21 Temmuz 2017 Cuma

Tatlı Yiyeceklerin Olumsuz Etkileri


Vazgeçemediğimiz alışkanlıklardan biriside tatlı ve şekerli yiyecekler yemektir. Bu yazımızda tatlı ve şekerli yiyeceklerin sağlığımıza olumsuz etkilerini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Şekerli Yiyecekler ve Tatlıların Tüketilmesi 


Tatlı yiyecekler, pek çok kişini karşı koyamadığı lezzetlerdir. Pek çok kadın adet öncesi dönemlerde, tatlı krizi yaşar. Ayrıca gebe kadınlar tatlı yiyecekleri fazlasıyla istemektedirler. Fakat tatlı yiyeceklerin ve şekerlerin vücudumuza ciddi zararları olabilmektedir. Aşağıda tatlı tüketiminden kaynaklı yaşanabilecek sıkıntılar ve olumsuzluklara yer verilmiştir. 

Fazla Tatlı Tüketiminin Zararları 

  • Fazla tatlı yemek özellikle kan şekerimizi yükseltmekte ve baş ağrısına neden olmaktadır. 
  • Bu tür yiyecekler, kalp, şeker ve kenser gibi hastalıkları tetikliyor. Kan şekerinin ani yükselmesi, daha kolay kilo almaya neden oluyor. Bu da, kalp şeker hastalıkları için, büyük bir risk oluşturuyor.
  • Çok şeker ve tatlı tüketimi bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta ve vücudumuzu enfeksiyonlara açık hale getirmektedir. 
  • Bilinçsizce tüketilen basit şekerler, vücutta, krom yetersizliğine neden olabiliyor. Metabolizmadaki temel görevi kan şekerini dengelemek olan krom minerali, beslenme alışkanlıklarında fazlaca rafine karbonhidrat ve şeker olanlarda eksikliğe uğruyor.
  • Çok fazla tüketilen tatlı yiyecekler, erken yaşlanmaya neden oluyor. Anti-aging çabasının aksine, şeker ve şekerli besinlerin vücutta yarattığı tahribat göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Kana karışan şeker, ortamdaki proteinle birleşerek yeni moleküler yapılar oluşturuyor ve bu yapılar, dokuların deri elastikiyetini azaltıyor. Kan şekerindeki yükselişle insülin seviyelerindeki artışa bağlı olarak da yaşlanmayı hızlandırıyor.
  • Aşırı şeker tüketimi, vücudun yağlanmasına ve dolayısıyla, kilo almasına sebep oluyor. İnsülün direncini arttırdığı için direk yağ olarak depolanıyor ve hızlı bir kilo artışına neden oluyor.
  • Diş çürümelerinin ilk sırada yer alan sebeplerinden bir tanesidir. Diş ve diş eti hastalıkları da başta kalp hastalıkları olmak üzere, pek çok hastalığın tetikleyicisidir.
  • Stresi artırır. Strese girdiğimiz anda vücudun koruma içgüdüsüyle salgıladığı stres hormonları acil durumlar dışında kan şekerinin çok düştüğü durumlarda da salgılanıyor.
  • Fazla şeker tüketmek, A, C, B 12 ve folat vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demirin eksikliğine neden olur. Bu da besin yetersizliğine neden olur.
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...