21 Temmuz 2017 Cuma

Son Yılların En Çok Aranan Meyvesi!


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda son yılların en çok aranan meyvesi üvezi anlatacağız. Üvezin yararlarını , kullanımını ve özelliklerini içeren yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. Üvez 

Sorbus, Common service tree, Sorbier adlarında da bilinen üvez meyvesi gülgiller familyasındandır. Üvezin  5-10 metre yüksekliğinde, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaçtır. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmıştır. Meyveleri küre veya armut seklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir. Türkiye'de ondan fazla türü vardır. 

Üvezin Yararları
  • Kalp krizini önlüyor, vücut direncini artırıyor, karaciğeri güçlendiriyor  
  • Üvez meyvesinin kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırıcı özelliği olduğu, bu gibi meyveleri kışın bol miktarda tüketmek gerekmektedir.
  • Yaprakları sindirimi düzenlemeye yardımcıdır ve idrar sorunlarını çözer bundan kaynaklı böbreklere yararlıdır. 
  • Üvez C vitamini kaynağı ile iyi bir antitoksidandır.
  • Taze meyvesi de bol tüketilirse müshil etkisi gösterebilir. Diğer yandan meyve ve özellikle yapraklarının şeker hastalığına iyi geldiği, kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. 
  • Üvezin yapraklarının göğüs yumuşatıcı etkiye sahip tir.Üvezin İçerdiği Maddeler

Bu  meyve üzerinde yapılan son araştırmalarda, içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırır), sorbitan asidi (altı değerli alkol, karaciğeri güçlendirir), elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi, C vitamini (antioksidant), amygdalin (bazı türlerinde az olarak rastlanır), uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir)  maddelerine sahiptir. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...