17 Temmuz 2017 Pazartesi

Süt Zayıflatır Mı?


Bu yazımızda sizlere bebeklikten beri beslenmemizde yer edinen sütün yararlarını aktaracağız. Ayrıca sütün göbek eritmede etkili olduğu artık bilinmektedir. Bundan kaynaklı sizlere süt diyeti hakkında da bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz.


Sütün Faydaları


 • Göbek yağlarını eritmede faydalıdır.
 • İçerdiği kalsiyum ile kemikleri korur ve güçlendirir. 
 • Özellikle büyüme ve gelişim açısından gereklidir. 
 • Kalp damar sağlığını korur. 
 • kolesterolü düşürür. 
 • Menopoz sonrası dönem  için kadınların kemiklerini güçlendirir.
 • A ve C vitaminleri açısından zengindir
 • Vücudu zinde tutar ve protein kaynağı olmasından kaynaklı enerji verir.
 • Süt diş sağlığını korumaktadır.
 • Kas ağrılarına karşı yapıcı bir yapısı vardır. 
 • Cilt bakımında kullanılır. 

Sütün Özellikleri 

Aşağıdaki  grafikte  100 gram sütte bulunan besin değerleri verilmiştir. 

Kalori (kcal)
42
Toplam yağ
1 g         
Kolesterol
5 mg     
Sodyum
44 mg   
Potasyum
150 mg
Karbonhidrat
5 g
Diyet Lifi
0 g         
Şeker   
5 g
Protein
3,4 g


A Vitamini
47 IU                                             
C Vitamini
0mg
Kalsiyum
125 mg
                                             Demir
0 mg
D Vitamini
1 IU
                                                      B6 Vitamini
0 mg
B12 vitamini
0,5 µg
                                                       Magnezyum
11 mg

Süt Diyeti 

Uzmanlar, insanlarda görülebilecek kemik erimesi, diş çürükleri ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı sütün faydalı olduğunu belirtiyor.  Yağsız sütün ise özellikle göbek ertimede kullanımı oldukça yaygın. 
Çocukluk döneminde süt büyümeye ve gelişime oldukça yararlıdır. Özellşikle okul çağında çocuklar her gün süt tüketmelidir. Dengeli bir besin ögesi içeriğine sahip olan süt yaşamın her döneminde vazgeçilmez olup özellikle okul çağı çocuklarının kemiklerin güçlü olması ve sağlıklı beyin gelişimi için gereklidir. Sağlığın yaşan boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede sütün önemi büyüktür. Yaşam boyunca kadınlarda yüzde 45-50, erkekler de yüzde 20-30 oranında kemik kaybı oluşmakta ve içerdiği kalsiyum sebebiyle süt kemik erimesinden korunmak için çok önemlidir.

Süt yağsız olduğu zaman kilo vermede yaralıdır. Süt sindirim sistemini rahatlatması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, optimal kan basıncını sağlayarak yüksek tansiyondan koruma gibi fonksiyonları vardır. Doyurucu özelliği ile insanlara tokluk hissi vermektedir. Yağı azaltmış sütte bu noktada insanlarda kolesterolü düşürmekte ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflama iyi bir besin maddesi özelliğine sahip olmaktadır. Uzmanlar sağlığın korunması adına ileri yaşlarda görülebilecek hastalıkların önüne geçilmesi adına sütün önemli besin maddesi olduğunun da yapılan araştırmalarla ispatlandığına işaret etmektedirler . Bundan kaynaklı her gün bir bardak süt mutlaka içilmelidir.


Sağlıklı bir şekilde kilo vermek adına süt oldukça etkili bir besindir. Ayrıca aşağıda sizlere sunacağımız yazılar sağlıklı zayıflama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...