22 Temmuz 2017 Cumartesi

Sinameki Saç Uzatır Mı ?


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda sizlere sinameki ile saç uzatma yönteminden bahsedeceğiz. Alıntı olarak hazırladığımız yazımızda sizlere sinameki yararlarını ve saç uzatmadaki etkisi hakkına bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Sinameki ile Saç Uzatma


Saç uzatmak önemli bir iştir ve sağlıklı bir saç uzaması için bitkisel ürünlerden yararlanabilinir. Saç uzatma maskeleri hazırlarken sinameki otu kullanımı oldukça etkilidir.  Sinameki saç uzatmada kullanılan bitkisel bir üründür. Sinameki ile beraber saçlarınıza badem yağı uygularsanız ayrıca saç uzamasına katkıta bulunursunuz. 

Sinameki


Sinameki hakkında alıntı olarak aldığımız bu yazımızı da sinameki faydalarını ve özelliklerini aktaracağız. 

"Sinameki, Sıcak bölgelerde yetişen sarıçiçekli, bir metreye kadar boylanabilen, çalı şeklinde bir bitkidir. Sıcak bölgelerde yetişen sarıçiçekli, bir metreye kadar boylanabilen, çalı şeklinde bir bitkidir. iki çenekli çiçekli bitki familyalarından baklagiller (Fabaceae) içinde sınıflanan Cassia cinsinin türlerini, bu türlerin meyvelerini ve bu türlerin bazılarından elde edilerek tıpta laktasif olarak kullanılan bitki türüdür. Ayrıca cassia, defnegiller (Lauraceae) familyasının tarçınla yakın akraba olan türdür.

Sinameki Faydaları  

Sinamekinin modern tıpta ve geleneksel kullanımda en belirgin özelliği müshil etkisiyle kabızlığı gidermek ve bağırsakları yumuşatmak içindir. İştah kestiği için diyet yapanlar tarafından kullanılır. Sinameki bitkisi kullanılarak üretilen kremler basur ve egzama tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır. Kolonoskopi öncesi bağırsakların tamamen temizlenmesi için tavsiye edilebilir. Bağırsaklardan su emilimini engelleyerek sulu ve yumuşak dışkılamayı sağlayan, çok etkili bir müshil olan sinameki idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur."

Kaynak: http://www.bitkiselyag.org/sinemaki-cicegi/


Sinameki daha çok kabızlıkta kullanılan bir bitkiyken nasıl oluyor da saç uzatma tarifleri veriliyor diye üşenmedim sinamekinin ingilizcesi olan "senna" kelimesini arattım hani dedim olur ya dünya da böyle veriler vardır onda da kabızlığa iyi gelir yazıyordu. Sonra belki saç uzatmayla alakalı bir şeyler vardır diye "senna hair extensions" araması da yaptım ama nafile. bu sinamekiyi bizden başka saç uzatmakta kullanan açıklayıcı bilgilere ulaşamadım. Hint sinamekisi var saç uzatma noktasında işe yarayan ancak onunda türkiye de bulmak çok zor.

Sinemakinin içeriğinde müshil etkisi veren antieflamatuar ve anti bakteriyel maddeler var ancak uluslararası kaynaklarda sinemaki ile alakalı bir metin bulamadım. genelde kabızlık ve müshil yazıyordu.

Sinemaki Saç Bakımı


Sinamekinin saç uzatmadaki etkisi ne olabilir diye uzun uzun düşündüm bir sonuç bulamadım. Hani saç dibine nasıl bir etkide bulunuyor da bu saçlar olağandan hızlı uzuyor diye, saçların uzama mekanizmasını kontrol ettim ancak gene pek doyurucu olmadı bu sinameki bakımı. Hint sinamekisini ise yazılarda yer verilmesine rağmen resimleri bizim bildiğimiz sinemakiye benzerliğini pek göremedim. BU sinamekiden çıkardığım ders, saç uzamasında kullanılan vitaminlerin işe yaradığı yönünde oldu.

Galiba bizim şifacı aktar tayfasının bir şehir efsanesi yaratılmış, bu tarz bakımları yapıp kıyısından köşesinden biraz sonuç alanlar soluğu forum sitelerinde blog yazılarında almışlar. Ancak verilen evigen, bemiks badem yağı gibi diğer ürünlerin saç uzamasında yarattığı olumlu etki sinamekiye maledilmiş gibi duruyor. Yani o kadar bakım yağını sürdükten o kadar ekstra upraştıktan sonra placebo etkisinden olsa gerek saç uzadı sanılıyor.


Saçı uzatan yağlar var, onlardan özellikle son dönemlerde hindistandan gelen içeriğini bilmediğim bir yağ var onu da hepinizle yakın bir zamanda paylaşacağım.

Kaynak: http://hizlisacuzatma.blogspot.com/2013/04/sinameki-sac-uzatr-m.html#more


Saç uzatma ve saç dökülmesi sorunlarınız için özellikle Biberiye Yağı ile Saç Bakımı yazımız sizlere yardımcı olabilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...