5 Ekim 2017 Perşembe

Saçlar Nasıl Beslenir?


Genel sağlığımızda nasıl beslenme önemli ise saçlarımızın beslenmesi de bir o kadar önemlidir. Saçların beslenmesi saçların daha parlak ve canlı görünmesi sağlamanın yanında saç sorunları yaşama riskimizi  en aza indirmektedir. Sizlere saçlarınızı  beslenmeniz için yapılması gerekenleri aktararak daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacağız. İyi okumalar dileriz.

Saçların Beslenmesi 


Saçlarımızı besleyen gerçekte aldığımız gıdalardır. Saçlarımızı şampuanlar, kremler veya saç bakım maskeleri  yapmamız elbette yararlıdır fakat eğer beslenmemize dikkat etmez isek bunların hiç bir avantajı yoktur.  Saçlar hem kadınlar hem erkekler  için önem taşımaktadır. Yanlış beslenme ve saç bakımındaki eksiklikler saçlarda kırılmalara, saçların mat görünmesine , saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı beslenmemizin hem sağlığımız hem saçlarımız açısından büyük önemi vardır.

Saçların Beslenmesi için Yapılması Gerekenler? 

Saçlar esas olarak köklerinden ve kan yoluyla taşınan gıdalarla beslenirler. Yani saçlarımızın canlı ve güzel olmasını istiyorsak, her şeyden önce yeterince protein, demir, çinko, vitamin grupları ,folik asit ve bakır almalı, sigara ve alkol kullanımını azaltmalıyız.Saçların en büyük dostu demirdir ve demir alımımıza dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca saçlarımız keratinden oluşur ve bundan kaynaklı saç şampuanlarına protein eklenir. Protein saçlarımız temel maddesidir ve zamanla saçlarımızdan kaybolur bundan kaynaklı keratinli şampuanlar kullanmamız gerekir.

Demir ise tüm vücudumuza ve saç diplerine oksijen taşınmasını sağlar. Demirden yana en zengin hayvansal proteinler; yumurta, dana bonfilesi, kuzu eti, tavuk eti, hindi eti, istiridye, deniz tarağı ve baklagillerdir. C vitamini vücudumuzda demir emilimini kolaylaştırır. Bu nedenle vejetaryenlerin, özellikle baklagillerle birlikte C vitamini yönünden zengin sebzeler tüketmelidir. Ayrıca c vitamini  hem sağlığımız hem saçlarımız açısından oldukça yararlıdır. İçeriğinde bulunan antitoksidanlar koruma sağlar. C vitamini açısından en zengin besinler; yeşilbiber, greyfurt, portakal, mandalina, çilek, kuşburnu, limon, kivi ve brokolidir. diğer yandan B vitamini eksikliği saçlarda zayıflamaya ve hasara neden olurlar. Bundan kaynaklı B vitamini alımı oldukça önemlidir.

Özellikle folik asit, B-6 ve B-12 vitaminleri, alyuvarların sağlıklı olmasını sağlar.B vitamini bakımından zengin yiyecekler ise; tam tahıllar, balıklar, kırmızı et, beyaz et, mercimek, muz, soya sütü ve peynirdir. 

Kepek ve çinko vücudumuzda doku gelişimini ve onarımını sağlar. Ayrıca saç derisindeki sebum üretimini dengeler ve saçlarının kurumasını engeller. Çinko yoksunluğunda saçlar dökülür, yavaş uzar ve kepeklenir. Çinko kaynakları arasında; istiridye, kırmızı et, fıstık yağı, çeşitli filizler, hindi ve tavuk etini sayabiliriz.

Diğer yandan tüm bu beslenme alışkanlıklarının yanında saç bakım maskeleri kullanmak oldukça yararlıdır. Özellikle saçlarınıza doğal yağlar- badem yağı, zeytin yağı, a vitaminli yağ, hint yağı gibi- ile bakım yapmanız saçlarınızı nemini koruyacaktır, ayrıca keratinel tabakanın kaybolmasını engelleyecektir.

Saçlarınız eğer çok hasar görmüş ise saçların köküne enjekte yoluyla verilen ilaçlar sayesinde yani mezoterapi sayesinde onarabilirsiniz.


Saç bakımınız doğal yağların ve vitaminlerin önemi son derece fazladır. Bundan kaynaklı aşağıdaki yazılarımızı da sizlere sunmak ve içeriklerinden faydalanmanızı sağlamak isteriz. Umarım işinize yarar yazılar olur. Sağlıklı günler dileriz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...