19 Temmuz 2017 Çarşamba

Nasır Nedir


En yaygın ayak rahatsızlıklarından biri olan nasır genelde ayak parmaklarında olmaktadır ve insanlara yürürken rahatsız etmektedir. Bundan kaynaklı bu yazımızda nasırın nedenlerini ve nasırın nasıl engelleneceğini anlatacağız.  İyi okumalar dileriz.                                

Nasır


Nasır, '' callus '' bu sorunu çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir problem demektir. Nasırlar türlü cins, farklı boy ve pek çok değişik biçimde ortaya çıkabilirler.
 
Gündelik yükümüzü taşıyan vefakar ayaklarımızın bu düşmanını daha iyi tanımak ve problemi tamamen veya kısmen ortadan kaldırabilmek için nasırı tanıyalım ve bu konuda neler yapılabileceğinden bahsedelim.


Nasır  Nedir


Nasırın oluşma nedeni esasında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme veya basınç nedeniyle  aşınmaktadır ve deri kendini korumak için ciltte nasırlı alan oluşturmaktadır ve sertleşmektedir. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan basınç veya sürtünme nasır oluşumuna sebep olur, cilt belli bir bölgede tahriş hissettiği vakit kalınlaşarak tepki verir yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Kısaca nasır cildi korumak için kalınlaşan cilt derisidir. Vücutta nasır meydana gelen bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma yalnızca ayakta olmayabilir ancak nasırın en yoğun göründüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırlarından söz edilir.En sık karşılaşılan nasır “helloma dura (hd)” olarak isimlendirilen ve yürürken parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından meydana gelen nasırdır. Daha yumuşak olan nasırlar “helloma molle (hm)” iki parmak arasında meydana gelen türlerdir.

Nasırın Nedenleri

Aşağıdaki risk faktörleri, daha yüksek bir  nasır insidansıyla ilişkilidir:


 • cilt üzerinde baskı veya sürtünmeye neden olan herhangi bir durum veya şey
 • çok sıkı veya çok topuklu ayakkabılar, baskıya neden olur
 • çok gevşek olan ve sürtünmeye neden olan ayakkabılar
 • deriye sürtünen ayakkabıya kötü yerleştirilmiş bir dikiş
 • iyi uymayan çoraplar
 • çorap giymemek
 • cilt kendini korumak için kalınlaşacağından düzenli olarak çıplak ayakla yürümek
 • belirli bir şekilde koşu veya yürüyüş gibi tekrarlanan hareketler
 • deride daha az yağlı doku olduğundan  yaşlılık, daha az dolgu maddesi ve özellikle ayak topunun üzerinde kallus gelişimi riski daha yüksektir


Nasır ayaklarda sıkça görülür, ancak sürtünme ve basınç da ellerde nasırlara neden olabilir. El aletlerini eldiven kullanmadan sık sık kullanan  insanlar bunları geliştirebilir. Bir masa üzerinde tekrarlanan diz çökme veya istirahat dirsekleri veya dizlerde nasıra neden olabilir.  Halluks Valgus , çekiç ayağı ve diğer ayak problemleri ve deformasyonları kallus ve nasır riskini arttırır. Halluks valgus, ayak başparmağının tabanındaki eklem üzerinde gelişen anormal, kemikli bir yumrudur. Bir çekiç ayak parmağı pençe gibi kıvrıldığında meydana gelen durumdur. Bundan kaynaklı nasır oluşumuna katkıda bulunacak sürtünme ve basıncı daha fazla alır.

Nasırın  Nasıl Engellenir

 • Nasır asla kesilmemeli veya koparılmamalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir ve nasır bu şekilde geçmez. 
 • Yumuşak materyalden yapılmış ayakkabılar kullanmaya çalışın. Bunların içinde en iyisi deridir; esnekliği ayağa gelecek baskı ve sürtünmeyi önleme konusunda öncelikli yardımcınız olacaktır.
 • Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve baş parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına çalışın. Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda kalmasına neden olduğundan faydalıdır.
 • Ayakkabı alırken ön tarafının dar olmamasına dikkat edin.
 • 6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılardan sakının.
 • Kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın alın.
 • Ayakkabınızın ek yerleriyle dış limit dikişlerinin iyi olmasına itina gösterin.
 • Nasıra  yatkın ayaklarınızı  varsa(taraklı ayak) sivri burun veya iskarpin ayakkabı giymemeye özen gösterin.
 • Ayaklarınızı kesinlikle iyi kurulayın. Pamuklu çorap giymeniz öneri edilir. Devamlı rutubet içerisinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde temiz bir çiftle değiştirin.
 • Evde yalın ayak dolaşmanız yararınıza olacaktır.  Fakat toplu kullanım alanlarında özellikle mantar hastalığına yakalanmamak için ayaklarına terlik giyin.
 • Nasır tedavisi için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar tca gibi asitler ile yakarak nasırı yok etme, nasır bandı, nasırın cerrahi işlemle alınmasıdır. Bu tedavi yöntemlerinden önce doktora danışmanız en doğrusudur. 

Nasırın özellikle parmak arasında meydana gelen nasırın can sıkıcı bir durum olduğunun farkındayız, Bundan kaynaklı sizlere Nasır Tedavisi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...