması Ameliyatı

tırnaklar nasıl kesilmeliTırnak batması ameliyatı olmuş olan hasta, ilk gün pansumanlı olan parmağını kullanmamalıdır. Ve ayağını mümkün olduğunca yukarıda tutmalıdır.  Pansumanın devam ettiği süreç içerisinde, ayak tarağını sıkmayan, rahat ve düz bir ayakkabı veya terlik seçilmelidir. İyileşme süreci boyunca her türlü dezenfektasyon sağlanarak, ameliyat olunmuş olan bölgeyi enfeksiyon  kapmasından korumalıdır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...