23 Temmuz 2017 Pazar

Peptik Aşı Yeni Alerji Tedavisi


Blog okurlarımız için hazırladığımız bu yazımızda peptik aşı' nın yeni alerji tedavilerindeki etkisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Peptik Aşı Yeni Alerji TedavisiGünümüzde bir çok alerji çeşiti bulunmaktadır ve bu alerjiler bazen ölümcül vakalara yol açmaktadır. Diğerleri ise insanların sosyal yaşamını etkileyecek kadar sıkıntı vermektedir.  Doktorlar ve uzmanlar, alerjiler hakkında yeni tedavi yöntemleri arayışlarını hızla sürdürmektedirler. Çünkü alerji durumu yaygın bir hale gelmektedir. Önümüzdeki süreçler daha iyi ve daha etkili tedavi yöntemleri ve ilaçlar çıkılabileceği söylenmektedir. Ancak bütün alerjiler, tek tedavi sürecinde çözülmeyebilir. Tedavi süreci ve seanslar bu gibi durumlarda devam etmelidir.

Yeni Alerji Tedavileri


Doktorlar ve uzmanlar her geçen yıl astım ve alerji tedavisinde heyecan verici yeni yollar keşfediyorlar. Günümüz de eskiye nazaran daha iyi ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. 

Peki, bu çabanın sonuçta varacağı nokta ne? Alerji ve astım kesin biçimde tedavi edilebilecek mi? ileride saman nezlesi, astım ve anafilaksi sorunları iğne ya da hapla tamamen ortadan kalkacak mı? Deniz ürünleri ziyafetinin sonu hüsran ve kurdeşen olmaktan çıkacak mı? Kırda an sokmasına bağlı alerji korkusu yaşamanın sonu gelecek mi?

Alerjiler hem yarattığı etkiler bakımından hem de çeşitleri bakımından oldukça karmaşıktırlar. Dünya alerjenlerle doludur ve bunların davranışları farklı farklıdır. Bütün alerjik tepkileri tek bir tedaviyle engellemenin yolu bulunamayabilir. Ama bir gün aşılarla ve diğer tedavilerle alerjenleri teker teker dize getirebiliriz. Bu yöndeki ilk çalışmaların sonuçları umut verici; ama daha yapılacak çok iş var. Geliştirilmekte olan bazı tedavilere bir göz atalım isterseniz.

Peptit Aşıları


Bu tedavi alerji tedavisinde yeni bir atılım sağlayacaktır.  Mevcut tedavi biçimi hekimlerin az miktarda alerjen içeren bir dizi iğne yapmasına dayanıyor. Bu iğneler alerjene karşı kısmi bir direnç geliştiriyor. Ama tedavinin etkili olabilmesi için yıllarca sürmesi, sık sık yinelenmesi gerekiyor.

Şimdi araştırmacılar aynı direnci yaratmak için alerjenlerin peptit denen çok küçük parçacıklarını kullanmayı deniyorlar. Peptitler proteinlerin yapı taşları olan küçük birer amino asit zinciridir. Alerjinleri yaratan proteinler olduğu için etkili olmaktadırlar. Alerjenin yalnızca küçük bir parçasını kullanmakla varılmak istenen sonuç, şimdiki bağışıklık tedavisinin yan etkilerini ve risklerini ortadan kaldıracak şekilde bir tolerans sağlamaktır. Bu tarz tedavilerde bazı yan etkiler görünse de ortadan kaldırılması için çalışmalar devam etmektedir. 

Peptit aşılarının başka üstünlükleri de olacaktır. Öncelikle, peptitleri sentez yoluyla elde etmek, halen kullanılmakta olan doğal alerjenleri çok küçük miktarlarda arıtarak ayırma işlemine göre daha kolay olabilir; bu da bağışıklık tedavisinin daha ucuza çıkmasını sağlayabilir. İkincisi, bu aşılar çok daha hızlı bir etki gösterebilir.  Alerji çeşitleri fazladır ve alerji çeşitlere karşı aşılar geliştirilmeye çalışılmaktadır. 

Alerji tedavi yöntemleri hızla artıyor. Yeni tedavi yöntemleri çıkmaya devam ediyor. Alerjilerden kendimizi korumak için bazı yöntemler vardır ve bunlar uygulanmalıdır.  Alerji olduğumuzda, mutlaka doktora gidip tedavi olmalıyız. Tedavi, alerjinin büyüklüğüne  değişebilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...