17 Temmuz 2017 Pazartesi

Selülit Tedavisi İçin Öneriler


Bir çok kadının muzdarip olduğu konulardan biride selülittir. Bu yazımızda kadınlar için selülit tedavisini ele alacağız. Bu tedavi yöntemleri arasında egzersizden  diyete, mezoterapiden kremlere kadar bir çok çeşit bulunmaktadır. Buda size aralarından uygun olanı seçme şansı verecektir. İyi okumalar.
Selülite Kesin Çözüm 


Selülit, vücutta doğal olarak biriken istenmeyen yağ birikimlerinden kaynaklanır ve diyet ve egzersiz gibi geleneksel yöntemlerle giderilmesi son derece zordur. Alternatif tedavilerin etkili bir çözüm olduğu bilinmektedir fakat net bir tedavi yoktur. Sonuç itibari ile selülit için farklı tedaviler kullanılır ve bazıları etkisel olarak azalma sağlar.Selülite Tedavisi 


Selülit için Egzersiz

Sellülitlerden kurtulmak için tavsiye edilen sporların en başında, özellikle tempolu yürüyüş, merdiven çıkmak, yüzmek ve bisiklete binmek gelir. Özellikle bacaklarınızı  çalıştıran bu sporlar selüliti kaslarınızı geliştirecek ve selüliti engelleyecektir. Bütün sporlar kan ve lenf dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda vücuttaki yağ depolarını enerjiye dönüştürerek erimesine katkıda bulunurlar.

Selülit için Diyet

Selülit diyeti ile, zayıflama diyetleri farklıdır. Zayıflamak amacı ile düşük kalorili diyetler yapıldığı zaman, aktif yağ dokuları hızla erir ama sellülit’ler yerli yerinde kalır. Çünkü sellülit temelde bir yağ hücresi olsa da yapısı bozulduğu için erimesi kolay değildir. Bu sebeple, başlıca sorunu sellülit olan kadınlara, daha özel bir diyet tavsiye edilir. Bu diyetin ilkeleri:

 • Hızlı bir şekilde kilo alıp-vermeden kaçınmalısınız.
 • Öğün atlamayın. Günde en az 3 öğün yemek yemeniz çok önemlidir.
 • Tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltın.
 • Zeytinyağı gibi yararlı yağlar kullanılmalıdır. 
 • Elinizden geldiği kadar çok miktarda ve sıklıkta balık yiyin. Ancak balığı yağda kızartmak yerine fırında, ızgarada pişirmeye özen gösterin.
 • Protein kas inşasında rol oynar ve tavuk, hindi, kırmızı et, balık mutlaka diyetinizde bulunmalıdır. 
 • Ancak; balık, tavuk ve hindi ile pilav, makarna, hamur işleri ve baklagilleri (hayvansal proteinlerle karbonhidratları) aynı öğünde yemeyin.
 • Bol bol taze sebze (mümkünse çiğ veya az pişmiş olarak), meyve ve lifli gıdalar tüketin, baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin.
 • Turp,maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç vucudun fazla suyu atmasına yardımcı olur. Bunlardan yararlanın.
 • Kahve, çay, kola gibi kafeinli ve bol şekerli yiyeceklerden kaçının. Diyet olanlarına da itibar etmeyin. Bu tip içeceklerin tümü vücutta sıvı birikimini arttırır.
 • Alkollü içeceklerden sadece kırmızı şarabı tercih edin. Onu içerken de ölçülü olun.
 • Meyveleri ya yemekten 15-20 dakika önce yiyin ya da yemekten sonra en az iki saat geçmesini bekleyin. Bunların aynı zamanda yenilmesi, yağ emilimini arttırabilir. En iyisi meyveleri ara öğün olarak aç karnına yemektir.
 • Bu diyeti; A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum tabletleriyle destekleyin. Bunlar cildi düzgünleştirir, metabolizmayı canlandırır ve dokuları kuvvetlendirir. Ayrıca antiagning özellikleri ile cildinizi daha taze tutar.
 • Sigara kullanımı varsa bırakılmalıdır. 

Selülit için Aletli Tedaviler


Sellülit tedavisi için bir çok cihaz kullanılır. Bu aletler kan dolaşımını hızlandırır, bölgesel yağ hücrelerini, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlarlar. Bazı cihazlar ayrıca kaslarınızı sıkılaştırmanıza da yardımcı olmaktadır.  Bu cihazların başlıcaları ; vakumlu sistem, ultrason, elektrik akımı ile çalışan cihazlar ve lenf drenaj cihazlarıdır. Bunların tümü de sellülit tedavisinde yararlı olmaktadır. Özellikle ses dalgalarıyla çalışan ultrason cihazları çok etkilidir.

Selülit için Masaj


Bilinçli ve usta eller tarafından yapılan masaj çok yararlıdır. Düzenli masajla vücut dokusu sıkılaşıp toparlanır. Özellikle doğal yağlar ile yapılan masaj deri altı hücreleri harekete geçirir ve kan akışını artırır. Buda selülit oluşumunu engeller. Ayrıca yağ dokusunda hapsolmuş sıvıyı hareketlendirir ve lenf dolaşımını düzenler. En azından her adet döneminin sonunda bir masaj yaptırılması çok yardımcı olur.

Selülit için Mezoterapi


Mezoterapi , mikroskobik miktarlarda doğal ekstraktların, homeopatik ajanların, ilaçların ve vitaminlerin cilde yavaşça yağın içine nüfuz ederek enjekte edilmesini içerir.  Bu süreç yağ yıkar sırayla, selülit ortadan kaldırır kilo kaybı teşvik ve prim olarak enjeksiyon tekniği davranır ve yaşlanma ve deri sarkma durumlarını canlandırır.

Zayıflama ve selülit tedavileri kişiden kişiye değişir, bu nedenle en iyi tavsiye randevu almak ve sizin için hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu görmek olacaktır.  Diğer selülit azaltma prosedürlerinde olduğu gibi, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek önemlidir. Bu, sonuçların sürmesine yardımcı olur ve paranızın iyi harcanmasını sağlar.

Sellülit Kremleri


Piyasada bol miktarda bulunan anti sellülit kremlerle, cilt bir süre için daha pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm alır. Ancak bu kremlerin uzun süreli etkisi henüz bilinmemektedir. Yapısal bir düzelme sağlayan diğer önlemler ihmal edilmedikçe, kremlerden yararlanılabilir.

Selülit için Ameliyat


Çok ilerlemiş vakalarda ve hızlı sonuç alınmak istendiğinde, tek seçenek liposuction ve liposhaping yaptırmaktır. Bu tekniklerle vücutta biriken yağlar alınmaktadır veya vücudun yağsız kalmasından kaynaklı buruşan alanlarına yağ takviyesi yapılmaktadır. 

Selülit için Sürekli Bakım 


Vücutta sıvı toplanması veya yağ birikimine neden olan özel bir hastalık olmadıkça, ki varsa tedavi edilmesi gerekir, sellülit’in kontrol edilmesi mümkündür. Ancak sellülit kadın bünyesinin normal bir ürünü olduğu için sürekli bir oluşumdur. Bu sebeple alınacak önlemlerin, bakım ve tedavinin de istikrarlı olarak sürdürülmesi gerekir. Size zor geleceğini düşünüyorsanız birde selülitlerinize ayna da bakmayı deneyiniz.


Konumuzla alakalı olarak Selülit İçin Bitkisel Reçeteler ve Selülit Maskeleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...