4 Ekim 2017 Çarşamba

Kepek Problemi


Saçlarda meydana gelen kepek sorunu sadece estetik görüntünüzü bozmakla kalmaz aynı zaman da saçlarınızda bir probleminde varlığına işarettir. Bundan kaynaklı sizlere kepek sorununuzu bitkisel yöntemler ile nasıl geçireceğinizi aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Kepek Sorununa Bitkisel Çözüm


Başta kanser olmak üzere, kansızlık, böbrek taşı, romatizma, varis gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırganotu, sorunlu saçların da  kullanılan bir bitkidir.  Isırganotu, sağlığımız üzerindeki yararları saymakla bitiremeyiz; ergenlik sivilcelerini yok ediyor, saçları canlandırıyor dökülmesini önlüyor, sıkılaştırıyor ve kepeği gideriyor.


Kepek Sorunu Nasıl Giderilir

  • Yarım litre taze kaynatılmış su içine, 5 poşet ısırganotu çayını eklemelisiniz. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika demlendirip, soğutun. Elde ettiğiniz bu infüzyonu saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Burada ılık su kullanımı önemlidir. Sıcak su kepeği arttıran etkenler arasındadır.  Ayrıca saçlarınızı doğal yağlar ile beslemeniz ve masaj yapmanız da saçlarınızın kaybını engeller. 
  • 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırganotu kökü ve 60 gram simsir ağacı yaprağını iki litre sirke içine ekleyin. Bitkileri sekiz gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde edeceğiniz sıvıyla kafa derisine masaj yaparak yedirin. Düzenli olarak yapacağınız masaj sayesinde saçlarınız kısa zamanda eski gücüne kavuşacak ve kepek sorununu gidereceksiniz.
  • Kepeğe karşı 2 bardak dolusu kaynar derecedeki suya 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış hindiba çiçeği(sarı saçlara), veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırganotu yaprağı(kumraldan esmere kadar) ekleyin ve soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra suyu süzün ve saçlarınızı durulamak için kullanın. 
  • Saç derisi kaşıntısına karşı ¼ litre elma sirkesi kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine 1 avuç dolusu ısırganotu yaprağı ekleyin.  Daha sonra iyice demlemesi için bekleyin ve saçlarınızı bu suyla soğuduktan sonra iyice yıkayın. 

Saçlarınızdaki kepek sorununu çözmek adına son derece etkili olan hindistan cevizi yağının kullanabilirsiniz. Bunun için Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı yazımıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Renkleri ve Hastalıkları Nelerdir ?

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik olduğunu fark ettiniz mi? Renk, doku veya şekildeki bir değişiklik zararsız olabilir, ancak...