11 Temmuz 2017 Salı

Mantar Nedir ?

Sizlere bu yazımızda mantar hastalığı hakkında bilgiler vererek, bu hastalığın tedavisinin nasıl olacağına dair de çeşitli yöntemler aktaracağız. Yazımızda yer alan bilgiler derlenerek oluşturulmuştur ve sizin için en iyi bilgiler toplanmaya çalışılmıştır. İyi okumalar dileriz. 

Mantar  Nedir


mantarHer insanın başına hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Genelde çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Tıp dilindeki adı'' Tinea Pedisdir '' olan ayak mantarı, tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

Kökeni parazital enfeksiyonlara dayalı rahatsızlıkların tümü halka açık, ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan araç ve gereçleri örneğin havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar insanlar arasında, bu rahatsızlıkların yayılımını artırırlar. Bu tür ortamlar aynı zamanda bu tür parazital mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur.

Mantar rahatsızlığına; pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara ve ayakkabılara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.

Mantar rahatsızlığı, bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında, özellikle son iki ayak parmağı arasında, soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir.

Tedavi edilmemiş ayak mantarı, hoş olmayan bir kişisel görünüm sunumuyla beraber, pisikolojik sorunlarla birlikte, ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır.


Ayak   Mantarının   Türleri  Nelerdir 1. Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 2. Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
 3. Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
 4. Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir.Bunun yanı sıra tırnak soyulması veya tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Mantar   Hastalıklarının   Tedavisi


mantar nasıl geçer
Ayak mantarı sorununuzu ilaçlarla çözemiyorsanız size anlatacağım metodla ayaklardaki mantardan tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ayaklarınıza peeling yapmanızdır. Ayak peelingi işlemi için TCA isimli asitle peeling yapacaksınız. Tca (trikloroasetik asit) isimli asitin %40 lık çözeltisini bir pamuk yardımıyla ayaklarınıza özellikle mantarlı bölgelere süreceksiniz. Tca asiti ayaklarınızda 5 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı yıkayıp kurutacaksınız.
Ayaklarınızı kuruttuktan sonra, her gün sabah akşam bolca süreceğiniz bir merhem hazırlamalısınız. Bu merhem için 2 tüp çinko oksitli pişik kremi, 1 tüp madecassol, 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml e vitaminini iyice karıştırıp bir merhem hazırlamanız yeterli. Ayaklarınıza yaptığınız peeling sonrası merhemi 5 gün boyunca sabah akşam süreceksiniz. Ayak deriniz 5. gün sonunda komple soyulacak. Bu işlemi yapmadan önce yeni bir ayakkabı ve ayak kurulama havlusu almalısınız. Ayak deriniz soyulduktan sonra 15. gün işlemi bir daha tekrarlayın. 1. ayın sonunda mantarı tamamen yoketmiş olursunuz.
Tca %40 asiti doakimya.com sitesinden satın alabilirsiniz.
Bu arada eski ayakkabılarınıza, pudra, çay ağacı yağı toz çinko oksit, lavanta yağı sürmelisiniz ve 5 gün kadar giymemelisiniz, böylece o ayakkabılardaki mantar kırılsın. Eski çoraplarınızı da atın veya kaynar suya atıp çamaşır suyu dökerek iyice kaynatın. 

Mantar Kremleri 


mantar ilaçlarıTopikal antifungal ilaçlar fungal enfeksiyonları tedavi etmek için cilt yüzeyine uygulanan kremler, solüsyonlar, losyonlar, tozlar, jeller, spreylerdir. Bunlar  genellikle tedavi edebilir fakat mantarın tekrar nüks etme olasılığı yüksektir.  Tırnak mantarında kullanılan bir çok krem doktordan reçete alınmadan direk eczaneden temin edilebilinir. Birçok antifungal ilaç hem dermatofit hem de maya enfeksiyonları için uygundur. Diğerleri mantarlardan birine ya da diğerine özgüdür. Yeni Zelanda'da mevcut olan ilaçlar aşağıda listelenmiştir ve ticari isimleri parantez içerisinde verilmiştir.Tedavide topikal antifungal kremler kullanılabilir:

Tinea corporis , tinea cruris , tinea faciei , tinea manuum , tinea pedis gibi dermatofit enfeksiyonlar için kullanılabilinir. Tinea capitis ve tinea barbae için oral tedavinin bir parçası olarak kullanılabilinir. Candida intertrigo , pityriasis versicolor gibi maya enfeksiyonları için kullanılabilinir.Tinea nigra ve tırnak plağı enfeksiyonları gibi kalıp cilt enfeksiyonları için kullanılabilinir. Kremler etkilenen bölgeye iki ile dört hafta süreyle günde iki kez uygulanır ve birkaç cm'lik alan üzerine sürülmelidir. En son görünen döküntü temizlendikten sonra bir veya iki hafta boyunca kullanımı devam eder. 

