5 Ekim 2017 Perşembe

Omega 3 İle Ağrılara Son


Omega 3 ile ağrılarınızı geçirebileceğinizi biliyor muydunuz? Artık bu yazı ile omega 3 'ün  ağrılarınızı nasıl geçireceğini öğreneceksiniz. Ayrıca omega 3'ün faydalarını ve omega 3'ün hangi kaynaklarda bulunduğunu da size aktararak yazımızı bitireceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Omega 3 İle Ağrıları GeçirmeÜlkemizde balık tüketimi oldukça sınırlıdır üstelik 3 tarafımız denizlerle çevreli olduğu halde.  Balıkta bulunan besinler sayesinde sağlıklı kalacağımızı bilsek de balık tüketimini yeteri kadar yapmamaktayız. Bu yüzden ek gıda olarak Omega 3 doktorlar tarafından önerilmektedir. Bunun sebeplerinden bir tanesi de az balık tüketiminden kaynaklandığını unutmamalıyız.Özellikle ağrılara karşı iyi gelen omega 3 bazı yiyeceklere takviye olarak Omega-3 yağ asitlerini içeren besinler, kronik ağrı durumlarında kullanılır ve ağrılara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3 yağlarının genellikle birinci kaynağı balıktır.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

  •  Yüksek kolesterol ve  yüksek tansiyona iyi gelmektedir. 
  •  Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.
  •  Zayıflama ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
  •  Kansere karşı koruma sağlamanın yanında depresyon ve strese karşı da etkilidir.
  •  Astım hastalığına karşı koruma sağlar ve hastalığın etkilerini azaltır. 
  • Ayrıca omega 3 menopoz sonrası dönemde kemikleri korur ve ayrıca ağrılı adet dönemlerinde kadınların ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. 
  •  Eklem ağrılarına ve iltihaplanmalarına karşı koruma sağlar.
Omega 3 ayrıca  iltihaplı bağırsak hastalığı, adet krampları, eklem ağrısı, romatizmal artrit, boyun ve sırt sertliği ve ağrısı yoğunluklarını azaltmak için balık yağı bire birdir. Ayrıca, kalp hastalığı gibi hastalıkların da riskini ve kötü koşullarını Omega-3 azaltmaktadır. Nitekim, iltihap kesici kuvvetli ilaçlar, kronik ağrıları 3 ay süreyle keserken, Omega-3 tüketen kişilerde kronik ağrılar daha az görülmektedir. Ayrıca omega 3 zihin gelişimi için oldukça faydalıdır. Hafızayı güçlendirerek alzheimer'e karşı koruma da sağlar. 

Analjezik ve iltihap kesici bir ilaç olan ibuprofen, uzun süreli kullanımında tehlikeli ve sıkıntılı yan etkiler göstrerebilmektedir. Balık yağı ve Omega-3 yağları daha uzun süreli ve daha güvenli ağrılarla savaşıyor. Eğer Omega-3 takviyesi almadan önce, kan sulandırıcı ya da yüksek dozda aspirin kullanıyorsanız, bu durumu mutlaka doktora danışarak omega 3 tüketmelisiniz.  Özellikle yüksek tansiyon gibi kronik durumlarda düzenli ilaç kullanan kişilerin ek ilaç, takviye veya vitamin almadan önce uzmana danışmaları gereklidir.

Omega 3 Nelerde Bulunmaktadır? 

Omega-3 yağları Eikosapentaeonik Asit(EPA) ve Dokosaheksaenoik Asit(DHA) olarak hayvansal kaynaklarda; uskumru, kızıl somon, alabalık, ringa, sardalye ve ton balığında bulunur. Haftada 2-3 güne kadar tüketilmesi gerekir, iltihaplanmayı azaltır. Akdeniz tipi diyete göre, balık, sebze, meyve ve az yağlı besinler romatizmal ağrıları azaltmaktadır. Eğer bir vejetaryenseniz, keten tohumu ve ceviz yağından da Omega-3 yağlarını alabilirsiniz. Vücudunuz, bu besinlerdeki yağları Omega-3 yağlarına dönüştürecektir, fakat asla aynı seviyeye getirmez.

Bir balık yağı ya da Omega-3 takviyesi satın alırken mutlaka üzerindeki etiketi okuyun. Gerçekten ne kadar omega 3 içerdiğini ve kapsül miktarını karşılaştırın.Yüksek omega 3 içeren, ve mümkünse doymamış yağ ve omega 6 içermeyen ürünü seçin. Daha küçük ve soğuksu balıklarını (hamsi, sardalye gibi) tercih edin.

Düzenli balık tüketimi oldukça önemlidir ve yararları bu yazı ile de sınırlı değildir. Bunu ihmal ettiğimizden takviyeye ihtiyaç duyarız. Bundan dolayı ek gıdalar ile alacağımız bu balık yağlarına oldukça ihtiyacımız olacaktır. Günlük yorgunluktan, hafızaya kadar birçok faydası bulunan ve özellikle hamilelikte kullanımı önerilen bu takviyeyi mutlaka düzenli alınız. Özellikle bir takım sağlık sorunlarınız da mevcutsa, zaten doktorunuz size Omega3’ü zaten tavsiye edecektir. Sağlıklı insanlarında kullanmasında bir sakınca olmadığını tekrardan belirtmek isterim.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...