19 Temmuz 2017 Çarşamba

Selenyum Ne İşe Yarar?


Blog okurları için hazırladığımız bu yazımızda sizlere selenyum hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktayız. Bundan kaynaklı slenyum ne işe yaramaktadır, selenyum faydaları nelerdir ve selenyum hangi gıdalarda bulunmaktadır sizlere aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Selenyum 


Selenyum antioksidan olarak E vitamini ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır.Yaşam için değerli olan oksijenin vücut tarafından rehabilite edilmesi gerekir. Oksijen içeren moleküller aşırı reaktif hale gelince de etraflarındaki hücre yapılarına zarar vermeye başlayabilirler. Kimyada oksijenle ilgili bu dengesiz duruma “oksidatif stres” adı verilir.


Selenyum Nerelerde Kullanılır ?

Selenyum oksijen moleküllerinin aşırı reaktif hale gelmesini engelleyen bir grup besinle birlikte çalışarak oksidatif stresi engeller. Oksidatif stres kan damarı hasarının kaynağı olarak gösterildiği gibi birçok kalp hastalığının da nedenleri arasındadır.  Benzer şekilde oksidatif stresin eklemlerin içine ve etrafına zarar verdiği romatoid artirit hastalığında da beslenmede selenyum eksikliği, hastalığa katkısı olan sebeplerden biridir.Ayrıca iyota ek olarak selenyum da tiroit bezinin düzgün şekilde çalışması için önemli bir mineraldir. Tiroidin en aktif şekilde hormon üretebilmesi için selenyum sadece gerekli olmakla kalmaz, üretilen hormon miktarını düzenlemeye de yardımcı olur. Busnlara ek olarak selenyum, kanser önleyicidir. Zarar görmüş hücrelerde DNA onarımı ve sentezini eyleme geçirir, kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Selenyum Kaynağı Besinler


Özetle selenyum antioksidan olarak E vitamini ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Hücre çoğalmasına yardım eder. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir elementtir. Selenyum içeren besinler aşağıda verilmiştir. Bunlar;

 • Kırmızı et ve tavuk eti
 • Ceviz, badem gibi kuryemişlerde
 • Sağon ve sarımsak gibi antibakteriyel kaynaklarda 
 • Tahıllarda ve buğdayda
 • Karaciğer, dalak gibi sakatatlarda bulunmaktadır. 

Selenyumun Yararları

 • Selenyum antitoksidan etkisi ile hücrelerinizi , cildinizi ve vücudunuzu zararlı toksinlerden, virüslerden ve serbest radikallerden korumaktadır. 
 • Eklem iltihabını düşürmeye yardımcıdır.
 • Bitkisel besinler, dünya genelinde birçok ülkede selenyumun başlıca kaynaklarıdır. Gıda içindeki selenyum miktarı, bitkilerin geliştirildiği, hayvanların yetiştirildiği toprağın selenyum miktarına bağlıdır. Avrupa’da toprak selenyum bakımından fakirdir. Selenyum seviyesi en düşük yerler İspanya, Yunanistan ve Doğu Avrupa’dadır. Bu sebeple deniz ürünleri ve hayvan etleri daha iyi kaynaktır, yağlı tohumlar da önemlidir.
 • Ton balığı, pisi balığı, karides, dana karaciğeri, somon, ceviz, ay çekirdeği, hindi ve dana eti ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinlerdendir. Sebze ve meyvelerde çok fazla bulunmaz.
 • Selenyum günlük olarak belli miktarda alınmalıdır. Aşırı tüketimi zehirlenme gibi durumlara yol açabilmektedir. Normal bir bireyin  50-70 mg selenyum alması yeterlidir, tedavi dozları ise günlük 100 - 200 mikrogram olarak bildirilmektedir. Aşılmaması gereken doz ise günlük 200 mikrogramdır. Tablet olarak C, E ve A vitaminleriyle alınabilir. Ayrıca B vitaminleri emilimini artırıcı özelliğe sahiptirler.
 • Selenyuma ihtiyaç olduğunun işaretleri ise kaslarda zayıflık veya ağrı.Saç veya ciltte renk solma/renk kaybı.Tırnak yataklarında beyazlaşma.
 • Yapılan araştırmalar sonucu  B12 vitamini eksikliğinin çok fazla folat tarafından şiddetlendiriliyor olabileceğini öne sürülmüştür. Çalışmada hem B12 vitamini eksikliği hem de kanında yüksek folat seviyeleri bulunan bireylerde homosistein ve metilmalonik asit seviyelerinin çok daha yüksek olduğu belilenmiştir. Hatırlatmak gerekir ki yeterli ve dengeli beslenmede her besin öğesini uygun miktarda tüketmek önemlidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...