5 Ekim 2017 Perşembe

Saçlarınızın Çabuk Uzaması İçin Bitkisel Kür


Saçlarınızın çok yavaş uzamasından yakınıyorsanız sağlıklı ve hızlı bir saç uzaması için bitkisel kürler uygulayabilirsiniz. Saçımızın kökleri saç derisinin altında bulunmaktadır ve folikül adı  verilir. Yani saç kökü burasıdır  ve saçın canlı olan kısmı burasıdır. Bu kökte bulunan saç hücrelerinin bölünmesiyle saç uzar. Her saç teli uzar, uzaması yavaşlar ve bir müddet sonra dökülerek yerine yeni saç teli çıkar. Bir saç telinin ortalama yaşam süresi 2-6 yıldır. Saç teli tek bir parça olarak görünse de alsında 3 parçadan oluşurlar, bunlar: Kütikül isimli dış katman, korteks isimli orta katman ve çekirdektirSaç Teli Nasıl Uzar


Saç telleri bir ayda yaklaşık 2,5 cm kadar uzamaktadırlar. Saç uzaması dönemler şekliden olur.Bu dönemler saç folikülünün uzaması ve dinlenmesi olmak üzere iki adettir. Dinlenme döneminde saç uzaması geçici bir süre durur. Buna klüp saç denir. Klüp saç bir sonraki uzama dönemine kadar dinlenme sürecinde kalır. Uzama döneminde yeni bir saç gelir ve saçı folikülden dışarı atarsa saç dökülür.Saç tellerinin uzunluğu o saç folikülünün uzama süresine bağlıdır. Genellikle foliküller 2 ile 6 sene aktif olarak yaşarlar.Kadınlarda saç uzamasının daha hızlı olduğu dönem 15-40 yaşlar arasında, en yoğun östrojen salgılandığı dönemdir. Saç uzama hızı biyolojik ve çevresel şartlara bağlıdır. Saçın uzamasını tetikleyen bir çok faktör mevcuttur. Bunlar yaş, beslenme, genel sağlık durumu ve hava durumundaki değişikliklerdir. Örneğin saç çocuklarda yetişkinlerden daha çabuk uzar. Ayrıca yaz mevsiminde saçın uzaması, kışa göre daha hızlıdır. Bu durum havadaki nem miktarı ile alakalıdır. Saçı ya da kılları kesmenin, tıraş etmenin daha sonraki uzaması veya daha hızlı uzaması üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.


Doğal Saç Uzatma Yöntemleri: Saç Uzatma Kürleri


  • Civanperçemi, dövülmüş nar kabukları ve sinemakiyi suda 30 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Bu suyu süzüp, losyon kıvamına gelinceye kadar, susam yağı ve çırpılmış yumurta ilave ederek karıştırın. Hızlı saç uzatma sağlayan bu losyon saç yıkanmadan önce saça uygulanmalıdır.
  • Karadur üsaresini bir tülbent ile süzüp, bulamaç haline gelinceye kadar, susam yağı ve yumurta ilave ederek karıştırın. Daha sonra bu karışımı 5 dakika ısıtın. Hazırlanan bu hızlı saç uzatma losyonu ile saçlarınızı iki günde bir yıkayın.
  • Rendelenmiş turp, suda 30 dakika süreyle pişirildikten sonra süzülür. Elde edilen sıvıya yumurta sarısı ilave edilerek bulamaç haline gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bulamaç ile saç derisine masaj yaparak yedirilir ardından saçlar durulanır. 
  • Lavanta yağı ile saçlara bakım yapmanızda saç uzamasında etkili olacaktır. Ayrıca İbrahim Saraçoğlunun önerdiği gibi keçiboynuzu da saç uzamasına katkıda bulunur.  
  • Ayrıca badem yağı ve elma sirkesi de saç sağlığınıza katkıda bulunarak sağlıklı saç uzaması sağlamaktadır. 

Saçlarınız sağlıklı kalması canlı ve ışıl ışıl saçlara sahip olmanız için gerekli olduğunu unutmayınız ve en hızlı saç uzamasının sağlıklı saçlar ile mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...