4 Ekim 2017 Çarşamba

Kurban Bayramı’nda Beslenmenize Dikkat Edin


Et tüketiminin tavan yaptığı kurban bayramı’nda düzensiz beslenme ve yoğun et tüketimi, kalp ve hipertansiyon hastaları için  sıkıntılar yaratabilmektedir.  Bundan kaynaklı özellikle kurban bayramında uzmanlar et tüketiminde dikkat edilmesi gerektiğini kızartma yapılırken az yağ kullanılması gerektiğini ve mangal yapımının az olması gerektiğini vurgulamaktadırlar.  Aşağıda et tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında daha ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz. 


Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Bayram da Kırmızı Et , Hamur İşi ve Tatlı Tüketimi 

Tabi ki öncelikle bu konuda bilinçli olmak gerekir , et yerken en azından yağsız ve 1 porsiyondan çok olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca günde 1 öğünden çok et tüketilmemelidir. Sık ve az miktarda azar azar tüketim kalp hastalıklarında oldukça önemlidir. Tek öğün ve çok miktarda alınan her gıda kalp hastalıklarında şikayetlere neden olabilir. Tuz tüketiminin çok olmamasına hayatın her döneminde dikkat edilmesi gereken bir husustur.İşlenmiş et ürünlerinde gereksinimden fazla çok tuz bulunur. Bu yüzden en azından işlenmiş et ürünlerinden uzak durmak gerekmektedir.  Masadan tuzluğu kaldırmak, tüketilen günlük tuz miktarını üçte 1, yemekleri az tuzlu pişirmek ise üçte 2 oranında azaltır.

Kolesterol ve Damar Hastalıklarını Et Tüketimi Nasıl Tetikler?


Tek öğünde fazla olarak yenilen et kalp hastalıklarını etkilemektedir. Midenin süratli bir şekilde, ağır ve yağlı besinlerle doldurulması, mide, bağırsak ve kardiyovasküler sisteminde yükü artırarak bu organların enerji ihtiyacı dolayısıyla da kan akımı ihtiyacını artırır. Buna cevap olarak kalp, daha hızlı ve güçlü kasılmak zorunda kalır. Böylece kalbin de kendi kan akımı gereksinimi artar. Zaten yürek damarlarında darlık veya tıkanıklık olan şahıslarda buna bağlı olarak  gelişen fenalık hissi ile birlikte göğüs ağrıları hatta kalp krizleri oluşabilir. Diğer yandan  kısa sürede çok miktarda alınan karbonhidrat ve yağlı gıdalar dolaşımda insülin hormonunun çok salınımına sebep olur. Çok salınan insülin de damarların dahil yüzeyini zedeleme ve damarları büzüştürme etkisine sahiptir. Özellikle hayvansal yağlardan varlıklı beslenenlerde ve kolesterol yüksekliği olanlarda zedelenmiş damar duvarına biriken plaklar ( bunların kolesterol içeriği çok olanlar yumuşak plak olarak adlandırılırlar ve çoğunlukla hatıra gelişen yürek krizlerinden bu plaklar sorumludurlar) kalp damarlarında daralma ve kalp krizlerine neden olur. 
Tüm bu nedenlerden arasında kalp  damar hastalığı olanların; bilhassa karbonhidrat, protein ve yağdan varlıklı besinleri tüketirken; birden çok miktarda 1 porsiyondan çok tüketmemeleri gerekir.

Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kalp ve Damar Hastalığı Olanlar için ;   • Yağsız ve işlenmemiş et tüketilmelidir. 
  • Isıl işlem görmüş sucuk, salam gibi et ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir.  Bu tür gıdalar günlük ihtiyacımızın fazla üzerinde tuz içerir. Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük önerdiği tuz miktarı beş gram iken bizim ülkemizde şahıs başına düşen günlük tuz tüketimi 18 gramdır. Bu bilhassa hipertansiyon ve neticesinde oluşan kalp , böbrek yetmezliği, felç gibi birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarır.
  • Kurban bayramında et tüketimini 1 porsiyonla  sınırlamak gerekir.
  • Yağsız, az miktarda ve haftada iki öğünden çok et tüketilmemelidir.
  • Kırmızı et yerine  balık tercih edilebilir. 
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder,hayırlı bayramlar  dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...