4 Ekim 2017 Çarşamba

Mantar Zehirlenmesi Nedir?


Mantar zehirlenmesi  kimi zaman ucuz atlatılsa da bazen ölümlere bile yol açabilmektedir. Bundan kaynaklı mantar zehirlenmesi konusu ele almak ve mantar zehirlenmesi belirtilerinden bahsetmek istedik.  Ayrıca mantar zehirlenmesi durumunda yapacağınız ilk yardım adına ön bilgi vereceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Mantar Zehirlenmesi Nedir?

Mantar zehirlenmesi; doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda meydana gelen , kusma gibi durumların yanında ölümle sonuçlanacak durumlarda yaratan veya sihirli mantar gibi şuurun kaybedilmesine neden olabilecek etkenlere sahip mantarlarda vardır. 


Mantar Zehirlenmesi Belirtileri


Mantar zehirlenmesinin belirtileri, mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir.  Belirtiler, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar türlerinin yenmesini müteakiben de 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Her mantarın zehri farklı olmakla beraber etkilediği organımızda da farklılık vardır. Fallotoksin ya da amatoksin  böbrek ve karaciğeri etkileyen mantar zehiridir. Diğer yanda  koprin zehri alkol ile tüketilirse zehirlenmeye yol açmaktadır. En belirgin belirtisi kusmadır. Psilosin zehir kişide halüsinasyon etkisi yaratmaktadır. Musimol içeren zehir türünde, ağrı duyusu üzerinden sinir sistemini etki etmektedir.

Mantarın yenmesini takiben 2 saat gibi kısa bir sürede zehirlenme belirtilerine sebep olan mantarların yenmesi durumunda:

Sersemlik, uykuya meyil,tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış,
ağızda metal tadı, bulantı ve kusma ile terleme görülebilir.Yendikten 6 saat sonra gelişebilen zehirlenme belirtileri ise:
  • Bulantı
  • kusma
  • ishal
  • ateş
  • nabız artışı
  • karın ağrısı
  • karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organların bozukluklarına bağlı belirtiler şeklindedir. 
  • İleriki aşamalarda koma ve ölüm gibi  hayati riskler meydana gelmektedir. 

Mantar Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılır? 

Hastanın mantar yeme hikayesi ile zehirlenme bulguları birlikte değerlendirilerek mantar zehirlenmesi olup olmadığına karar verilmeye çalışılır.Mantar yiyen bir kişide yukarıdaki belirtiler görülürse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Mantar zehirlenmelerinin engellenmesi için, doğal alanlarda yetişen mantarlar kesinlikle yenmemeli, bunun yerine kültür mantarı tercih edilmelidir.

Mantar zehirlenmesi yaşamamanız adına Yenilebilir Mantar ve Yetişme Yerleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Çünkü mantar zehirlenmesi ölümcül durumlara bile yol açabilmektedir. Bu açıdan dikkatli olmanız önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...