19 Temmuz 2017 Çarşamba

Sedef Hastalığı Tedavisi


Saçlı deride meydana gelen sedef hastalığı yaşayan insanlar saçlarında kayıplar ve deride kabarmalar, kızarıklıklar görmektedirler. Bu durum hastayı sıkıntılı bir sürece itmektedir. Bundan kaynaklı sizlere sedef hastalığında dikkat edilmesi gereken husuları ve sedef hastalığı  tedavi çeşitlerini aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 


Sedef Hastalığı (Psoriasis) Tedavisinde Dikkat EdileceklerSedef hastalığı sıklıkla insanlarda görülen, yoğun döküntülü bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığın  şiddetli ve şiddetsiz dönem olarak 2 evre vardır. Şiddetli dönem de saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Şiddetsiz dönemde saç dökülmesi olmasa da saç derisinde kızarıklık ve lekelenme görülür. 

Hastalığın en büyük sebepleri arasında genetik faktör rol oynamaktadır. Eğer kişinin aile öyküsünde sedef varsa kişi de sedef olma ihtimali çok yüksektir. Bu yineden de zorunluluk biçiminde değil, başka faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Kalıtımla birlikte hormonal değişimler hastalığın en önemli tetikleyici özelliğini var ederler.

Ergenlikte, menopoz döneminde ve doğum sonrasında görülme riski diğer dönemlere göre daha fazladır. Gribal enfeksiyonlar da hastalığın alevlenme evresine girmeye yardımcı olabilmektedir. Fiziksel ve kimyasal ölçekli bir takım deri travmaları da hastalığın belirme nedenlerinden gösterilmektedir.

Ruhsal problemlerin de hastalık açısından etkisi olup olmadığı tartışılmaktadır. Özellikle stres ve sinir durumu sedef hastalığını tetiklemektedir.  Bazı ilaçların da nadiren de olsa hastalığın etkenleri arasında gösterildiği olmuştur ancak adı geçen sıtma ilaçları çok az bir etkiye sahip olduğundan, nedenler içinde pek sayılmazlar.

Sedef Hastalığı (Psoriasis)  Belirtileri 


Sedefin belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır.

  • Kırmızı lekeler
  • Kepeklenme
  • Saçlı deride kabuklanma 
  • Deride kuruma ve bazı yerlerde kanamaSedef Hastalığı(Psoriasis) Tedavi Çeşitleri


Hastalığa tutulan kişinin, hayatında diğer hastalıkların aksine tedavi sırasında mutlak değişikliklere gitme gibi bir zorunluluğu vardır. Deri tabakasına zarar veren, sürekli bu maddelere temas halinde olan bireyler, teması yaratan işlerinden ayrılmak durumunda kalabilirler. Sedef hastalığına psikolojik sıkıntılar eşlik ediyorsa hastanın mutlaka psikolojik bir rehabilitasyondan geçmesi gerekir. 

Sedef hastalığında oral yoldan alınan ilaçların aksine daha çok losyonlar, kremler gibi  sürülebilir ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Çinkolu zayıf steroitli pomatlar, merhemler ve salisilik asit içeren yine hafif etkili ilaçlar hastalığın döküntülere yol açtığı ve şiddetlendiği dönemlerde, bu döküntülere uygulanarak kullanılmasını gerektirecek şekilde tatbik edilir. Derinin kalın bir kabuk bağlamasına neden olan sedef hastalığı cinsinde ise daha güçlü ilaçlardan olan katran kullanılabilmektedir. Ancak katran içeren ilaçlar yüz, genital bölge ve saçlı deriye sürülmemelidir. Bu bölgelerde zarar getirecektir. Steroitli merhemler çoğu zaman yüz, saçlı deri vb. yerlerde ihtiyacı karşılayacaktır. Morötesi ışınların kullanıldığı bir tedavi biçimi ileri seviyedeki sedef hastaları için önerilmektedir. Psikolojik durumlardan kaynaklı oluşan sebeplerden kaynaklı  oluşan sedefte hastanın lekelenmeleri kabul etmesi ve tedaviyi kabul etmemesi hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...