 • Whitfield'ın merhemi (benzoik asit)
 • Undekilenik alkanolamit
 • Siklopiroks olamin (Batrafen krem, toz, solüsyon)
 • Polietilen 
 • Nystatin (Nilstat krem, merhem, Mycostatin krem, merhem, macun)
 • İmidazoler
 • Bifonazol (Canesten Once Günlük Bifonazol Krem)
 • Clotrimazole (Canesten krem, solüsyon, Clocreme krem, Clomazol, Fungizid sprey)
 • Econazole (Ecreme krem, Pevaryl  krem, toz, köpürtme çözeltisi)
 • Ketoconazole (Nizoral krem, Daktagold cream)
 • Miconazole (Daktarin krem, losyon, toz tozu, sprey toz, Micreme krem, Çözünür solüsyon, tinea krem, jock kaşıntı krem, pudra krem, toz, Tinasolve Alpha kremi)
 • tiyokonazol
 • Alilamin (dermatofit enfeksiyonları için daha eski iyileştirici antifungal ve daha hızlı iyileşme oranları)
 • Terbinafin (Lamisil krem, jel, sprey)
 • tiyokarbamatlar
 • Tolsiklate
 • Tolnaftate
 • Diğer ülkelerde ayrıca antifungal ajanlar arasında azoller, bifonazol, tioconzaol, sulkonazol, efinakonazol ve lulikonazol bulunur; naftifin; Ve bir benzoksaborole, tavaborole.

Mantar  Hastalıklarından   Korunma


 • Spor salonundaki yüzme havuzunu kullanma alışkanlığınız varsa ve  sonra duş almak istiyorsanız genel duş olanaklarını kullanırken daima parmak arası terlik kullanın ve ayak parmaklarınızın arasındaki alanların tamamen kuru olduğundan emin olun. 
 • Çalışmak için kapalı ayakkabılar giyerseniz veya çok fazla çalışırsanız, sporcu ayağı için mükemmel ortamı yaratan terli çoraplara maruz kalabilirsiniz. Ayağınızın nefes almasına izin verin ve hava alan ayakkabılar tercih edin.  Her zaman temiz, kuru çoraplar giyin ve terli spor salonu çoraplarınızı, egzersiziniz biter bitmez çıkarın.    
 • Impetigo , özellikle çocuklar arasında yaygın olan bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudur. Kolların, bacakların ve yüzün açıkta kalan bölgelerinde lezyonlara neden olur. Bu lezyonlar kabarcıklara dönüşen kırmızı lekeler olarak başlar. Bakteriler daha sıcak koşullarda geliştikçe çocuklar özellikle yaz aylarında impetigoya daha yatkındır. Bakteriler bu yaralar yoluyla yayılabildiğinden, sıyrıklar veya böcek ısırıklarına yakından bakın. Çocuğunuzu, özellikle dışarıda oynadıktan sonra ellerini düzgün bir şekilde yıkamaya teşvik edin. 
 • Sporcunun ayağına neden olan aynı mantarın neden olduğu spor kaşıntısı , skrotum ve uyluk arasında kırışıklıkta oluşan, ancak kasıkların diğer bölgelerine yayılabilen aşırı kaşıntılı bir döküntüdür. Sporcu kaşıntısı genellikle spor salonunda toplanır veya pantolonunuzu çekerken ayaklarınızdan kasıklarınıza yayılabilir. Yaz aylarında sporcu kaşıntı, sıcak, terli koşullar mantarları büyümeye teşvik ettiği için daha da kötüleşebilir. Bol kıyafetler giyin ve iç çamaşırınızı spor salonları arasında daima değiştirin. Sentetik malzemeler daha fazla terlemeye neden olabileceğinden pamuklu iç çamaşırlarına tercih edin.  
 • Yaz aylarında gün boyu ıslak mayolarınızda oturmak , mantarların üremesi için mükemmel bir koşul oluşturduğu için sizi vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale getirir. Her zaman sahile veya havuza kuru kıyafetler değiştirin ve banyodan hemen sonra değişim yapın. 

Mantar   Hastalığı   Tedavi   Edilmezse  Ne   Olur

mantar nasıl geçer

Mantar hastalığı eğer ayakta ise tırnaklara, tırnakta ise ayaklara veya vücudun herhangi bir yerine yayılabilmektedir. Bundan kaynaklı enfekte olan bölgenin tedavisi önemlidir. 

Mantarın Tekrarlamaması   İçin   Alınabilecek   Tedbirler

Mantar hastalığı tekrar etmemesi için yukarıda size aktarılan korunma ve tedavi yöntemlerine uymanız gerekmektedir. Bunun dışında her zaman genel hijyene dikkat etmek önemlidir. 

Yararlanılan Kaynaklar: 

ayakmantari.tumblr.com
www.sagliklibakim.com

Ayak Mantarı ” Tinea pedis ” ile ilgili sizler için hazırlamış olduğumuz makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı  bir başka kişinin de  okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan sonra paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca Tırnak Mantarı Tedavisi hakkındaki yazımıza da okuyabilirsiniz. Sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...