4 Ekim 2017 Çarşamba

Sedef Hastalığı


Sedef hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda sedef  hastalığı belirtilerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Yazımızın sedef rahatsızlığınız hakkında ön bilgi olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Sedef Hastalığı Nedir?


Döküntülü pullu bir deri hastalığı olan sedef hastalığı(psoriyazis), toplumda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Hastalığın şiddetini artırdığı dönemlerin sonrasında bu dönemlerin düşük seyirli  tekrarlar şeklinde kendini göstermektedir. 

Hastalığa genetik/kalıtsal etkenler sebep vermektedir.  Sedef hastalığının ailede, akrabalarda görülmesi diğer aile üyelerinin de hastalıktan etkilenmesinin en bilinen kanıtıdır. Bu bakımdan hastalık kalıtımla geçer yorumu yapılabilir. Hastalığın kalıtsal halinin de belli uyaranlara ihtiyacı vardır. Yani ortaya çıkmasında kalıtsal özellikler tek sebep değildir, hastalığı etkileyecek nedenlerinde bulunması gerekmektedir. Bu nedenlerden bazısı, özellikle ergenlikte ve menopoz sırasında oluştuğundan hormonal değişiklikler, derinin hasar görmesine sebep olacak kimyasal ve fiziksel travmalardır. Bunların yanında grip bile hastalığın şiddetlenmesine zemin hazırlayacak faktörlerden sayılır. Hamilelik sırasında hastalık gerileme eğilimi taşırken, doğum sonrası şiddetlenebilmektedir. Sıtma için kullanılan bazı ilaçlarla hastalık arasında nadiren de olsa bir etki tepki ilişkisi kurulmaktadır. Psikolojik rahatsızlıklar ve sıkıntıların da doğrudan olmasa da hastalığı etkilediği düşünülmektedir.

Sedef Hastalığı (psoriyazis)Belirtileri

Hastalığın belirtileri arasında diğer deri hastalıklarındaki gibi lekeler ortaya çıkmaktadır. Altı kırmızı, üstü hastalığa ismini veren sedef renginde, kabuklu ve pul pul lekeler şeklinde oluşu bilinmektedir. Zaman zaman kaşıntı olmakla birlikte ağrı olmaz. Kanama ancak deri yüzeninin sertçe kaşınmasıyla olur. Belirtiler fazla değildir. Sedef hastalığına eklem iltihabı gibi başka hastalıklar da eşlik edebilir. Hastalığın şiddetine göre tavır alan eklem iltihabı, tırnakların düşmesine neden olabilir. 

Sedef Hastalığı(psoriyazis) Çeşitleri

Hastalığın birçok çeşidi vardır. En bilinen ve görüleni farklı büyüklükteki döküntülü deri nahiyelerinin olduğu tiptir. Bu çeşidine plaklı sedef hastalığı adı verilmektedir ve en çok bacaklar, dirsekler, dizler, genital bölgeler ve saçlı deride gözükür. Bunların dışında vücudun diğer bölgelerine de  bulaşabilme riski vardır. 
Guttata isimli çeşidi ise, çocuklarda tekrar etmemek üzere ve ender olarak gerçekleşir. Kulak-boğaz enfeksiyonlarından sonra görülür. Vücudun çeşitli bölgelerinde, küçük, kırmızı lekelerin belirmesi şeklinde bir seyre sahiptir.
Vücudun kıvrım bölgelerinde görülen versiyonunda ise, kasıklar ve koltukaltlarında kırmızı lekeler meydan gelmektedir ve pullanma gibi durumlar buralarda görülmemektedir. Mantar enfeksiyonu ile karıştırılır ancak ikisinin basit bir farkı vardır. Mantar enfeksiyonunun kenarları kırmızıyken, sedef hastalığının lekeleri ise ortaya çıktığı yerde hep aynı renge sahiptir, bu da ikisi arasındaki farktır.

Eğer sedef hastalığı tüm vücuda yayılmış ise hastaneye yatmak gerekmektedir. Bu durum ender de olsa görülmektedir ve hasta olan kişiye sıkıntı yaşatmaktadır. Bundan kaynaklı çok geç olmadan tedavi edilmelidir.  Bu tip sedef hastalığına, yaygın irinli kesecikli sedef hastalığı denmekte ve bedenin bütünü irin dolu taneciklerle kaplanmaktadır.

Sedef Hastalığı (psoriyazis) Tedavisi

Hastalığın ortaya çıktığı kişi, diğer birçok hastalığın tedavisinden farklı olarak yaşamını baştan aşağıya yenilemek durumundadır. Örneğin derisine zararlı bir işte çalışan hasta, işini bırakmak zorunda kalabilir. Eğer sedef hastalığı  psikolojik sebeplerden kaynaklı ise hastanın psikolojik tedavi alması gerekmektedir. Hastalıklı deri üzerine uygulanan yüzeysel pratikler ilaç tedavisinin temelini oluşturur. Döküntülerin şiddetlendiği periyotlarda çinko içeren zayıf steroitli pomatlar ve salisilik asit içeren hafif ilaçlar uygulanmalıdır. Hastalık deride kalın ve pullu bir kabuklanma yarattığında daha güçlü uygulamalara yönelinebilir. Katran bu bağlamda faydalı olacaktır. Ancak katranlı ilaçların saçlı deri, genital bölge ve yüzde kullanılmaması gerekir. Bu sayılan bölgelerin tedavisinde steroitli pomatlar çoğunlukla yeterlidir. Sedef tamamen geçen bir rahatsızlık değildir fakat ilerlememesi için tedavi şarttır. Hastalığın psikolojik boyutundan dolayı, hastanın sedef hastalığıyla yaşamayı kabul etmesi, rahatsızlıklarının gerilemesine katkı sunacaktır. Bazı vakıalarda morötesi ışınların kullanılması da işe yaramaktadır.


Hastalığın tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Sedef Hastalığı Tedavisi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,acil şifalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...