11 Temmuz 2017 Salı

Mantar Nedir ?

Sizlere bu yazımızda mantar nedir, ayak mantarı türleri nelerdir, mantar hastalıkları tedavisi  ve mantar hastalıkları tedavisinde kullanılan kremler hakkında bilgi vereceğiz iyi okumalar dileriz. 

Mantar  Nedir


mantarHer insanın başına hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Genelde çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Tıp dilindeki adı'' Tinea Pedisdir '' olan ayak mantarı, tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

Kökeni parazital enfeksiyonlara dayalı rahatsızlıkların tümü halka açık, ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan araç ve gereçleri örneğin havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar insanlar arasında, bu rahatsızlıkların yayılımını artırırlar. Bu tür ortamlar aynı zamanda bu tür parazital mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur.

Mantar rahatsızlığına; pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara ve ayakkabılara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.

Mantar rahatsızlığı, bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında, özellikle son iki ayak parmağı arasında, soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir.

Tedavi edilmemiş ayak mantarı, hoş olmayan bir kişisel görünüm sunumuyla beraber, pisikolojik sorunlarla birlikte, ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır.


Ayak   Mantarının   Türleri  Nelerdir


1- Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
2- Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
3- Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
4- Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir.Bunun yanı sıra tırnak soyulması veya tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Mantar   Hastalıklarının   Tedavisi


mantar nasıl geçerMantar hastalığının tedavisinde hastanın ailesinin yada ev arkadaşlarının temizliği oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda tedaviye onlarda dahil edilmelidir. Mantar tedavisinde diğer bir aşama ise antifungal (mantar karşıtı), antimikotik ilaçların kullanımıdır. Bu amaçla topikal deriden uygulanan kremler ve yaygın, dirençli vakalar da ve tırnak mantarlarında ağız yoluyla alınan tabletler, kapsüller doktor kontrolünde kullanılabilir.

Son yıllarda ağız yoluyla alınan mantar ilaçlarında ciddi gelişmeler yaşanmıştır. Avustralya’da, Avrupa’da ve A.B.D.’n de yaygınlıkla kullanılan, mantarları ve virüsleri öldürebilme gücüne sahip bitkisel bir yağ olan çay ağacı yağı mantar hastalığına karşı kullanılan bitkisel tedavilerin başında gelmektedir. Mantar hastalığına karşı çözüm olarak çok yaygın kullanım şekli olan bir diğer alternatifte, cildin canlandırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesi için uygulanan, bir kimyasal solüsyon olan Trikloroasetik Asit, kısaca ” TCA ” asiti güçlü soyucu etkisi ile yüksek konsantransyonlarda deride oluşmuş ve lejyon bölgelerde derinin kendini işlevsel kılan ve kendini yenileyebilir kısmını baskı altına alan bakterilerin deride yerleştikleri lokal bölgeden sökülüp atılması dolayısıyla da derinin kendisini yenileyebilir hale getirilmesini sağlamak amacı ilede TCA Asiti Mantar hastası olan kişinin derisindeki muhtevaya göre % 25' lik, % 30' luk genellikle de % 40' lık, kullanım dozajlarıyla TCA Asiti Mantar hastalığına karşı sık kullanım tercihleri arasında yer almaktadır. Mantar Rahatsızlığında tedavi amaçlı gerekli kimyasal solüsyonları Doa Kimyadan temin edebilirsiniz, incelemek isterseniz bkz. link  :  https://doakimya.com/

Mantar Kremleri 


mantar ilaçlarıTopikal antifungal ilaçlar fungal enfeksiyonları tedavi etmek için cilt yüzeyine uygulanan kremler, solüsyonlar, losyonlar, tozlar, jeller, spreylerdir. Bunlar  genellikle tedavi edebilir fakat mantarın tekrar nüks etme olasılığı yüksektir.  Tırnak mantarında kullanılan bir çok krem doktordan reçete alınmadan direk eczaneden temin edilebilinir. Birçok antifungal ilaç hem dermatofit hem de maya enfeksiyonları için uygundur. Diğerleri mantarlardan birine ya da diğerine özgüdür. Yeni Zelanda'da mevcut olan ilaçlar aşağıda listelenmiştir ve ticari isimleri parantez içerisinde verilmiştir.Tedavide topikal antifungal kremler kullanılabilir:

 1. Tinea corporis , tinea cruris , tinea faciei , tinea manuum , tinea pedis gibi dermatofit enfeksiyonlar için kullanılabilinir. 
 2. Tinea capitis ve tinea barbae için oral tedavinin bir parçası olarak kullanılabilinir.
 3. Candida intertrigo , pityriasis versicolor gibi maya enfeksiyonları için kullanılabilinir.
 4. Tinea nigra ve tırnak plağı enfeksiyonları gibi kalıp cilt enfeksiyonları  için kullanılabilinir.
 5. Kremler etkilenen bölgeye iki ile dört hafta süreyle günde iki kez uygulanır ve birkaç cm'lik alan üzerine sürülmelidir. En son görünen döküntü temizlendikten sonra bir veya iki hafta boyunca  kullanımı devam eder. 
 • Whitfield'ın merhemi (benzoik asit)
 • Undekilenik alkanolamit
 • Siklopiroks olamin (Batrafen krem, toz, solüsyon)
 • Polietilen 
 • Nystatin (Nilstat krem, merhem, Mycostatin krem, merhem, macun)
 • İmidazoler
 • Bifonazol (Canesten Once Günlük Bifonazol Krem)
 • Clotrimazole (Canesten krem, solüsyon, Clocreme krem, Clomazol, Fungizid sprey)
 • Econazole (Ecreme krem, Pevaryl  krem, toz, köpürtme çözeltisi)
 • Ketoconazole (Nizoral krem, Daktagold cream)
 • Miconazole (Daktarin krem, losyon, toz tozu, sprey toz, Micreme krem, Çözünür solüsyon, tinea krem, jock kaşıntı krem, pudra krem, toz, Tinasolve Alpha kremi)
 • tiyokonazol
 • Alilamin (dermatofit enfeksiyonları için daha eski iyileştirici antifungal ve daha hızlı iyileşme oranları)
 • Terbinafin (Lamisil krem, jel, sprey)
 • tiyokarbamatlar
 • Tolsiklate
 • Tolnaftate
 • Diğer ülkelerde ayrıca antifungal ajanlar arasında azoller, bifonazol, tioconzaol, sulkonazol, efinakonazol ve lulikonazol bulunur; naftifin; Ve bir benzoksaborole, tavaborole.

Mantar  Hastalıklarından   Korunma


mantar nasıl geçerMantar hastalıklarından korunmada kişisel temizlik oldukça önemlidir ancak tabi ki bu yeterli değildir. Başkalarıyla kullanmak sorunda olduğumuz ortak alanlar, ortak kullanıma sahip eşyalar mantar hastalıklarının bulaşması için önemli neden teşkil ederler. Bu konuda genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar: -Havuz ve plaj gibi alanların kullanımından sonra mutlaka ayaklar iyice yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Ailede mantar hastalığı geçiren kişiler varsa kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır. -Her zaman bulaşmaya neden olabilecek eşyalar kişisel kullanımda olmalıdır. -Derinin ph dengesini bozacak aşırı terleme durumlarını ortadan kaldırılmalıdır. -Vücudun aşırı terleme gösteren bölgeleri her zaman temiz tutulmalı ve gerekli durumlarda pudra kullanılmalıdır. -Ayakkabılar temiz tutulmalı ve kullanılmadığı zamanlarda pudralanarak saklanmalıdır. -Kendi ayak ölçülerine uygun ayakkabı üreten firmaları, ayakkabı alımında tercih etmeleri de bir o kadar önem arz eden bir konudur. Mantar beslenebildiği sürece yayılma göstermektedir. Ancak diyabet gibi kronik bir hastalık olması durumunda mantar enfeksiyonu başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Bu nedenle diyabetik ayak bakımı önemlidir.

Mantar   Hastalığı   Tedavi   Edilmezse   Ne   Olur

Deri bütünlüğü bozulduğundan diğer mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denen hastalığa yol açabilirler. Niçin tekrarlar ? Tedavi ile döküntü geçse bile mantarlar deride yaşamaya devam eder. Ve uygun şartlarda tekrar hastalığa yol açarlar.

Mantarın Tekrarlamaması   İçin   Alınabilecek   Tedbirler


  mantardan korunma yolları
 • Her gün ayağınızı yıkayın Ayağınızı, özellikle ayak parmak aralarınızı sürekli kuru tutun,
 • Özellikle yazın kapalı ayakkabılar giymeyin.
 • 2-3 çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak kullanın, ayakkabı kurumadan tekrar giymeyin.
 • Pamuklu çoraplar giyin ve günlük olarak değiştirin.
 • Başkalarının havlu ve ayakkabılarını kullanmayın.
 • Mümkünse evde çıplak ayakla gezin.
 • Yazın ayakkabılarınıza mantar önleyici pudralar serpin
 • Kendi ayak ölçülerine uygun ayakkabı üreten firmaları, ayakkabı alımında tercih etmeleri de bir o kadar önem arz eden bir konudur.


Ayak Mantarı ” Tinea pedis ” ile ilgili sizler için hazırlamış olduğumuz makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı  bir başka kişinin de  okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan  sonra paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca Tırnak Mantarı Tedavisi hakkındaki yazımıza da okuyabilirsiniz. Sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yoga ve Sağlık

Yoga her şeyden önce bir yaşam tarzıdır. Bundan 5000 yıl önceye dayanan bir yaşam felsefesidir. Günümüzde de Hint coğrafyası kaynaklı dünya ...